Yeni cezaevi de yetersiz kalacak

banner37

Yeni Merkezi Cezaevi’nin yapımı sürüyor… Kapasitesi ise 765 kişilik… Şu anki cezaevinde ise yaklaşık 550 mahkum var… Ve bu rakama her gün birkaç kişi daha ekleniyor… Şimdiki mahkum sayısı dikkate alındığında “Yeni cezaevi, ihtiyacı karşılayacak mı?” sorusu geliyor

Yeni cezaevi de yetersiz kalacak
banner8

Erol KANLIADA

Ülkemizde son yıllarda artan adli olaylar, Merkezi Cezaevi’ni de suçlularla doldurdu.

175 kişilik cezaevinde şu an yaklaşık 550 mahkum var. Yıllardır kapasitesinin üzerine hizmet veren Merkezi Cezaevi, mahkum sayısına ve koşullarına göre yetersiz kalıyor. Ve bu rakama her gün birkaç kişi daha ekleniyor.

Bu nedenle hükümet yeni cezaevinin yapımı için düğmeye bastı… Minareliköy'de 500 yetişkin erkek, 100 yetişkin kadın, 65 çocuk ve 100 kişilik açık cezaevi olacak şekilde, 765 kişilik kapasiteye sahip yeni cezaevi için inşaat çalışmaları devam ediyor.

Ancak, şimdiki mahkum sayısı ile yeni cezaevinin kapasite rakamlarına bakıldığında, “ihtiyacı ne kadar karşılayacak” veya “kapasite yeterli olacak mı” soruları akla geliyor.

İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Ömer Köseoğlu, yeni cezaevinin tam donanımlı, modern, çağdaş bir yapıda olacağını belirtiyor. Ancak cezaevinde örgütlü bulunan Eşit Hak ve Adalet Sendikası (HAK-SEN) Başkanı İzzet Türkmen, mevcut cezaevinde 550 civarı mahkûm olduğunu, yeni binanın da kapasite olarak artık ihtiyaca cevap vermeyeceğini belirtti. Türkmen, bu nedenle şimdiki cezaevinin revize edilip, hükümsüz mahkûmların kalabileceği bir yer olarak açık kalması gerektiğini dile getirdi.

Merkezi Cezaevi’nde örgütlü diğer sendika olan KTAMS’ın Başkanı Güven Bengihan da, yürürlükte olan Muhaceret Yasası ve Yurttaşlık Yasası’nın değişmemesi halinde yeni yapılan cezaevinin de yetersiz kalacağını söyledi. Ülkeye yapılan girişlerde denetleme olmadığı için suçluların arttığını ifade eden Bengihan, artan suçlu sayısıyla birlikte yeni yapılan cezaevinin de yetersiz kalacağını vurguladı.

Köseoğlu: Yeni cezaevi 75 milyon TL’ye mal olacak

İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Ömer Köseoğlu, Minareliköy’e yapılan 765 kişilik kapasiteye sahip yeni cezaevinin yapımının 75 milyon TL’ye mal olacağını belirtti.

Köseoğlu, cezaevinin proje çalışmalarına 3 Ocak 2018’de başlandığını ve 500 iş günü hedefiyle 17 Mayıs 2019’da tamamlanmasını öngördüklerini söyledi.

Şu anda beklentilerinin cezaevini hedeflenen tarihte tamamlanması olduğunu ifade eden Köseoğlu, “Tam donanımlı, modern, çağdaş bir cezaevi olacak” dedi.

banner134
Türkmen: Şu anki cezaevi revize edilip kullanılmaya devam edilmeli

HAK-SEN Başkanı İzzet Türkmen de, yeni cezaevinde çocuklar, kadınlar ve erkekler koğuşunun birbirinden ayrı olacağını belirterek her bölüm için ayrı ekip çalışanına ihtiyaç duyulacağını söyledi.

100 kişilik açık cezaevi için de ayrı çalışma ekibi gerektiğini ifade eden Türkmen, “Yasa hazırlanarak gerekli çalışan sayısı sağlanmalı aksi takdirde bu bölüm kullanılamayacak” dedi.

Şu anda mevcut kullanılan cezaevinde 550 civarı mahkûm olduğuna dikkat çeken Türkmen, yeni binanın da kapasite olarak artık ihtiyaca cevap vermeyeceğini, bu yüzden şimdiki cezaevinin revize edilip hükümsüz mahkûmların kalabileceği bir yer olarak açık kalması gerektiğini dile getirdi.

Türkmen, şu anki cezaevi binasının mülteciler ile hükümsüz mahkûmlar için kullanılabileceğini ifade ederek “Eğer bu uygulanırsa, yeni bina da sadece suçu belirlenmiş mahkûmların barındırıldığı ve topluma yeniden kazandırılmaları için çalışmalar yapıldığı bir cezaevine dönüşür” dedi.

Yeni cezaevine geçilmeden tüm cezaevi yasa ve tüzüklerinin de gözden geçirilmesi gerektiğini belirten Türkmen, çalışanların barem haklarının alınması ve ardından yapılacak terfi sınavı ile ihtiyaç duyulacak rütbeli çalışan açığının karşılanmasının önemine değindi.

Türkmen, “Yeni binada en az 80 yeni personelin daha istihdam edilmesi gerekiyor. Aksi takdirde büyük umutlarla yapılan bu bina çok büyük hayal kırıklığı ve mevcut kaosun büyüyerek devam etmesi ne yol açacaktır” dedi.

Bengihan: Mevcut Muhaceret Yasası ve Yurttaşlık Yasası değişmeli

Cezaevinde örgütlü bulunan KTAMS’ın Başkanı Güven Bengihan da, şu anda yürürlükte olan Muhaceret Yasası ve Yurttaşlık Yasası’nın değişmemesi halinde yeni yapılan cezaevinin de yetersiz kalacağını söyledi.

Yeni yapılan cezaevi için 2019 Mart’ta biteceği sözü aldıklarını belirten Bengihan, en yakın zamanda yeni cezaevinin yapım aşamasının ne derecede olduğunu inceleyeceğini ve sürecin takipçisi olacağını bildirdi.

Ülkeye yapılan girişlerde denetim olmadığı için suçlu sayısının arttığını, bu yüzden de yeni yapılan cezaevinin de yetersiz kalacağını söyleyen Bengihan, yeni yapılan cezaevi için 45/88 sayılı Cezaevi Teşkilat Yasası’ndaki kadrolarda güncelleme yapılması gerektiğini ifade etti.

Bengihan, yasalarla çalışanların desteklenmesi, yeni cezaevini yönetebilecek çağdaş ve insanlık onuruna yakışır bir mevzuatın getirilmesi gerektiğini söyledi.

Şu anda kullanılan mevcut cezaevinin durumunun içler acısı olduğuna dikkat çeken Bengihan, “Şu anki mevcut cezaevi ne mahkûmların rehabilite edilebilmesi için ne de cezaevi çalışanlarının güvenli ve kalitelidir. Ayrıca cezaevinin çalışanları için derece terfi konusunda da bir an önce gerekli adımların atılarak cezaevinde yaşanan mağduriyetlerin giderilmesi gerekmektedir” dedi.

Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2018, 10:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75