Yayıncılık tarihine ışık tutan muhteşem müze

banner37

KIBRIS TV ve Cyprus Today temsilcileri, BRTK Yayıncılık Tarihi Müzesi’ni gezdi; BRTK Müdürü Çavuşoğlu ile Müze Küratörü Ateşin’den bilgi aldı

Yayıncılık tarihine ışık  tutan muhteşem müze
banner90
banner99

Bayrak Radyo Televizyon Kurumu (BRTK) bünyesinde açılan “Yayıncılık Tarihi Müzesi”, herkesin ziyaret etmesi gereken, çok özel bir müze…

BRT’nin ilk kurulduğu günden itibaren kullanılan ekipmanların, sanatsal sunumla sergilendiği müze, geçmişi bugüne taşıyor.

KIBRIS TV programcısı Haluk Yerli ile Cyprus Today editörü Eltan Halil, müzeyi gezdi, BRTK Müdürü Meryem Çavuşoğlu ve BRTK Yayıncılık Tarihi Müzesi Küratörü Ayhatun Ateşin’den bilgi aldı.

BRTK Müdürü Meryem Çavuşoğlu, yayıncılığın BRT’yle başladığını, hedeflerinin ise müzede BRT tarafından daha önce kullanılmış plaklardan kasetlere ve radyolara kadar tüm ekipmanları sergilemek olduğunu kaydetti.

Yayıncılık Tarihi Müzesi’nin Eski Eserler ve Müzeler Dairesi tarafından tescillenerek müze olarak kabul

edildiğini dile getiren Çavuşoğlu, “Bu müze ilkokullarda ve liselerde tarih anlatılırken tarihe ışık tutacak bir

müze oldu” dedi.

Çavuşoğlu, müzenin sponsorunun İstanbul’da yaşayan Kıbrıslı Türk Doktor İsmet Birgül olduğunu belirterek

şöyle devam etti:

banner134
“İsmet Hanım, bir gün BRT’ye benden önceki müdürle görüşmeye gelmiş. Binada, eski kameraları, cihazları sergiliyorduk. Her gelen müdür de buraya başka şeyler ekleyerek, burayı büyütmeye çalışıyordu. Cihazların korunması hedefleniyordu. İsmet Hanım da merdivenlerden çıkarken ‘Bu cihazlar neden bu şekilde atıl duruyor? BRTK’nın girişi geniş durumdayken neden bu cihazlar müze içerisinde yer almıyor?’ diye sordu. Biz de bunu projelendirdik, ona sunduk, ciddi bir rakam çıkmasına rağmen bize hayır demedi”.

Çavuşoğlu, Bellek Kütüphanesi kapsamında yine BRTK içerisindeki iki koridora eski kitapları, gazeteleri

topladıklarını belirterek, bu projeye de İsmet Birgül’ün sponsor olduğunu ifade etti.

BRTK Yayıncılık Tarihi Müzesi Küratörü Ayhatun Ateşin de, müzede sergilenen cihazların BRTK çalışanlarının geçmişinden bugüne olan izlerini taşıdığını dile getirerek, müze tasarlanırken sanatsal bir tutum sergilendiğini kaydetti. BRT için kırmızı renginin öneminin büyük olduğunu belirten Ateşin, bunun yanında bu projeyle bir bellek oluşturmak, geçmişi bugüne taşımak istediklerini anlattı.

Ateşin, bu cihazları sergiye yerleştirirken bu cihazları yapanların ellerini yansıtmaya çalıştıklarına dikkat çekerek, müzeden yola çıkarak BRT’nin yılda bir çıkan Bayrak dergisinde bu yıl müzelerin işlendiğini açıkladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75