banner6

YDP: Anket çalışmalarına yasal bir düzenleme yapılmalıdır

banner37

YDP: Anket çalışmalarına yasal bir düzenleme yapılmalıdır
banner150 banner151 banner143

YDP, anket firmalarının, seçim döneminde yapıp, yayınlayacağı anketlerle ilgili ciddi bir yasal zemine ihtiyaç duyulduğuna işaret ederek, Meclisi bu konuda göreve çağırdı. 
YDP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Yönlüer yazılı açıklamasında, KKTC’de seçim dönemlerinde manipülatif anketlerin siyaset üzerinde ciddi etkilere sebebiyet verdiğine işaret ederek, şunları kaydetti:
“Ülkemizde özellikle Türkiye kaynaklı bir anket firmasının, her seçim döneminde, yarışmacı parti veya siyasilerden para karşılığında sipariş usulü anket sonucu yayınladığı artık ayyuka çıkmıştır. Bu firmanın anket sonuçlarının doğruluğu veya yanlışlığı ayrı bir konudur. Önemli olan seçmen üzerinde yarattığı algı ile sonuçları etkilemesidir. 
Bu anket firmasının Genel Seçim veya Cumhurbaşkanlığı seçimleri bir yana, iktidar partisinin Genel Başkanlık yarışında dahi adayları dolaşıp para istediği iddiaları ayyuka çıkmış ve artık bardak taşmıştır.
Bu sebeple Meclis,  anket firmalarının seçim döneminde yapıp yayınlayacağı anketler ile ilgili ciddi bir yasal zemine oturtmalıdır. Aksi taktirde parası olanın rahatça psikolojik manipülasyon yaratabileceği böyle bir ortamda demokrasiden bahsedilemez.”

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110