Yeni asgari ücret belirlenmeli

banner37

HÜR-İŞ, Başbakanlık önünde basın açıklaması yaparak, hükümete tepki gösterdi

Yeni asgari ücret belirlenmeli
banner90
banner8

Hür İşçi Sendikaları Federasyonu (HÜR-İŞ), hükümetin ocak ayında asgari ücreti belirleme yükümlüğü olduğunu belirterek, asgari ücretin belirlenmesi için yetkililere çağrıda bulundu.

Genel Başkan Vekili Ahmet Serdaroğlu, asgari ücretin belirlenmemesine tepki olarak Meclis önünde yapmayı planladıkları eylemin Sağlık Üst Kurulu kararları gerekçe gösterilerek iptal edilmesine rağmen dün başka toplulukların eylemlerine izin verilmesini protesto etti. HÜR-İŞ yetkilileri dün Başbakanlık önünde basın açıklaması yaparak, hükümete asgari ücretin belirlenmemesi nedeniyle tepki gösterdi. Sendikacılar, HÜR-İŞ eyleminin engellemesini de eleştirdi.

Serdaroğlu, hükümetin asgari ücret masasını toplama niyeti olmamasından dolayı eylemi engellediğini, bunun sağlık riskinden dolayı değil, siyasi bir tutum olduğunu öne sürdü.

Serdaroğlu, Kaymakamlık tarafından kendilerine ulaştırılan bildiriyle, Sağlık Üst Kurulu’nun “10 Ocak tarihine kadar toplu birliktelik olamaz” kararı bulunmasından dolayı eylemlerini iptal ettiklerini, fakat bugün başka bir topluluğun eylemine izin veren hükümetin adaletsiz bir karar aldığını savundu.

banner134

HÜR-İŞ Federasyonu olarak, bu gibi engellere takılmayacaklarını kaydeden Serdaroğlu, “Artık kabak tadı verdiler. Bizi yöneteceklerse adaletli yönetsinler. Dünkü kurallar toplanmaya engelken, bugün değilmiş gibi davranıyorlar. Başbakanın bize bir açıklama borcu vardır” iddiasında bulundu.

Serdaroğlu, hükümetin ocak ayında asgari ücreti belirleme yükümlüğü olduğunu da söyleyerek, yetkililere yılın ilk asgari ücretini belirleme çağrısında bulundu.

Asgari ücretle çalışanların bekleyecek gücü kalmadığını kaydeden Serdaroğlu, atamaların bir an önce yapılması gerektiğini, atamaların asgari ücretle bir ilgisi olmadığını, özellikle Çalışma Bakanlığı Müsteşarının yetkilendirilmesinin yapılmasını, aksi takdirde HÜR-İŞ olarak, gerekirse her gün asgari ücretli için sokakta olup, susmayacaklarını ifade etti.
 

YORUM EKLE
YORUMLAR
komık
komık - 2 hafta Önce

baskan sımdı cok yogun hukumet herkes ıstedıgı koltugu aldı sımdı kalem mudurlerı secerler halkını dusunmeyı fırsatları yoktur kım gecerse gecsın hepsı aynı asgarı ucretı hemen yapmaları lazım halk cok perısan gormezden gelıyorlar halk getırdı ıse endırmeyı de bılmelı

Ck
Ck - 2 hafta Önce

Asgari ucreti belirlememek icin ellerinden geleni yapiyorlar resmen kaciyorlar yaziklar olsun

SIRADAKİ HABER

banner75