Yeğenine tecavüzden 23 yıl hapis yatacak

banner37

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, kardeşinin 12 yaşındaki kız çocuğuna 10 yaşından beri tehdit ve silah zoruyla tecavüz etmekten yargıladığı 43 yaşındaki F.B.’yi suçlu buldu, uzun süreli hapse mahkum etti

Yeğenine tecavüzden 23 yıl hapis yatacak
banner99

Sedef BOŞNAK

“BAZI SUÇLARDA SANIĞI ISLAH EDECEK CEZA YETERLİ OLMAZ”… F.B. ile ilgili gerekçeli kararı okuyan Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Fatma Şenol, sanığın öz yeğeni olan kız çocuğuna karşı 10 yaşından itibaren 2 yıl boyunca, yakalanıncaya kadar cinsel tecavüz eylemini devam ettirdiğine vurgu yaparak, müşteki çocuğun yaşadıklarının izlerini hayatı boyunca taşıyacağının altını çizdi. Bazı suçlarda sanığı ıslah edecek cezanın yeterli olmadığını vurgulayan Şenol, “Bu tür suçlarda, sanıklara, sanık için ağır görülse de toplumu korumak, toplumda daha büyük acılar çekilmesini önlemek için etkili bir ceza zorunludur” dedi.

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, kardeşinin 12 yaşındaki kız çocuğuna 10 yaşından beri, annesine zarar vereceğini söyleyerek tehdit ve silah zoruyla, pişmanlık duymadan sistematik bir şekilde tecavüz eden 43 yaşındaki F.B.’yi 23 yıl hapse mahkum etti.

Mahkeme, 2019’un Kasım ayında ortaya çıkan ve ülke genelinde büyük infiale neden olan olayla ilgili davayı dün karara bağlayarak, kamuoyunda ‘sapık amca’ olarak anılan F.B.’yi uzun süreli hapis cezasına çarptırdı.

Başkan Fatma Şenol, Kıdemli Yargıç Ayşen Toroslu ve Yargıç Hazan Aksun’dan oluşan Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin oy birliğiyle aldığı karar, gerekçeleriyle birlikte heyet başkanı tarafından açıklandı.

Heyet başkanı Fatma Şenol, Kıbrıs Türk toplumunun, cinsel suçlara, nefret ve tedirginlikle bakan bir toplum olduğunu vurgulayarak, “Toplum vicdanı, ancak, bu tür suç işleyenlere, işlemeye tevessül edeceklere karşı ibret verici, ağır ve caydırıcı ceza verilerek, bir nebze olsun rahatlatılabilir” dedi.

Fatma Şenol, öte yandan, babası gibi güvendiği amcası tarafından  2 yıl boyunca tecavüze uğrayan ve olayın izlerini ömür boyu bedeninde ve ruhunda taşıyacak olan  küçük kızın acısının, verilecek cezanın kat ve kat üzerinde olduğunu söyledi ve şöyle devam etti:

“Huzurumuzdaki meselede, sanık, müştekinin babasının kardeşi, yani müştekinin öz amcasıdır. Müşteki 15 Ocak 2007 doğumlu olup, sanık tarafından, Mart 2017’den Kasım 2019’a kadar cinsel tecavüze uğramıştır.

banner134

Sanık, öz yeğeni olan ve kendisine güvenilerek emanet edilen küçük müştekiye, aralarındaki büyük yaş farkına bakmaksızın, rızası hilafına, tutuklanıncaya kadar tecavüz etti ve bu eylemi devamlılık gösterip, 2 yıl boyunca sürdü.

Sanık, müştekiye karşı bu eylemini, küçük kardeşiyle hafta sonları, babaannesinin ve sanığın evine kalmaya gittikleri zamanlarda gerçekleştirdi. Ayrıca, davaya konu tüm zamanlarda, sanık, müştekiye telefonla ulaşıp,  mesaj atarak taciz etti. Sanık müştekiyi, aralarında yaşanan cinsel tecavüz olayını kimseye anlatmaması için korkutup tehdit etti, çirkin eylemini cep telefonuna görüntülü olarak kaydedip bu kayıtları telefonunda tuttu. Bu hareketi, işlediği suçun vahametini o kadar daha artırdı.”

Şenol, suçun, müştekinin annesinin telefondaki mesajları fark etmesi üzerine ortaya çıktığını anlattı ve olayın fark edilmemesi halinde eylemine devam edeceğini anlattı.

“Etkili ceza zorunlu”

Heyet başkanı, bazı suçlarda sanığı ıslah edecek cezanın, yeterli olmadığına dikkat çekti ve cinsel tecavüz suçunun, kamu yararı ilkesinin ön planda olup ağırlık kazandığı suçlardan olduğuna vurgu yaptı.

Başkan, “Bu tür suçlarda, sanıklara, sanık için ağır görülse de toplumu korumak toplumda daha büyük acılar çekilmesini önlemek için etkili bir ceza zorunludur” dedi.

Başkan, ayrıca, Yargıtay kararlarına değinerek, günümüze kadar, 10 yaşındaki kendi öz yeğenine, 2 yıl boyunca, tehdit ve korkutarak sistematik bir şekilde tecavüz eden bir sanığa rastlamadıklarına dikkat çekti ve sanık aleyhine verilen kararın emsal teşkil edeceğini dile getirdi.

Sanığın, müştekinin,  ifadesinin hemen sonrasında, duruşmanın son safhasında, ikrar değişikliği yapıp nedamet getirdiğini belirten mahkeme, F.B.’ye verilecek en uygun ve adil cezanın, uzun süreli hapislik olduğuna kanaat getirdi.

Başkan, şöyle devam etti:

“Tecavüz suçu, kamu vicdanında rahatsızlık yaratan ciddi bir suçtur. Yasa, bu suçlar için ömür boyu hapis cezası öngörür. Meseleyle ilgili tüm hususları değerlendirdik, sanığa, toplum vicdanını bir nebze olsun rahatlatabilecek ceza verdik.

Sanık avukatı, müvekkilinin, sosyopat ve sosyal kişilik bozukluğu olduğunu iddia etti. Bu iddiaya itibar etmedik.”

Tüm durum ve şartları değerlendirdiklerini dile getiren sanığı, oy birliğiyle 23 yıl hapse mahkum ettiklerini açıkladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75