banner6

Yeni dönemde Mağusa'nın sorunları çözülmeli

banner37

Gazimağusa’daki sivil toplum örgütleri, seçim öncesinde, Derinya Kapısı, Mağusa Limanı, kapalı Maraş ve kültürel mirasla ilgili siyasi partilerin programlarını bilmek istiyor.

Yeni dönemde Mağusa'nın sorunları çözülmeli
banner151 banner143

Ahmet İLKTAÇ

Mağusa İnisiyatifi, Mağusa Suriçi Derneği (MASDER) ve Mağusa Gençlik Merkezi (MAGEM) yetkilileri, seçim öncesinde, siyasi partilerin Mağusa için ne düşündüklerini ve hangi sorunları çözeceklerine yönelik programlarını duymak istediklerini belirttiler.

Sivil toplum örgütü yetkilileri, özellikle de açılması durumunda kente her anlamda fayda sağlayacak Derinya Kapısı ve kapalı Maraş konuları ile ilgili, seçimin ardından oluşacak hükümetin acil çözüm bulmasını talep ettiler.

Sivil toplum örgütleri, Mağusa Suriçi’nin kültürel mirasının daha iyi tanıtılması ve korunması için adımlar atılmasını talep ederken, en az kapalı Maraş kadar, atıl durumda olan ve yıllardır ciddi yatırım yapılmayan Mağusa Limanı’nın da Turizm Limanı’na dönüştürülmesini istediler.

Dağlı: Mağusa’nın sorunları çözülsün

Mağusa İnisiyatifi Sözcülerinden Dr. Okan Dağlı, Derinya Kapısı’nın açılabilmesi için yürütülen çalışmaların belli bir noktaya ulaştığını, ancak, adeta yılan hikâyesine dönen bu kapının açılması için 2.5 yıl önce karar alınmasına rağmen hala bunun gerçekleştirilmediğini söyledi.

Dr. Okan Dağlı, UBP-DP Hükümeti’nin, Derinya Kapısı’nı, Aplıç Kapısı ile ilişkilendirmesi ve eş zamanlı açılacağı şartının konarak Derinya Kapısı’nın Türk tarafına düşen kısmının henüz bitirilememesinin kabul edilebilir bir durum olmadığını kaydetti.

Günümüze kadar hiçbir kapının diğer kapıyla ilişkilendirilmediğini, hazır olan kapının iki toplumun yakınlaşması için hemen açıldığını anlatan Dağlı, ara bölgede yapılması gereken işler için BM’nin ihaleye çıktığını ve ihalenin, 11 Aralık’ta tamamlanacağını, tahmini olarak ocak ayında ara bölgedeki çalışmaların da tamamlanacağını belirtti.

Dr. Okan Dağlı, Derinya Kapısı ile ilgili olarak Türk tarafının eksik kısımlarının olduğunu dile getirdi. Elektrikle ilgili ihalenin henüz açılmadığını, telleme işleminin tamamlandığını, ancak kabinlerin de henüz yerleştirilmediğini aktaran Dağlı, bu eksikliklerin, seçimin ardından kurulacak partinin, ihaleye çıkıp bu eksiklikleri en kısa sürede gidermesinin Mağusalılar tarafından beklendiğini söyledi.

Dr. Okan Dağlı, Mağusa’da kapının açılmasını istemeyen herhangi bir kimse olduğunu günümüze kadar duymadığına işaret ederken, insanların bu kadar hem fikir olduğu ve ortak eylemler yaptığı bir başka konunun Mağusa’da olmadığını kaydetti.

Siyasi partilerin de kapının açılması yönünde söylemlerde bulunduklarını anımsatan Dağlı, ancak konuyla ilgili parmağının arkasına saklanan siyasi partinin çok olduğunu belirtti.

Dr. Okan Dağlı, kapalı Maraş’ın 43 yıldır ölüme terk edilmiş, içler acısı, insanlık utancı ve ayıbı olan bir kent olduğuna vurgu yaptı.

Özellikle yeni göreve gelecek hükümetten, kapalı Maraş ile ilgili olumlu adımlar beklediklerini anlatan Dağlı, liderlerin kararlarından bağımsız, Maraş’ın fizibilite çalışması için tek taraflı karar alınabileceğine değindi.

Dr. Okan Dağlı, şunları kaydetti:

“Maraş’ın fizibilite çalışması derken, sadece binaların durumu değil, oradaki flora ve faunanın da gözden geçirilmesi gerekir. Yıllardır kapalı olan bölgede farklı bir ortam oluştu. Hatta bir takım hastalıklar baş gösterdi. Artık oranın insanlara kapalı olmasına ihtiyaç yoktur. Yerleşime hazır hale gelmesi için öncelikle fizibilite çalışmasının yapılması gerekiyor. Biz bunu Mağusa İnisiyatifi olarak detaylandırdık. Konuyla ilgili uluslararası fon da bulunabilir”.

Mağusa Limanı için de fizibilite çalışmasının şart olduğunun altını çizen Dağlı, Mağusa Limanı’nın da Maraş gibi 43 yıldır atıl durumda olduğunu dile getirdi.

Limanın günümüzde çalışır durumda olmasına rağmen 43 yıldır ciddi bir yatırım yapılmadığından birçok sıkıntı yaşandığını belirten Dağlı, limanın derinliğinin sıkıntılar yarattığını, ileride turizm limanı haline gelirse hangi gemilerin girip çıkabileceği konusunda belirsizlikler olduğunu bildirdi.

Dr. Okan Dağlı, rıhtımda da sıkıntılar bulunduğunu ve çökmeler başladığını ifade etti. Dağlı, Mağusa Limanı’nın ileride bir marina ve yat limanı haline dönüştürülebilmesi için ön çalışma yapılması gerektiğini, bu konuda yeni oluşacak hükümetten hızlı bir şekilde adım atmasını beklediklerini söyledi.

Atai: Partilerin Mağusa programlarını duymak istiyoruz

MASDER Başkan Yardımcısı Serdar Atai ise seçim dönemine girdiğimiz şu günlerde siyasi partilerin, Kapalı Maraş, Derinya Kapısı, Mağusa Limanı ve Mağusa Suriçi ile ilgili programlarını da duymak istediklerini söyledi.

Serdar Atai, tüm saydığı yerlerin, yıllardır ciddi sorunlar yaşayan, kimisi kaderine terk edilmiş, kimisi de geçici göstermelik çözümler bulunan birer sorunlar yumağı haline geldiklerini kaydetti.

Mağusalı sivil toplum örgütleri ve Mağusa’nın sıradan insanı, bir seçmen olarak, bu konulardaki vizyonun ne olduğunu duyma ihtiyacı hissettiğini anlatan Atai, Derinya Kapısı’nın çok uzun bir zaman olmasına rağmen, çalışmaların ağırdan alınması sebebiyle geciktirilmiş ve hala belirsizlik taşıyan konulardan biri olduğunu bildirdi.

Serdar Atai, mevcut hükümetin Lefke’deki Aplıç Kapısı’nın çalışmalarının tamamlanmadan Derinya Kapısı’nı açmak istemediğini çeşitli vesilelerle öğrendiklerini belirtti.

Rum tarafından Agia Napa ve Paralimni’deki yerel otoritelerin de bu kapının açılışına sıcak bakmadıklarını bildiğini ifade eden Atai, Derinya Belediye Başkanı Andros Karayannis, Derinya Kapısı’nın kendi köyü içinde yaratacağı katma değerin farkında olduğu için tamamen kendileri ile aynı görüşü paylaşmakta ve kapının bir an evvel açılmasını savunmakta olduğunu söyledi.

Serdar Atai, “Agia Napa ve Paralimni’nin pozisyonlarına bakmamız bile bu kapının bizim lehimize nasıl sonuçlar doğurabileceğinin açık göstergesidir. Bizim lehimize olan bir konuda, karşı pozisyon alıp, neredeyse Agia Napa ve Paralimni ile bir koalisyon halinde işi yokuşa sürüyoruz” diye konuştu.

Kapalı Maraş konusunda yine sansasyonel bir takım haberlerle ve gerçek payı doğrulanmamış varsayımlarla bölgenin Rum ve Türk halkı ile neredeyse alay edercesine oyun oynanmakta olduğunu kaydeden Atai, bu konuda duygusal açıdan çok hassas ve yaralı durumda olan insanların tepkisinin yok yere çoğaltılmakta olduğunu bildirdi.

Serdar Atai, seçim süresince ve sonrasında kapalı Maraş’ı da kapsayarak, yeni bir Mağusa perspektifi üzerinde BM parametrelerine aykırı düşmeyecek bir hareketlenme arzuladıklarını açıkladı.

Mağusa Suriçi kültürel mirası ile ilgili olarak Kültürel Miras Teknik Komitesi’nin devam ettirdiği bakım-onarım çalışmalarına işaret eden Atai, milyonlarca Euro akıtılan bu çalışmaları destekleyecek yerel politikalara ihtiyaç olduğunu dile getirdi.

Serdar Atai, bunların korunmalarının sürdürülebilirliğinin, Mağusa Suriçi’nde yeni açılacak konaklama yerleri ile mal ve hizmet sunan işletmelerin bu kültür mirasının sağladığı avantajı ekonomik kazanca çevirecek uzun soluklu politikalar geliştirmeye ihtiyaç olduğuna dikkat çekti. Atai, bunun da merkezi planlama ile mümkün olacağına vurgu yaptı.

Haksever: Gençlerin sorunları çözüm bulsun

MAGEM Başkanı Oğuz Ufuk Haksever de Mağusa gençleri olarak bu seçim döneminde, siyasi partilerden, Mağusa’nın geleceği ile ilgili gerek siyasi, gerekse ekonomik açıdan programlar yapmalarını ve seçimi kazandıkları takdirde atacakları adımları belirlemelerini talep ettiklerini söyledi.

Oğuz Ufuk Haksever, Mağusalı gençlerin, şehirde bir bölünmüşlük yaşadıklarını ve savaşın yarasıyla her gün yüzleştiklerini kaydetti.

Bununla birlikte siyasi partilerin Derinya Kapısı ile ilgili kesin ve sürdürülebilir bir çözüm üretmesini istediklerini anlatan Haksever, hem ekonomik, hem de sosyal olarak büyük getiri sağlayacak Derinya Kapısı’nın bir an önce açılmasını istediklerini bildirdi.

Oğuz Ufuk Haksever, şehrin yanı başında, atıl bir şekilde yıllardır bekleyen kapalı Maraş’ın, kentin ekonomisine katkı sağlaması için bu yönde bir an önce adım atılmasını istediklerini dile getirdi.

Mağusa’nın eşsiz kültürel mirasına da değinen Haksever, Mağusa Suriçi’nde Kültürel Miras ve Teknik Komitesi tarafından yürütülen koruma çalışmalarını selamladı.

Oğuz Ufuk Haksever, bunun yanında seçime girecek partilerin birçok uygarlığa ev sahipliği yapan Mağusa’nın değerlerinin tanıtılması ve bu mirasın korunması yönünde yapacaklarını kamuoyuna duyurmalarını istediklerini açıkladı.  Seçim döneminde tüm siyasi partilerin, Mağusalı gençlerin taleplerini dinlemeye davet eden Haksever, oluşacak yeni hükümetten de Mağusalı gençlerin ekonomik, sosyal ve siyasi açıdan sorunlarına çözüm bulmasını istedi.

Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2017, 09:35
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104