“Yeni bir dönem, yeni bir vizyon”

banner37

UBP Parti Meclisi, UBP Genel Başkanı Ersin Tatar'ı oybirliğiyle Cumhurbaşkanlığı seçimlerine aday gösterdi. Tatar, “En iyi oyla bu seçimi kazanacağız” dedi

banner87
“Yeni bir dönem, yeni bir vizyon”
banner90
banner99

“HEP BİRLİKTE BAŞARACAĞIZ”…UBP Genel Başkanı, Başbakan Ersin Tatar, parti meclisinin aldığı kararla resmen cumhurbaşkanlığı seçimlerine aday oldu. Tatar, “KKTC’nin varlığı mücadelesi, ekonomisi Kıbrıs Türk halkının hakları için birlikte çalışacağız ve en iyi oyla bu seçimi kazanacağız. Geleceğimizi, esenliğimizi, refahımızı, mutluluğumuzu yeni umutlarla yeni adımlarla bölgedeki konumumuzu güçlendirmek için bu mücadeleyi hep birlikte başaracağız” şeklinde konuştu. Tatar, “Yeni bir dönem, yeni bir vizyon” başlıklı Cumhurbaşkanlığı Adaylığı Bildirgesini de yayımladı.

Bildirgede neler var?

*Cumhurbaşkanı’na Kıbrıs konularında destek sağlayacak 9 kişilik “Cumhurbaşkanlığı Uzman Danışman ve Uygulama Heyeti ” oluşturulacak.
*Tüm sivil toplum örgütlerinin gönüllü olarak katılacakları “Halk Konseyi” toplantıları yapılacak, “Cumhuriyet Güvenlik Kurulu” yaşama geçirilecek, “Turizm Konseyi”, “Yüksek Öğrenim Konseyi” kurulacak. “Çevre-Kültür-Sanat Üst Kurulu”, “Spor ve Gençlik Üst Kurulu”, “KKTC Engelsiz Yaşam Üst Kurulu” kurulacak.

*Barış Gücü ile statü anlaşması imzalanması için girişim yapılacak, Gazimağusa’daki BM kampının boşaltılması için çalışmalar yapılacak.
*Yeni dönemde çeşitli teşvik ve ödüllendirme etkinlikleri artırılacak.

 

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Parti Meclisi, dün cumhurbaşkanlığı adayı gündemiyle toplandı.


UBP Genel Başkanı Başbakan Ersin Tatar başkanlığında Sarayönü’nde bulunan UBP Genel Merkezi’nde gerçekleşen toplantıda, Cumhurbaşkanlığı seçimi adaylığına UBP Genel Başkanı Ersin Tatar önerildi ve oybirliğiyle kabul edildi.


UBP Genel Başkanı, Başbakan Ersin Tatar, parti meclisinin önemli bir karar aldığını, oybirliği ile alınan bu önemli kararla başlayan yarış ve mücadelenin bütün UBP'lilerin olduğunu belirterek, "Kazanacağız" dedi.

“UBP Genel Başkanı olarak bu yarışa beni uygun görmeniz onore etti. Gurur duyuyorum mücadelemiz KKTC için önemli bir yarış ve mücadeledir" diyen Tatar, “KKTC’nin varlığı mücadelesi, ekonomisi Kıbrıs Türk halkının hakları için birlikte çalışacağız ve en iyi oyla bu seçimi kazanacağız" diye konuştu.

Cumhurbaşkanlığı’nın halkın makamı olduğunu ifade eden Tatar, "Geleceğimizi, esenliğimizi, refahımızı, mutluluğumuzu yeni umutlarla yeni adımlarla bölgedeki konumumuzu güçlendirmek için bu mücadeleyi hep birlikte başaracağız" dedi.

 

Partililere seslendi


Ersin Tatar, parti meclisinin ardından meydanda toplanan partililere de seslendi. Tatar'a tüm UBP yetkili organları, bakanlar, milletvekilleri, belediye başkanları da eşlik etti.

"Cumhurbaşkanı" olarak kürsüye davet edilen Tatar, "Parti yetkili organlarımızın beni bu şerefli göreve uygun görmesi onore etti. Demokrasi yarışı olacak, düşünceler paylaşılacak, halkımıza güveniyoruz, kazanacağız, kazanacağımızdan şüphemiz yoktur" diye konuştu.

Tatar, Kıbrıs müzakere sürecinde 50 yıldır süren anlayışa sıkışıp kalmayacaklarını, yeni fikirler geliştireceklerini ve Kıbrıs Türk halkının sesini, beklentilerini dünyaya duyuracaklarını vurguladı. UBP'nin merhum Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, liderleri 3. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun ardından üçüncü adayı olmaktan onur duyduğunu belirten Tatar, "Birlikte çalışarak kazanacağız. Bu; şeref, haysiyet mücadelesidir, yeni bir KKTC için hep birlikte çalışacağız ve bu başarıya imza atacağız" diye konuştu.


"KKTC'nin ve halkımızın beklentileri, huzuru, refahı için, eşitlik temelinde, kırmızı çizgilerimiz, beklentilerimiz yerine getirilirse Kıbrıs’ta anlaşma olabilir, zaten adaya barış 1974'te geldi" diyen Tatar, merhum Rahşan Ecevit'i andı.

Tatar, "Bu önemli makamı kazanacağız çünkü benim yanımdaki ordu kimsenin yanında yoktur" dedi ve konuşmasını alkışlar eşliğinde tamamladı.

 

“Yeni bir dönem, yeni bir vizyon”


UBP Parti Meclisi’nin, Genel Başkan, Başbakan Ersin Tatar’ı nisan ayında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçiminde oybirliği ile aday gösterme kararından sonra Tatar’ın “Yeni bir dönem, yeni bir vizyon” başlıklı Cumhurbaşkanlığı Adaylığı Bildirgesi açıklandı.

UBP’den yapılan açıklamaya göre bildirgenin tam metni şöyle:

“Ulusal Birlik Partisi Cumhurbaşkanı adayı olarak öncelikle, nisan ayında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçiminin halkımıza, milletimize, Devletimize hayırlı olmasını diliyorum.

UBP olarak, seçim sürecinin halkımıza yaraşır bir şekilde demokratik karşılıklı sevgi-saygı anlayışı içinde geçmesi için üzerimize düşeni yapmaya kararlıyız. Parti Meclisimiz, tabanımızdan gelen sese kulak vererek, Merkez Yönetim Kurulu’nun tavsiye kararına uyarak, nisan ayında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimine partimiz adına Cumhurbaşkanı adayı olarak katılıp kazanma görevini bana vermiş bulunuyor.

Bu görevi vererek beni onurlandıran Ulusal Birlik Partili kardeşlerimin tümüne candan teşekkürlerimi sunuyorum. UBP’nin Cumhurbaşkanı adayı olmak hayatımın en kutsal görevidir.

Partimiz ve Devletimizin kurucusu Rauf Denktaş ile Onursal Başkanımız Dr. Derviş Eroğlu’ndan sonra UBP’nin Cumhurbaşkanı adayı gösterdiği 3’üncü kişi olmak benim için en büyük gurur kaynağıdır.

Herkesin bildiği üzere Ulusal Birlik Partisi, başlangıcı İngiliz Sömürge idaresi yıllarına kadar uzanan Kıbrıs Türkü’nün varoluş, özgürlük ve egemenlik mücadelesinin günümüzdeki siyasi uzantısı bir partidir.

UBP için en temel unsur, KKTC’nin yaşatılıp yüceltilmesi, Kıbrıs Türk Halkı’nın refah ve güven içinde yaşaması, Anavatan Türkiye ile ilişkilerimizin sağlıklı bir şekilde geliştirilmesi, Devletimizin dünyada hak ettiği yeri almasıdır.

Bu bağlamda halkımızın takdiri ile Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanmak Ulusal Birlik Partisi ve ülkemiz için son derece önemlidir.

Cumhurbaşkanlığım süresince Anayasamızda yer alan Cumhurbaşkanı’nın göreve başlarken içtiği anda uygun olarak "Devletin varlığını ve bağımsızlığını, yurdun ve halkın bölünmez bütünlüğünü, halkın kayıtsız ve şartsız egemenliğini korumak” benim için temel görev olacaktır.

Aynı şekilde Cumhurbaşkanı’nın ant içerken ifade ettiği üzere hukukun üstünlüğüne, demokratik, laik, sosyal hukuk devleti ve Atatürk ilkelerine bağlı kalacağıma; halkımın refah ve mutluluğu için çalışacağıma; Anayasa ve yasalara bağlılıktan ayrılmayacağıma; Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni yüceltmek için bütün gücümle çalışacağıma da şimdiden söz veririm.

Dolayısıyla bizimle başlayacak yeni dönemde Cumhurbaşkanlığı yasal çalışmalar ve örgütlenmeyle çağdaş bir yapıya kavuşturularak Kıbrıs konusunun yanı sıra başta Anavatan Türkiye, dost ve kardeş ülkeler, kuruluşlarla ilişkilerin geliştirilmesi olmak üzere dış ilişkilerin ilerletilmesine gereken ağırlığı verecektir.

Cumhurbaşkanlığı bu yeni dönemde, Anayasamızın kendisine verdiği göreve uygun olarak halkımızın refah ve mutluluğu için ekonomik, sosyal ve kültürel konularda aktif ve etkin çalışmalar içinde olacaktır.


 

A-Kıbrıs konusuBulunduğumuz coğrafyada çok hızlı gelişmeler yaşanmaktadır. Doğu Akdeniz’deki jeopolitik durum hidrokarbon kaynakları üzerinde bir mücadeleye dönüşmüştür.

Bunun altında yatan neden ise başlıca aktörler ve küresel güçlerin Doğu Akdeniz’de hakimiyet kurma çabalarıdır. Tüm bölge ülkeleri kara, deniz ve havada etkin olma peşindedir. Bu durum, yoğun ve karmaşık bir siyasi mücadelenin yanı sıra, askeri faaliyetlerin de yoğunlaşmasına neden olmuştur.

Türkiye ve KKTC’nin stratejik çıkarlarının korunması için artık, memleket topraklarının yanı sıra, gökyüzü ve denizlerdeki haklarımızı da içeren “MAVİ VATANI ” savunmak durumundayız.

Doğu Akdeniz ile bölgedeki bu yeni gelişmeleri doğru anlamadan, bu gelişmelere uygun bir politika izlemeden, Türkiye ile yakın askeri ve ekonomik ilişkilerimizi devam ettirmeden Kıbrıs Türk Halkı’nın haklarını korumak mümkün değildir.

Bu bağlamda Garanti ve İttifak Antlaşmaları yürürlükteyken, KKTC’nin savunma alt yapısının güçlendirilmesi hedefimiz olacak, Türkiye ile bu konuda gerekli her türlü anlaşmanın yapılması yoluna gidilecektir.

Bilindiği üzere, Kıbrıs konusundaki görüşme süreci 2017 yılında Crans Montana’da Rum tarafının tutumu yüzünden çökmüştür.

Bu çöküşten sonra hemen hemen tüm ilgili taraflar ortaya çıkan durumun Kıbrıs’ta federal çözüm arayışlarının sonu olduğu konusunda birleşmişlerdir.

Hatta, Sayın Akıncı, “bu bizim neslin son federal çözüm denemesiydi. Başaramadık” demiştir.

Herkesin bildiği üzere Rum tarafında o günden bu yana Sayın Akıncı’nın tüm ısrarlarına rağmen olumlu bir zihniyet değişikliği olmamıştır.

Dolayısı ile denenmiş yollardan giderek, aynı şeyleri tekrar ederek farklı bir sonuca gidilmesi mümkün değildir.

Bütün bunların ışığında şu görüşlerimizi halkımızla paylaşmak istiyoruz:

1-Ulusal Birlik Partisi, Kıbrıs konusunun görüşmeler yoluyla varılacak bir anlaşmayla sonuca bağlanmasından yanadır. Ancak, Crans Montana’da kalınan yerden görüşmelerin devamı mümkün değildir. İlk önce Rum tarafı ile ortak bir vizyon olup olmadığı belirlenmeli, Rum tarafında gerçek bir zihniyet değişikliği olup olmadığı saptanmalı, uygulamada zihniyet değişikliğinin bir ifadesi olarak ilk aşamada hidrokarbon aramalarında eşit mal sahipliği zemininde işbirliği yapılması için geçici bir komite kurulmalı ve çalışmalarına başlamalıdır. Bu, bölgede gelişmekte olan tehlikeli polarizasyon ve gerginliği de engelleyecek ve bölgesel işbirliğine zemin hazırlayacaktır.

2- Önümüzdeki yeni dönemde, Rum tarafında bir zihniyet değişikliğinin ortaya çıkması, ortak bir vizyonda buluşulması ve hidrokarbon aramaları konusunda işbirliği yapılması çalışmalarını yürütecek olan geçici özel komitenin çalışmalarında somut ilerleme sağlaması halinde, öngörülebilir, gerçekçi, sonuç odaklı, ucu açık olmayan yeni bir sürecin başlatılması mümkündür.

3- Bu süreçte iki devletli çözüm dahil tüm çözüm alternatiflerinin masada olması UBP için esastır. BM, bu sürecin sonunda bir neticeye ulaşılamazsa, uluslararası statümüzün belirlenmesi yolunun açılacağı konusunda gereken taahhütleri açık bir şekilde ortaya koymalıdır.

4- Rum tarafı bizimle bir anlaşma istiyorsa, Türkiye’nin etkin ve fiili garantörlüğünün devamının Kıbrıs Türk Halkı için olmazsa olmaz olduğunu bilmelidir. Bu konuda 2010 yılında KKTC Meclisi’nde oy birliği ile alınan kararından geri adım atmamız söz konusu değildir.

5- Kıbrıs’ta bir çözüm olacaksa bu egemen eşitlik temelinde olmalıdır.

6- Toprak başlığı altındaki sınır ayarlamaları ve mülkiyet konularında, halkımızın yeniden göçmen durumuna düşürülmeyeceği, egemenliğimiz altındaki topraklarda, sarih nüfus ve mülkiyet çoğunluğunun bize ait olacağı var olan gerçeklere dayalı düzenlemeler yapılabilir...

7- Dolaşım ve yerleşim özgürlükleri dahil insan hakları bağlamındaki tüm konular Kıbrıs gerçekleri ve egemen eşitlik temelinde çözümlenebilir.

8-Türk ve Yunan dengesi Doğu Akdeniz ve adada her bakımdan gözetilmelidir.

9-Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ile iki halkın refah ve huzurunun artırılması için mütekabiliyet esasına uygun bir şekilde iş birliği yapmaya hazırız.

Türkiye’den gelen suyun Güney Kıbrıs’a da verilmesi için çalışmaya, KKTC ile Türkiye arasında elektrik enerjisi aktarımı için bir enterkonnekte sistem kurulması ve KKTC ile Türkiye arasında karşılıklı gaz boru hattı yapılması projelerine kazan kazan ve işbirliği anlayışıyla Rum kesimini de dahil etmeye hazırız.

Doğal afetler, yangın, mültecilerle baş edilmesi, eski eserlerin korunması, suçluların cezalandırılması gibi konularda da Rum kesimi ile yakın işbirliği içinde olmaya varız.

10-Kıbrıs Türkü’nün hedefi Avrupa Birliği içinde yer almaktır. Bu hedef tüm çalışmalarımızda göz önünde bulundurulacaktır.

 

B-Cumhurbaşkanlığı’nın örnek olması,

iç ve dış konularla ilgili örgütlenmesi
 


Ulusal Birlik Partisi’nin takım anlayışı ile hareket ederek sorunlara çare arama, bulma ve uygulama anlayışı Cumhurbaşkanlığı’na yansıtılacaktır.

Hükümetle istişare içinde, Cumhurbaşkanlığımızın Anayasal görevlerini çağdaş anlamda başarılı olarak yapabilmesi, Devletimizin bilinir ve tanınırlığının artırılabilmesi için yeni bir teşkilat yasası çıkarılması yönüne gidilecektir. Her bakımdan Devlet kurumlarımıza örnek olmak, halkımıza hak ettiği hizmetleri verebilmek için azami gayret sarf edilecektir. Halkımızın tüm kesimleri ile diyalog ve işbirliği geliştirilecektir.

Tarihi surlar üzerindeki Cumhurbaşkanlığı Dairesi’nin uygun yeni bir binaya kavuşması için adımlar atılacak, bölgenin çevre düzenlemesi tamamlanacak, tüm kentlerimizin çevreleri, kültürel dokuları ile övünür hale gelmeleri için elden gelen destek kendilerine verilecektir.

Cumhurbaşkanlığı senfoni orkestrası ve diğer müzik gruplarının konserlerini verebilmeleri için Vakıflar İdaresi’ne ait eski sinemanın restorasyonunun yapılması yönüne gidilecektir.

1-Cumhurbaşkanı’na Kıbrıs konularındaki tüm temas ve görüşmelerinde biri başdanışmanlık diğeri ise sözcülük görevlerini de üstlenecek olan 9 kişilik “Cumhurbaşkanlığı Uzman Danışman Ve Uygulama Heyeti ” destek sağlayacaktır.

2- Önceki Cumhurbaşkanları, görevdeki Meclis Başkanı, Başbakan, Dışişleri Bakanı ile Meclis’te temsil edilen siyasi partilerin içinde yer alacakları “Ulusal Danışma Konseyi” her ay düzenli olarak toplanacaktır.

3-Tüm sivil toplum örgütlerinin gönüllü olarak katılacakları bir “Halk Konseyi” ile her iki ayda bir düzenli toplantılar yapılacaktır

4- KKTC’nin iç ve dış güvenliği bizim için birinci öncelikli konudur. Anayasamızın 111’inci maddesinde yer alan “Cumhuriyet Güvenlik Kurulu” yaşama geçirilecek ve gerektiği zaman toplanması sağlanacaktır.

5- Ekonomik çalışmaları ve atılımları yakından takip etmek ve bunlara ivme katmak adına bir “ Ekonomi Konseyi” kurularak her ay toplanması sağlanacaktır.

6- Turizm ülkemiz için en önde gelen sektördür. Turizm sektöründe hızlı gelişme sağlanması maksadıyla tüm paydaşların içinde yer alacağı bir “ Turizm Konseyi” kurulacak ve her ay toplantıya çağrılacaktır.

7- Üniversitelerimizin eğitim, öğrenimin yanı sıra ekonomimiz ve sosyal yaşantımız için de önemi büyüktür. YÖDAK’IN Cumhurbaşkanlığı’na bağlı olması da göz önünde tutularak paydaşlar ve üniversitelerle sektörle ilgili her konuda yakın istişare ve işbirliği içine girilecektir. Bunun için bir “Yüksek Öğrenim Konseyi” kurulacak ve 3 ayda bir toplanması sağlanacaktır.

8-Cumhurbaşkanlığı’nın çevre kültür –sanat alanındaki katkılarını artırmak için bir “Çevre-Kültür-Sanat Üst Kurulu” oluşturulacak ve her 2 ayda bir toplantıya çağrılacaktır.

9-Gençlik ve Spor alanındaki çalışmalara destek amacıyla Cumhurbaşkanlığı bünyesinde bir “ Spor Ve Gençlik” üst kurulu oluşturulacak ve 2 ayda bir toplantı yapması sağlanacaktır.

10- Engelsiz yaşam için özel çalışmalar yapacak bir “KKTC Engelsiz Yaşam Üst Kurulu” kurulacak ve 2 ayda bir toplanılacaktır.


 

C-Cumhurbaşkanlığı’nın sorunların

çözümünde etkinleştirilmesi
 


Yeni dönemde Cumhurbaşkanlığı Kıbrıs konusunun yanı sıra diğer ülke meselelerine çözüm arayışlarında da aktif ve etkin olacaktır.

Bu bağlamda;

1-Yeni dönemde Cumhurbaşkanlığımız, halkımızın yaşam kalitesinin yükseltilmesi, iyi yönetişim ile sosyal adalet, hukukun üstünlüğünün sağlanması, çevre, sağlık, eğitim ve diğer alanlarda yol alabilmek adına rol üstlenecektir.

2-KKTC ekonomisinin GKRY ile rekabet edebilir hale gelmesi için aktif olunacaktır.

3-Rumların baskısı ile uygulanan izolasyonlardan kurtulmak için mücadele edilecektir. Bunlar bir insan hakları ihlali olarak uluslararası toplumun gündemine getirilecektir

4- Anavatan Türkiye ile kablo bağlantısı kurulması ve Türkiye’den boru hattı ile doğal gaz getirilerek enerji sorununun süratle çözümlenmesi projelerine güçlü destek verilecektir

5-KKTC'nin profilinin/statüsünün yükseltilmesi (tanınma) çalışmaları başlatılacaktır

6-BM Barış Gücü (BMBG) ile olan ilişkilerimiz yeniden gözden geçirilecektir. BMBG ile bir statü anlaşması imzalanması için girişim yapılacak, Gazi Mağusa’daki BM kampının boşaltılması için çalışmalar yapılacaktır.

7-Kamu diplomasisi ve lobicilik çalışmaları hükümetle istişare içinde güçlendirilecektir.

8-Taşınmaz Mal Komisyonu'nun etkinliğinin artırılması için çalışmalar yapılacaktır. maraş’ın mal sahiplerinin hakları gözetilerek devletimizin kontrolünde açılması için hükümetimiz döneminde başlatılan çalışmalar cumhurbaşkanlığının da devreye girmesiyle ilerletilecektir.

9.Cumhurbaşkanlığı’nda yurt dışında yaşayan Kıbrıs Türkleri, AB, İslam İşbirliği Teşkilatı, Türk devletleri ile ekonomik ve siyasi ilişkilerin geliştirilmesi için ayrı birimler oluşturulacaktır.

10.Cumhurbaşkanlığı’nda aile, kadın, gençlik, engelli ve uyuşturucu bağımlılığı konularını ayrı ayrı, yakından takip edecek görevlendirmeler yapılacaktır.D-Cumhurbaşkanlığı’nın kurum kuruluşlarla halkı teşvik etmesi ve ödüllendirilmesi, Cumhurbaşkanlığı’nın kapılarının halka açılmasıYeni dönemde Cumhurbaşkanlığı halkımızın iyiye, doğruya, güzele yönelmesi, dayanışma ve kaynaşmasının artırılması için çeşitli teşvik ve ödüllendirme etkinliklerini artırarak sürdürecektir.

1-Basına yönelik etkinlikler artırılarak devam ettirilecektir.

2. Kadın, Gençlik ve Çocuk Etkinliklerinin kapsamları genişletilerek sürdürülecektir.

3. Engellilerle ilgili etkinlik ve çalışmalar artırılarak devam ettirilecektir.

4.Her yıl dünya sanat gününde sanatçılar ve aydınlarla bir araya gelinen bir etkinlikler düzenlenmeye devam edilecektir.

5. 2020 yılından itibaren her yıl cumhurbaşkanlığı tarafından “yılın sporcuları ödülleri” verilecektir

6. 2020 yılından itibaren her yıl cumhurbaşkanlığı tarafından “yılın sanat ödülleri” dağıtılacaktır.

7. 2020 yılından itibaren, cumhurbaşkanlığı tarafından “yılın çevre ödülleri” verilecektir

8. Yıl boyunca yapılan etkinlikler değerlendirilecek ve en başarılı Sivil Toplum Kuruluşları ödüllendirilecektir.

9. 2020 yılından itibaren cumhurbaşkanlığı tarafından yılın en başarılı iş insanları ödülleri takdim edilecektir.

10. 2020 yılından itibaren cumhurbaşkanlığı tarafından “yılın en başarılı bilim insanları ödülleri “verilecektir.

Cumhurbaşkanlığı seçim süreci ilerledikçe ben, parti yetkililerimiz ve ekip arkadaşlarımız tarafından değerli kamuoyumuza yukarıda ifade edilenlerle ilgili daha geniş açıklamalar yapılacak, ayrıntılı seçim bildirgemiz halkımıza sunulacaktır.

Ulusal Birlik Partisi olarak 2020 Cumhurbaşkanlığı seçiminin ülkemiz açısından yaşamsal önem taşıdığının altını çizerken bu yarışa katılacak tüm adaylara şimdiden sağlık ve başarılar dileriz.

UBP olarak, seçimi, bizim, yani halkımızın ve ülkemizin kazanması için elimizden gelen her türlü çabayı göstereceğiz. Bu duygu ve düşüncelerle herkesi en derin saygı ve saygılarımla selamlarım”.

 

Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2020, 18:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75