Yavru baykuşu ölümden kurtardı!

banner37

Yolda bulduğu yavru baykuşu, zarar görmemesi için arabaları durdurup alan duyarlı vatandaş, baykuşu Taşkent Doğa Parkı’na teslim etti

Yavru baykuşu ölümden kurtardı!
banner99

“CANLILARIN YAŞAM HAKKI ELİNDEN ALINMASIN”… Yolun ortasında ezilme tehlikesi yaşayan ve uçamayan yavru baykuşun hayatını kurtaran duyarlı vatandaş Kemal Karaman, canlıların yaşam haklarının ellerinden alınmaması gerektiğine dikkat çekti ve “insanın olduğu kadar hayvanın da yaşama hakkı var” dedi.

 

Tünay MERTEKCİ


Jeoloji ve Maden Dairesi’nde kamu görevlisi olduğunu belirten Kemal Karaman, Lefkoşa’da yolun ortasında bulduğu baykuşu KIBRIS Gazetesi aracılığıyla Taşkent Doğa Parkı’na teslim etti.


Yavru baykuşu, Taşkent Doğa Parkı çalışanı Ziraat Yüksek Mühendisi Mahmut Gücel teslim aldı.


Baykuşun yavru olduğu için uçamadığını ve yolun ortasında ezilme tehlikesinde olduğunu söyleyen Kemal Karaman, arabaları durdurduğunu ve baykuşu yanına aldığını belirtti.


“Araçları durdurdum, baykuşu aldım ve buraya geldim” şeklinde konuşan Karaman, baykuşun uçmaya çalıştığını fakat uçamadığını ifade etti.


Karaman, baykuşun telef olmaması ve basılıp ölmemesi için ona sahip çıktığını söyledi ve hayvan sağlığının da en az insan sağlığı kadar önemli olduğunu belirtti.


Bu tip durumlara şahit olan kişilerin, hayvanlara yardımcı olması gerektiğini söyleyen Karaman, her canlının yaşam hakkı olduğuna dikkat çekti.

banner134

Canlıların yaşam haklarının ellerinden alınmaması gerektiğine dikkat çeken Karaman, “insanın olduğu kadar hayvanın da yaşama hakkı var” dedi.

 

Gücel: Sağlık durumuna göre

gerekli müdahaleleri yapıyoruz


Yavru baykuşu gazetemizden teslim alan Taşkent Doğa Parkı çalışanı Ziraat Yüksek Mühendisi Mahmut Gücel, hayvanların bakımı, beslenmesi ve barınaklarıyla ilgili çalıştığını belirtti.


Bunun dışında doğada kurtarılan hayvanların bakımı ve beslenmesiyle ilgili yaban hayatta olan, adamıza ait olan ya da olmayan tüm hayvanlar için çalıştıklarını söyleyen Gücel, hangi hayvan olursa olsun, kendilerine ulaşıldığı zaman en kısa sürede geri dönmeye özen gösterdiklerini ifade etti.


Gücel, gün içinde de o hayvanı alıp rehabilitasyon merkezine götürdüklerini belirtti ve veteriner kontrolünden geçirip sağlık durumuna göre gerekli müdahaleleri yaptıklarını dile getirdi.


Hayvanın doğaya salınacak duruma geldiğinde de hemen doğaya salındığını ifade eden Gücel, halkın yaban hayata biraz daha duyarlı olması gerektiğini savundu.


İnsanların, bu gibi herhangi bir durumla karşılaştıkları zaman “1190 Yaban Hayat Destek Hattı” üzerinden kendilerine ulaşabileceklerini söyleyen Gücel, en kısa zamanda tekrar dönüş yaptıklarını ve hayvanı teslim aldıklarını ifade etti.

 

Güncelleme Tarihi: 24 Haziran 2018, 10:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75