Yayaların can güvenliği yok

banner37

Ülkede son 4 ayda trafik kazası nedeniyle 8 kişi hayatını kaybederken, bu kazaların 4’ünün otomobil, ya da motosikletin yayaya çarpması sonucu meydana gelmesi, trafikteki yaya güvenliğini sorgulattı

Yayaların can güvenliği yok
banner90
banner99

Ceren ÖZBİL

8 ÖLÜMLÜ KAZA… Ülkede, içerisinde bulunduğumuz 2021 yılında 7 ölümlü trafik kazası meydana geldi, 8 kişi hayatını kaybetti. Bu kazaların üçü yaya ile otomobil, biri motosikletle kamyonet, biri otomobilin yoldan çıkıp ağaca çarpması ve ikisi de iki aracın çarpışması sonucu meydana geldi. Ayrıca 2020 yılının Kasım ayında motosikletin çarpmasıyla ağır yaralanan yaya, hayata iki ay tutunabildi ve Ocak 2021’de hayatını kaybetti.

“YOLLARIN DURUMU ZATEN ORTADA”… Emekli Polis Müdürü Özdemir Uzuner, yolların zaten başlı başına bir sorun olduğunu, yayaların da gerekli önlemleri almamasıyla felaketin kaçınılmaz olduğunu belirtti. Uzuner, yayaların ve bisikletlilerin özellikle geceleri trafiğe çıkarken görülmelerini sağlayacak renkte kıyafetler giymesi gerektiğini ve ayrıca polislerin de bu konuda devriye yapıp, bu kurallara uymayan yaya ve bisikletlileri uyarması gerektiğini kaydetti

Ülkede son 4 ay içerisinde 8 kişi, trafik kazası nedeniyle hayatını kaybetti. Bu ölümlü trafik kazaların 4’ünün, yani yarısının, otomobil ya da motosikletin yayaya çarpması sonucu meydana gelen kazalar olması dikkat çekti.

Bu durum ise trafikte yaya güvenliğinin sorgulanmasına yol açtı.

Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Emekli Polis Müdürü Özdemir Uzuner, yolların zaten başlı başına bir sorun olduğunu söyledi ve bunun, yayaların da gerekli önlemleri almamasıyla birleşince, felaketin kaçınılmaz olduğunu belirtti.

“Bugünün geleceği dünden bellidir”

Polis müdürlüğü döneminde trafikteki yayalar ve bisikletlilerle ilgili çalışma yaptığını ifade eden Uzuner, yayaların ve bisikletlilerin özellikle geceleri trafiğe çıkarken, görülmelerini sağlayacak renkte kıyafetler giymesi gerektiğini kaydetti.

Uzuner ayrıca, polislerin de bu konuda devriye yapıp, bu kurallara uymayan yaya ve bisikletlileri uyarması gerektiğini ifade ederek, “Simsiyah giyip gece sokağa çıkanlar oluyor. Yolların durumu zaten belli… Bu nedenle mümkün oldukça bisikletli ve yayalar dikkat etmelidir” dedi.

“Yollar zaten başlı başına sorun”

Özdemir Uzuner, yeterli üst geçit ve ışıklandırma olmamasının, yolların çukurlarla dolu olmasının zaten başlı başına bir sorun olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“Yollardaki mevcut sorunlar, yaya ve bisikletlilerin de gerekli önlemleri almamasıyla birleşince, ne yazık ki üzücü sonuçlar ortaya çıkıyor.

Yollardaki çukurlar zaten sadece araçlar için değil, yayalar için bile risk arz ediyor.

Hem araç sürücüleri, hem de yayalar yolda giderken, bu çukurlardan kaçmaya çalışıyor.

Bunların yapılması gerektiği söylenince de yetkililer “para yok” diyor.

Ancak elimizden ne gelebiliyorsa, elimizdeki kaynaklarla ne yapılabiliyorsa onu yapmalıyız.”

2021’in ilk çeyreğinde meydana gelen ölümlü kazalar:

Kasım 2020’de kaza geçirdi,Ocak 2021’de hayatını kaybetti

Lefkoşa’da kasım ayında meydana gelen trafik kazasında ağır yaralanan 80 yaşındaki Turan Kaynar, yaşamını yitirdi.
14 Kasım tarihinde Lefkoşa'da Kemal Şemiler Caddesi üzerinde yolu yaya olarak geçmeye çalıştığı sırada bir motosikletin çarpması sonucu ağır şekilde yaralanan Turan Kaynar (K-80), tedavi görmekte olduğu özel hastanede 20 Ocak’ta yaşamını yitirdi.

Kazadan 5 gün sonra hayatını kaybetti

Girne’de 17 Ocak günü meydana gelen trafik kazasında ağır yaralanan 23 yaşındaki Kenan Kurtdemir, 22 Ocak’ta hayatını kaybetti.

Hatırlanacağı üzere, Girne’de meydana gelen kazada 23 yaşındaki Kenan Kurtdemir ağır yaralanarak, Lefkoşa Devlet Hastanesi’ne kaldırılmış, yoğun bakıma alınmıştı.

Bir aracın çarpması sonucu hayatını kaybetti

banner134
Girne'de 22 Ocak’ta Mete Adanır Caddesi üzerinde aracıyla seyreden bir sürücü, 18.30 sıralarında sulu çember yakınlarında yolun güney kısmından kuzey kısmına yaya olarak geçmeye çalışan 23 yaşındaki Emrullah Baran’a çarptı.

Kaza sonucu Emrullah Baran, olay yerinde yaşamını yitirdi.

Ağır yaralandı, tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı

Gazimağusa’da 21 Şubat’ta akşam saatlerinde meydana gelen trafik kazasında, 50 yaşındaki motosiklet sürücüsü Casim Sürücü, yaşamını yitirdi.

Kaza sonucu ağır yaralanan ve Gazimağusa Devlet Hastanesi’nde akciğer kanaması ve kaburga kırıkları teşhisi nedeniyle Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ne sevk edilerek oradaki yoğun bakım servisine alınan motosiklet sürücüsü Casim Sürücü, tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak yaşamını yitirdi.

Dere yatağındaki zeytin aracına çarptı

Lapta’da 28 Şubat’ta 01.00 sıralarında meydana gelen trafik kazasında, aracıyla yoldan çıkıp zeytin ağacına çarpan 40 yaşındaki Osman Atakara hayatını kaybetti.

Kaza, Girne-Güzelyurt ana yolunun 12-13. kilometreleri arasında Lapta oteller bölgesinde oldu.

Güzelyurt istikametine seyreden Karşıyakalı 40 yaşındaki Osman Atakara, yönetimindeki DZ 758 plakalı jeep araçla, süratli ve dikkatsizce seyrettiği sırada, sağa meyilli virajda direksiyon hakimiyetini kaybedip gidiş istikametine doğru yolun sağından çıktı.

Dere yatağındaki bir zeytin ağacına çarpan aracın sürücüsü Osman Atakara, kaza yerinde yaşamını yitirdi.

Lefkoşa’da otomobilin çarptığı yaya hayatını kaybetti

Lefkoşa'da 25 Mart’ta bir otomobilin çarptığı yaya, hayatını kaybetti.

Lefkoşa'da Dr Fazıl Küçük Caddesi üzerinde 25 Mart saat 18.50 sıralarında meydana gelen kazada, Cemre Sağıroğlu (E-25) hayatını kaybetti.

Kaza, Lefkoşa'da Dr Fazıl Küçük Caddesi üzerinde (Alpet ışıkları- Sanayi Bölgesi ışıkları arası) Gönyeli istikametine doğru çift şeritli yolun sağ şeridi içerisinde seyreden araç sürücüsünün dikkatsizliği sonucu, o esnada yolun kuzeyinden güneyine doğru yaya olarak geçen Cemre Sağıroğlu'na (E-25) çarpması sonucu meydana geldi.

Girne-Alsancak yolunda ölümlü trafik kazası

Girne - Alsancak çevre yolu üzerinde 30 Mart saat 15.00 sıralarında meydana gelen trafik kazasında 87 yaşındaki Aysel Birol, hayatını kaybetti.

Birol, yönetimindeki FK 590 plakalı araçla, çift şeritli yolda ters şeritte seyrettiği sırada, karşıdan gelen araçla çarpıştı.

Kaza sonucu yaralanan Aysel Birol, tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.

Otomobilin çarptığı yaya hayatını kaybetti

Girne - Güzelyurt anayolunda 3 Nisan’da akşam saatlerinde meydana gelen trafik kazasında, otomobilin çarptığı yaya hayatını kaybetti.

Polis Basın Subaylığı’ndan alınan bilgiye göre; kaza 3 Nisan’da saat 20.00 sıralarında Girne-Güzelyurt Anayolunun 13-14. km üzerinde bir otomobilin yolda yürümekte olan 60 yaşındaki David Shepherd'e çarpması sonucu meydana geldi.

Kaza sonucu yaya David Shepherd’ın olay yerinde yaşamını yitirdiği ve soruşturmanın sürdüğü bildirildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75