Yaz gelmeden su sıkıntısı başladı

banner37

Mehmetçik Belediye başkanı, bölge köylerinin muhtarları ve Bafra’daki turizm tesislerinin yöneticileri, ortak basın toplantısı düzenleyerek yaşadıkları su sıkıntısına dikkat çekti:

banner87
Yaz gelmeden su sıkıntısı başladı
banner90
banner99

Ayşe BULUT


Havaların ısınmasıyla birlikte Mehmetçik Belediyesi ve bağlı bulunduğu köyler ile Bafra’daki turizm tesislerindeki su sorunu ciddi boyutlara ulaştı.
Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte gerek Bafra bölgesindeki otellerdeki konaklama sayısının, gerekse su kullanımının artması bölgede ciddi sorun yaşanmasına neden oldu.

Bölgede yaşanan su sıkıntısına dikkat çekip, seslerini duyurmak isteyen Mehmetçik Belediyesi başkanı, bölge muhtarları ve turizm tesislerinin temsilcileri dün ortak bir basın toplantısı düzenledi.

Bafra’daki Kaya Artemis Otel’de düzenledikleri basın toplantısı ile sorunlarını dile getiren Mehmetçik Belediye Başkanı Cemil Sarıçizmeli, otel yetkilileri ve bölge muhtarları, sorunlarına en kısa sürede çözüm bulunmasını istedi.

Basın toplantısına, Mehmetçik Belediye Başkanı Cemil Sarıçizmeli, Kaya Holding KKTC Bölge Müdürü Nihat Berkan, Kaya Artemis İşletme Müdürü Murat Zeki Hızlısoy, Concorde Otel Genel Müdürü Adnan Soyaslan, Limak Otel Mehmet Mülayim, Pamuklu Muhtarı Hasan Çelik, Bafra Muhtarı Selim Çetil, Mehmetçik Muhtarı Hasan Onbaşı, Kumyalı Muhtarı Yaşar Demir ve Salih Dalınç katıldı.
Toplantıda ilk konuşmayı yapan Kaya Holding KKTC Bölge Müdürü Nihat Berkan, yaklaşık 10 günden beridir büyük bir su sıkıntısı sorunu yaşadıklarını anlatarak bölgede 4 otel olduklarını ve suya olan ihtiyacın da arttığını kaydetti. Tankerle su ihtiyaçlarını karşılamaya çalıştıklarını ancak bunun hem sisteme zarar verdiğini hem de maliyeti artırdığını ifade eden Berkan, turizm adası bir ülkede yaşanan bu sorunun kabul edilir bir durum olmadığını söyledi.
Concorde Otel Genel Müdürü Adnan Soyaslan da, otelin açılış aşamasında olduğunu belirterek, günlük su tüketiminin oldukça yüksek olduğunu kaydetti. Bölgede 6 bin 500 yatak kapasitesinin bulunduğunu, bunların da nitelikli turist olduğunu ifade eden Soyaslan, suyun olmadığı yerde medeniyetin de olmayacağını dile getirdi.
Mehmetçik Belediye Başkanı Cemil Sarıçizmeli de Türkiye’den gelen suyun bölgeye ve otellere yeterli miktarda verilmediğinden dert yanarak, söz konusu sorunu çözmek için yoğun çaba sarf ettiklerini ancak bir sonuç elde edemediklerini belirti.

Bölgedeki turizm tesislerinin büyük mağduriyet yaşadığını anlatan Sarıçizmeli, şu an saat başı 150 ton su verildiğini ancak bölgenin ihtiyacı olan suyun ise saat başı 250 ton olduğunu kaydetti.

Sarıçizmeli, yaşadıkları sorunları ilgili yetkilere aktardıklarını ancak herhangi bir çözüm bulamadıkları için bu toplantıyı düzenlediklerini sözlerine ekledi.
Bölge muhtarları adına konuşan Pamuklu Muhtarı Hasan Çelik de 21’inci yüz yılda hâlâ su sorunu yaşamalarının kabul edilemez olduğunu ifade ederek, köylülerin mağdur edildiğini ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 02 Haziran 2018, 10:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75