Yediler, öksüz kaldı

banner37

Gönüllü olarak 20 yıldır Yediler Türbesi’nin bakımını yapan 92 yaşındaki Naciye Cemal Koroğlu, dün hayatını kaybetti

Yediler, öksüz kaldı
banner8

‘NACİYE ABA’ ARTIK YOK… “Çocuklarım” dediği 7 Osmanlı askerinin mezarının bulunduğu Lefkoşa Surlariçi’ndeki Yediler (Yedi Er) Türbesi’nin bakımını 20 yıldır gönüllü olarak yapan ve Yediler Bölgesi’nde olduğu kadar tüm Lefkoşalıların ‘Naciye aba’ diye çağırdığı 92 yaşındaki Naciye Cemal Koroğlu’nun vefatı, büyük üzüntü yarattı.

Lefkoşa’nın 1571 yılında Osmanlı ordusu tarafından fethi sırasında şehit olan 7 Osmanlı askerinin mezarının bulunduğu Lefkoşa Surlariçi’ndeki Yediler (Yedi Er) Türbesi’nin bakımını 20 yıldır gönüllü olarak yapan 92 yaşındaki Naciye Cemal Koroğlu, dün sabah hayatını kaybetti.


Türbedeki 7 Osmanlı askerinin mezarına ‘çocuklarım’ diyerek sahip çıkan ve türbenin bakımını 20 yıldır gönüllü olarak yapan Naciye Koroğlu, sadece türbenin bulunduğu Yediler Bölgesi’nde değil, tüm Lefkoşa’da sevilen bir simaydı.


Herkes tarafından ‘Naciye aba (abla)’ diye çağırılan Naciye Koroğlu, bayram ve resmi günlerde hiç aksatmadan Cumhurbaşkanlığı’nda yapılan törenlere katılmasıyla da biliniyordu.


Koroğlu’nun vefatını kişisel sosyal medya hesabından duyuran Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet Harmancı da, üzüntüsünü “Lefkoşa onun evladıydı sanki, Naciye abla Lefkoşaydı. Emekçi, cefakar, yorgun ama mağrur ve asla pes etmeyen, ne üzücü ki bugün (dün) acı haberini aldık. Sevenlerinin ve tüm Lefkoşa’nın başı sağ olsun” sözleriyle dile getirdi.


Koroğlu’nun cenazesi, bugün İsmail Safa Camii’nde kılınacak öğle namazının ardından Lefkoşa Mezarlığı’na defnedilecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner108