YDP Dome Otel'in kiralanması konusunda açıklama yaptı

banner37

Yeniden Doğuş Partisi (YDP), Sayıştay’ın “Dome Otel’in kiralanması için ihaleye çıkılması gerektiğini vurguladığını” ifade ederek, “Kamuoyu da Sayın Başbakan’dan bunun gereğini yapmasını beklemektedir” dedi.

YDP Dome Otel'in kiralanması konusunda açıklama yaptı

YDP Genel Başkan Yardımcısı Enver Öztürk yazılı açıklamasında, Başbakan Tufan Erhürman’ın BRT’de yaptığı açıklamada, “Dome Otel’in şartlı olarak mevcut hali ile işletilmesi ve sözleşmenin yenilenmesi” yönünde görüş verdiğini kaydetti ve Başbakan’ın Sayıştay’ın da bu konuda verdiği görüşün yanlış olduğunu savunduğunu öne sürdü. Öztürk, Sayıştay Başkanı raporunda; “Vakıar Örgütü ve Din İşleri Dairesi 28.03.2016 tarihinde yürürlüğe giren 20/2016 sayılı Kamu İhale Yasası’nın ‘Kapsam’ yan başlıklı 4(c) maddesi ile yasa kapsamına alınmış olup otelin 20/2016 sayılı Kamu İhale Yasası kurallarına uygun olarak kiralanması gerekmektedir” dediğini ve denetlemekle mükellef olduğu Vakıar İdaresi’nin sorusuna cevap verdiğini kaydetti.

Öztürk, Başbakan’ın ise; “Vakıar’da 2017-2018 döneminde 23 adet ihalesiz (ilk kez kira sözleşmesi) kiralama yapıldığını, sözleşme süresi bitmeden bazı sözleşmelerin de uzatıldığını, tüm bunların var olduğunu, ancak Sayıştay’ın sadece bir tek sözleşmeyi değerlendirerek, Vakıar İdaresi’nde son bir yılda yapılanlara bakılmadan böyle bir görüş verdiğini ve tek bir sözleşme için ihale yapılması görüşünü verdiğini” söylediğini ifade etti. “Sayıştay’ın vermiş olduğu cevap, Başbakan’ın hoşuna gitmeyebilir, ancak kamu adına inceleme ve denetleme yapan Sayıştay’ı itibarsızlaştırmak doğru değildir.

Sayıştay 20/2016 sayılı yasanın Vakıar İdaresi’ni de kapsadığını ve Dome Otel’in kiralanması için ihaleye çıkılması gerektiğini vurgulamıştır. Kamuoyu da Başbakan’dan bunun gereğini yapmasını beklemektedir” ifadelerini kullanan Öztürk, Başbakan’ın açıklamasında; “Biz yüzde 40, yüzde 40 kar paylaşımı, yüzde 20 ise yatırıma ayrılması kararı aldık” dediğini, yani “Dome Otel’i yandaş sendikanın işletmesine devam edeceğiz” demek istediğini iddia etti.

Güncelleme Tarihi: 30 Aralık 2018, 12:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER