banner6

Yeni dönem bugün başlıyor

banner37

Liderler, müzakere sürecinin sekteye uğramasının ardından yeniden masada buluşuyor

Yeni dönem bugün başlıyor
banner90
banner99

Kıbrıs müzakerelerinde şubatta çıkan krizle kopan görüşme sürecinde yeni dönem bugün başlıyor. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, bugün saat 10.00’da bir araya gelecek.

Müzakere sürecinin sekteye uğramasından 2 ay sonra gerçekleşecek liderler görüşmesi, Ara Bölge’de BM tarafından müzakereler için tahsis edilen binada yer alacak.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, dün BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’yle bugünkü görüşmeye hazırlık niteliğinde bir toplantı gerçekleştirildi; ayrıca yeni müzakere dönemiyle ilgili bilgi vermek ve görüş alışverişinde bulunmak amacıyla Cumhuriyet Meclisi’nde temsil edilen partilerin başkanlarıyla bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, geçtiğimiz gün yaptığı bir konuşmada, bugün başlayacak yeni müzakere döneminde, kimsenin müzakere masasında tek taraflı adımlar atmalarını beklememesi gerektiğini vurgulamış ve Kıbrıs Türk tarafının, son iki yılda çok ciddi adımlar attığını, yolun birlikte yürünmesi halinde sonuç alınabileceğini ifade etmişti.

Yeni dönemde BM’ye de önemli görev düştüğünü vurgulayan Akıncı, BM’nin taraflar ve garantörler arasında çok ciddi bir mekik diplomasi yürütmesi gerektiğini kaydetmiş; hakemlik ve yazılı resmi öneri istemediklerini söylemişti.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, son müzakerelerini 9 Şubat’ta yapmış; 10 Şubat’ta Rum Meclisi’nin ENOSİS plebisitinin okullarda anılması kararı almasıyla süreç zarar görmüştü. Liderler ortaya çıkan tabloyu ele almak için 16 Şubat’ta bir araya gelmiş ve Kıbrıs Türk tarafının alınan kararla ilgili sıkıntılarını aktarıp kararın geri alınması istencini ifade etmesiyle Anastasiadis, masadan kalkıp kapıyı sertçe vurarak görüşmeden çıkmasıyla çıkan krizle birlikte müzakere masası bozulmuştu.

Geçen cuma günü, Güney Kıbrıs’ta okullarda kutlanacak anma günlerini belirleme yetkisini meclisten eğitim bakanlığına veren yasa tasarısının Rum Meclisi’nde onaylanmasıyla ise müzakere masasının tekrar kurulmasının yolu açılmıştı.

Güncelleme Tarihi: 11 Nisan 2017, 07:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104