“Yeni hastanenin inşasında hata yapmamak için fikir alışverişi elzemdir”

banner37

“Yeni hastanenin inşasında hata yapmamak için fikir alışverişi elzemdir”
banner8

Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Göğüs Hastalıkları Klinik Şefi Mustafa Akansoy, Türkiye’nin desteği ile yapılacak ve 500 yatak kapasitesi ile hizmet verecek hastanenin KKTC’nin amiral gemisi olacağını söyledi. Akansoy, bazı konuların sonradan “keşke” dememek için tartışılması gerektiğini söyledi.

Akansoy’un sosyal medyadaki paylaşımı ise şöye:

YENİ HASTANENİN İNŞASINDA HATA YAPMAMAK  VE KEŞKE DEMEMEK İÇİN

500  yataklı  yeni hastane inşaatına başlanıyor. Gelen haberler bu yönde. Anavatan Türkiye’nin desteği ile son derece  modern bir hastaneye sahip olacağız.  Bu, herkesi sevindiren bir gelişmedir.

Yeni  hastane  KKTC’nin amiral hastanesi  olacak, yalnız bazı konuların tartışılması ve fikir alış verişinin yapılması elzemdir.

HATALARIN  OLMAMASI VE KEŞKE DEMEK İÇİN NELER YAPILMALI?

banner134

1- Yeni Mağusa Devlet Hastanesi yapılırken, eski hastanede çalışan doktorlara danışılmadı. Bakanlığın bu yönde gayreti olmadı.  Doktorlara ne istersiniz? Kaç yatak gerekir? diye sorulmadı. Bu  nedenle Yeni  Lefkoşa Devlet  Hastanesi için klinik şefleri ile  toplantılar yapılmalıdır.

2- Eski Mağusa Devlet Hastanesi yanılmıyorsam 1940’larda inşa edildi ve 180 yataklıydı,  Yeni  Mağusa Hastanesi  ise 65 yıl sonra inşa edildi ve 120 yataklıdır. Koroner yoğun bakım, genel yoğun bakım ve acil servisteki yatak sayısı  ise yaklaşık 40’tır. 65 sene sonra yeni  hastane yapılıyor, nüfus 3-4 kat artmış ama yeni hastanenin yatak sayısı daha düşük oluyor. Yeni Mağusa Hastanesi’nin düşük yatak kapasitesi  o zamanki  KKTC meclisindeki doktor vekillerinizin dikkatinden kaçmıştır .

3- Nalbantoğlu Hastanesinde hangi  bölümler kalacak? Mesela Onkoloji Hastanesi görevine devam edecek mi?  Acil Durum Hastanesi  pandemi sonrası ne olacak? Bunların  konuşulması  elzemdir.

4- Yeni Hastanenin  en az 50 yıl   KKTC’ne yetmesi gerekir. Bu nedenle  önümüzdeki 50 yıl içerisinde  nüfusumuz ne olacak? KKTC  İstatistik Kurumu’nun bu konuda görüşleri mutlaka alınmalıdır.

5- Yeni Hastane’nin etrafına dikilecek fidanların  ne cins olacağı önemlidir. Örneğin  altıntop dediğimiz ağaçlar kolay büyüyor, güzel görünüyor, ama  astım vb allerjik  hastalar için son derece rahatsız edicidir. Bu tür fidanlar dikilmemelidir.  Bu konuda Tarım Bakanlığı’na danışılmalıdır.

6- Acil Durum Hastanesi’nin  açılışını geciktiren etkenler dikkatle irdelenmelidir ve gerekli  önlemler alınmalıdır. En basitinden  Acil Durum Hastanesinde elektrik prizleri  iki girişli idi, KKTC’inde  3 girişli  prizleri kullanıyoruz.

7- Acil Durum Hastanesi’nin   hasta odaları  bir kişilik  olarak yapılmıştır,  odalar geniştir ve  korona vakaları arttığında odaları iki kişilik  yaptık ,  her odaya ek yatak koyduk.  Lakin oksijen  çıkışı  bir hasta içindi,  bu da sorun oldu,  oksijen alan hastanın yanına oksijen ihtiyacı olmayan hasta yatırdık , daha sonra bir alet ile bir çıkıştan iki kişilik okijen yolu temin edildi .  Bu gibi konular  başında konuşulursa çok kolay halledilir.  Yeni Lefkoşa Hastanesi’nde de odalar tek kişilik ve geniş olacaksa  mutlaka iki  hasta için oksijen çıkışı olmalıdır.

8- Nalbantoğlu Hastanesi’nde sevklerin ağırlıklı  kısmını yoğun bakım yataklarının dolu olması üzerine  dış merkezlere sevk edilen yoğun bakım hastaları oluşturur.  Her yıl  milyonlarca liramız dışarıya akar.  Birden fazla yoğun bakım ünitesi   olması,  yatak sayısı  her şarta yetecek şekilde planlanmalıdır.

Ben,  ilk anda aklıma gelenleri yazdım.  Sizler  de katkıda bulunursanız memnun olurum. Saygılarımla.

Dr. Mustafa Akansoy

Göğüs Hastalıkları Klinik Şefi

Güncelleme Tarihi: 19 Haziran 2021, 13:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75