banner6

Yeni asgari ücret: 1,757 TL

banner37

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun toplantısı sona erdi. Yılbaşından beri 3’üncü kez toplanan komisyon, bugünkü toplantısında yeni Asgari ücreti belirledi.

Yeni asgari ücret: 1,757 TL
banner151 banner143

Bugün yapılan toplantıda alınan karara göre yeni asgari ücret brüt 2 bin 20 TL olarak belirlendi.

Asgari ücretlinin eline net olarak bin 757 TL geçecek. Önceki asgari ücrete göre net 162 TL'lik artış oldu.

Saatlik: 11.65 TL

Günlük: 93.23 TL

Haftalık: 466.15 TL

Aylık: 2.020 TL

Karar oy birliği ile alındı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ersan Saner, toplantı sonunda yaptığı açıklamada, asgari ücretin 2 bin TL’nin üzerine çıkartılması için hükümetin büyük bir kararlılık gösterdiğini kaydederek, yeni asgari ücretin brüt 2 bin 20 TL olmasına oy birliği ile karar verildiğini söyledi.

Saner, İşveren Sendikası ve işçi temsilcilerine uzlaşılarından dolayı teşekkür ederken, yeni asgari ücretin hayırlı olmasını diledi.

Aroğlu: Uzlaşı sağlamayı başardık

Kıbrıs Türk İşverenler Sendikası Başkan Vekili Mustafa Araoğlu da, tarafların asgari ücreti saptama kararlılığıyla toplantıya geldiklerini ancak toplantı sırasında farklı rakamların telaffuz edildiğini, uzlaşma noktası için Bakan Saner’in öneri yaptığını ve bunu taraflar kendi arasında tartışarak bir noktada uzlaşı sağlamayı başardıklarını anlattı.

Araoğlu, oy birliğiyle belirlenen 2017 yılının ilk asgari ücretinin herkese hayırlı olmasını diledi.

Latifoğlu: Daha yüksek bir beklentiyle yola çıktık ancak…

Hür-İş Genel Başkanı Yakup Latifoğlu ise bugün masada iyi bir müzakere süreci yaşadıklarını belirterek, yola daha yüksek bir beklentiyle çıktıklarını ancak asgari ücretin sadece işçi tarafının görüşleri doğrultusunda şekillenmesinin mümkün olmadığını bu sebeple de azami çıkacak rakamın alınması için çabaladıklarını anlattı.

Latifoğlu, bundan sonraki süreçte de çalışanların kazanımlarının takipçi olacaklarını söyleyerek,  ülkeyle orantılı olarak çalışanların kazanımlarını da iyileştirme gayreti içerisinde olacaklarını vurguladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı eski hizmet binasında yer alan ve saat 10.00’da başlayan Asgari Ücret Saptama Komisyonu toplantısına, Komisyon Başkanı Süleyman Göktaş, Kıbrıs Türk İşverenler Sendikası Başkan Vekili Mustafa Araoğlu ile  Hür-İş Genel Başkanı Yakup Latifoğlu başkanlığındaki devlet, işveren ve çalışan taraflarının 5’er temsilcisi katıldı.

Eski asgari ücret ne kadardı?

1 Temmuz 2016'dan beri geçerli olan asgari ücret ise şöyleydi:

Saatlik: 10.58 TL

Günlük: 84. 65 TL

Haftalık: 423.23 TL

Aylık: 1.834 TL

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2017, 12:46
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104