Yavuz Çıkarma Plajı zaten sit alanı, kiralanamaz, müdahale edilemez

banner37

Başbakan Yardımcısı Özersay, 2017’de Yavuz Çıkarma Plajı’nın 30 yıllığına kiralanması kararının iptal edildiğini açıkladı ancak böyle bir kararın Mart 2019’dan itibaren uygulanamayacağı ortaya çıktı. Eski Eserler Dairesi eski Müdürü Azimli, konuya açıklık getirdi

banner87
Yavuz Çıkarma Plajı zaten sit alanı, kiralanamaz, müdahale edilemez
banner90
banner99

MART 2019’DA SİT ALANI İLAN EDİLDİ… Yavuz Çıkarma Plajı bölgesinin 30 yıllığına bir şirkete kiralanmasıyla ilgili iki yıl önce alınan Bakanlar Kurulu kararı, tepkiler sonrası uygulanmadı ancak iptal de edilmedi. Başbakan Yardımcısı Özersay, önceki gün söz konusu kararın iptal edildiğini açıkladı. Ancak Eski Eserler Dairesi ve Anıtlar Yüksek Kurulu zaten Mart 2019’da Yavuz Çıkarma Plajı bölgesini ‘barış ve özgürlük tarihi sit alanı’ olarak ilan etti. Bu karar, plaj bölgesine hiçbir şekilde müdahale edilemeyeceğinin bir kanıtı oldu, yani kararın iptalinin hiçbir anlam taşımadığı belirtildi.

“FİZİKİ MÜDAHALEDE DAHİ BULUNULAMAZ”… KIBRIS’a konuşan Eski Eserler ve Müzeler Dairesi eski Müdürü Fuat Azimli, Yavuz Çıkarma Plajı bölgesinin 7 Mart 2019 tarihi itibarıyla sit alanı ilan edildiğini belirterek, “Karar yürürlüğe girdiği andan itibaren, Anıtlar Yüksek Kurulu ile Eski Eserler ve Müzeler Dairesi’nin onayı olmaksızın plaj alanına ve çevresine, değil inşaat yapmak üzere kiralamak; bölgeye fiziki müdahalede bulunmak bile mümkün değildir” dedi.

Ali ÇATAL

İki yıl önce Bakanlar Kurulu tarafından Yavuz Çıkarma Plajı olarak bilinen bölgenin 30 yıllığına bir şirkete kiralanması kararı büyük tepkilere neden olmuştu. Bu tepkiler sonrası karar, uygulanmamıştı.


Ancak Taşınmaz Eski Eserler ve Anıtlar Yüksek Kurulu, Yavuz Çıkarma Plajı ve Barış Özgürlük Anıtı’nın olduğu bölge, Karaoğlanoğlu Şehitliği ve Barış Özgürlük Müzesi’nin olduğu bölge 7 Mart 2019 tarihi itibarıyla ‘barış ve özgürlük tarihi sit alanı ilan edildi’ yani tarihi değerlerin korunması gerektiği yer olduğu resmilik kazandı.


Bu karar da 21 Mart 2019 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu karar, aslında bölgenin hiçbir şekilde kimseye kiralanamayacağının ve bölgeye müdahale edilemeyeceğinin de bir kanıtı.


Mart 2019’da alınan ‘sit alanı ilanı’ kararı sonrası, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay’ın ‘Yavuz Çıkarma Plajı bölgesinin kiralanma kararının iptal edildiği’ açıklaması, kafaları karıştırdı.


Özersay’ın açıklaması sonrası Meclis eski Başkanı Sibel Siber’in de söz konusu bölgenin “sit alanı ilan edilmesi” gerektiğini belirttiği açıklaması, mart ayında alınan kararı gündeme taşıdı.


Eski Eserler ve Müzeler Dairesi eski Müdürü Fuat Azimli, “Bölge zaten sit alanı. Yani herhangi bir kurum tarafından ‘yeniden’ sit alanı ilan edilmesi mümkün değil” dedi.

Azimli: Hiçbir makam karar üretemez

KIBRIS’a konuşan Eski Eserler ve Müzeler Dairesi eski Müdürü Fuat Azimli, Yavuz Çıkarma Plajı bölgesinin 7 Mart 2019 tarihi itibarıyla sit alanı ilan edildiğini belirterek, kararın 21 Mart 2019 tarihli Resmî Gazete’de yayımlandığını söyledi.


 Azimli, “Karar yürürlüğe girdiği andan itibaren, Anıtlar Yüksek Kurulu ile Eski Eserler ve Müzeler Dairesi’nin onayı olmaksızın plaj alanına ve çevresine, değil inşaat yapmak üzere kiralamak; bölgeye fiziki müdahalede bulunmak bile mümkün değildir” dedi.


Azimli, ayrıca, Resmî Gazete’nin 21 Mart 2019 tarihli ve 39 numaralı sayısının arşivlerde bulunduğunu ve bölgeye dair ayrıntılı kararı görmek isteyen herkesin, buna rahatlıkla ulaşabileceğini de belirtti.

Resmi Gazete’de yayımlanan karar


21 Mart 2019 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan karar şöyle:


“Yavuz Çıkarma Plajı ve Barış Özgürlük Anıtı’nın olduğu bölge, Karaoğlanoğlu Şehitliği ve Barış Özgürlük Müzesi’nin olduğu bölgelerinin barış ve özgürlük tarihi sit alanı ilan edilmesi onaylandı.”

Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2019, 10:25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Canim Vatanim
Canim Vatanim - 9 ay Önce

Cok mutlu oldum. Devletim dogru karari almis bulunmaktadir

SIRADAKİ HABER

banner75