Yeni havayolu için start verildi

banner37

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, uçak biletlerinin çok pahalı konuma gelmesi nedeniyle halkın da özlemle beklediği yeni hava yolunun devreye konulması için çalışmaların sürdüğünü söyledi

Yeni havayolu  için start verildi
banner90
banner99

Ali CANSU

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, milli hava yolumuz Kıbrıs Türk Hava Yolları’nın kapatılmasıyla uçak bilet fiyatlarının çok arttığına dikkat çekerek, “Yeni havayolu kurulması için çalışma başlattık” dedi.

KIBRIS’a konuşan Ataoğlu, yeni kurulacak havayolunun devreye nasıl sokulabileceği konusunda Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’yla ortak çalışma yaptıklarını ifade etti. Hedefin farklı bir havayolunun devreye girmesiyle uçak bilet fiyatlarının düşüşünün sağlanması olduğunu belirten Ataoğlu, şöyle devam etti:

“Şu anda iki üç hava yolu şirketiyle görüşmeleri sürdürüyoruz. Kıbrıs Türk Hava Yolları’nın kapanmasının ardından kendi havayolumuzla ilgili herkes beklenti içinde. Yeni havayolu şirketi nasıl kurabiliriz diye bu çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bakanlar Kurulu bu görevi Turizm Bakanlığı ile Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’na verdi. Bu konuda Maliye Bakanlığı’yla da görüşmeleri sürdürüyoruz. Yıl sonuna kadar devletin aldığı apron ücretlerinin alınmaması konusunda bir çalışma yaptık ve görüştüğümüz havayolu şirketlerine bunları aktarıyoruz.”

 

“Devlet-özel ortaklığı olacak”

Yeni havayolunun devlet özel ortaklığı olacağını kaydeden Ataoğlu, günü geldiğinde hisse oranlarının nasıl olacağı konusunda çalışmanın da yapılacağını belirtti.

Yeni havayolunun kapısının nasıl açılacağının, teklifleri değerlendirdikten sonra belli olcağını anlatan Ataoğlu, şu andaki gidişatın iyi olduğunu kaydetti.

 

“Teşviklerin artırılması için çalışıyoruz”

Teşviklerin geçen yıla göre düşürüldüğünü kaydeden Ataoğlu, bu yıl teşviklerin kişi başı 110 Euro’dan 70 Euro’ya düşürülmesinin acenteleri sıkıntıya soktuğunu söyledi. TC Elçiliği’yle görüşmeler yaptıklarını, 70 Euro’nun nasıl yukarıya çıkartılabileceği veya yeni destinasyonlara nasıl daha fazla artış yapabilecekleri konusunda çalıştıklarını ifade eden Ataoğlu, önümüzeki teşvik kitapçığının belirlenmesi için çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Hatta güneyden daha fazla turist getirtilmesi için teşviği kişi başı 20 Euro’ya çıkaracaklarını belirten Ataoğlu, bu rakamın daha fazla olması halinde katkının ne olacağı yönünde ekiplerin çalışma yaptıklarını kaydetti. Çalışmalar tamamlandıktan sorna herkesin mutlu olabileceği rakamlara ulaşmayı hedeflediklerini kaydeden Ataoğlu, teşvik kitapçığının en kısa zamanda tamamlanıp dağıtılacağını, ekiplerin son noktayı koyma durumuna geldiğini söyledi.

 

“Acentlerin dövizden zarar görmeyceği bir çalışma yapıyoruz”

Bakan Ataoğlu, turizmcilerin geçtiğimiz yılda getirdikleri turistlerin teşviğini TL olarak aldıkları için, bu yıl dövizin yükselmesiyle birlikte yüzde 30’lara varan zarar ettiklerini belirttiklerini anlattı.

Çok yakın zamanda teşvik kitapçığı hazırlanırken, bu noktanın da göz önüne alınacağının altını çizen Ataoğlu, ülkeye turist getiren acentelerin de zarar görmeyeceği bir formül üretildiğini kaydetti.

 

“Kara sınır kapılarının teşviklerinin ödenmediği doğru”

Geçen yıl kara sınır kapılarından getirilen turistlerin halen ödenmediğini belirten Ataoğlu, bunun muhaceretteki ve Turizm Bakanlığı’nın bünyesindeki çalışmalardan kaynaklandığını söyledi. Şu anda bakanlık olarak sistem çalışması yaptıklarını ifade eden Ataoğlu, sistemin önümüzdeki günlerde devreye girmesiyle bakanlığın çalışmaya gerek duymadan sınır kapılarından yapan yolcunun kaydının alınacağını, ülkesi, hangi otelde konakladığı, hangi acentenin kendisini getirdiğinin kayda alınacağını belirtti.

Sistemin ülkeye giriş yapan turist ile turisti hangi acentenin getirdiğinin belli olacağını anlatan Ataoğlu, teşviklerin daha hızlı ödenmesinin sağlanacağını söyledi. Ataoğlu, sistemin tamamlandığını sadece muhaceretten sistemi kendisine uyarlamasını beklediklerini belirtti.

 

“Hedef yıl sonuna kadar 1.5 milyon konaklamalı turist”

Turizm Bakanı Fikri Ataoğlu, bu yıl konaklamalı turist sayısı hedeflerinin 1.5 milyon olduğunu söyledi.

2017 yılında ülkeye gelen turist sayısının 2 milyon, konaklamalı turistin ise 1 milyon 100 bin olduğuna dikkat çeken Ataoğlu, otellerin ve yatak kapasitelerinin artması ile acentelerin daha fazla turist getirmeye başladıklarını kaydetti.

banner134
 

“Yeni destinasyonlar arayışındayız”

Bakanlığın yurt dışındaki birçok pazara yaptıkları reklamlarla güneyden de turist geliş sayısının arttığını anlatan Ataoğlu, Kıbrıs Rum Yönetimi’nin güneyden gelen turistlere engeller çıkarmaya başladığını söyledi. Bunları gidermek için yeni destinasyonlar tespit edildiğini ifade eden Ataoğlu, yakın zamanda İskandinav ülkeleri ve buna benzer turistlerin getirilerek güneyin engellediği turist sayısı açığını buralaradan kapatmayı hedeflediklerini de belirtti.

Ataoğlu, yeni destinasyonların ülkeye taşınması için Türk Hava Yolları ve paydaşlar ile buralara gidip road show ve reklam kampanyaları yaptıktan sonra turistleri ülkemize getirmeyi hedeflediklerini kaydetti.

Güneyin engellemesi ve direkt uçuşların olmamasına rağmen turizmin çok iyi gittiğini anlatan Ataoğlu, büyük otellerin doluluk oranlarının yüzde 90’ların üzerinde olduğunu belirtti.

 

“Köy pansiyonculuğu ve eko turizme yöneleceğiz”

Turizm Bakanı Ataoğlu, alternatif turizm modelleri konusunda köy pansiyonculuğu, eko turizm ile bir ve üç yıldıza kadar olan otellerin nasıl doldurulacağı yönünde çalışma başlattıklarını buralarda da büyük otellerdeki doluluk kapasitesine ulaşmayı hedeflediklerini kaydetti.

Bugüne kadar otellerde yüzde 25 oranında yerli istihdam söz konusu olduğunu anlatan Ataoğlu, “Yerli gençler otele çalışmaya çok sıcak bakmıyorlar. Oteller yerli vatandaşın çalışmasını daha çok istiyor” dedi.

Yerli üreticilerin ürettiği ürünlerin oteller tarafından alınmaya başladığını kaydeden Ataoğlu, ziyaret ettikleri otellerde bunları gözlemlediklerini söyledi. Ataoğlu, üreticinin ürettiği kaliteli ürünün artması ile mallarını satabileceklerini, bu hedefle ürünlerin yetiştirilmesinin gerekliliğine işaret etti.

 

“Turist ile esnafın iç içe olmasını sağlıyoruz”

2016’dan itibaren ülkemizde kış turizminin devreye girdiğini ve yıl 12 ay ülkemize turist gelebileceğini kaydeden Bakan Ataoğlu, tusitlerin esnafla iç içe olacağı bir süre tanındığını belirtti. Ataoğlu, tüm esnafın gelen turistten yararlanması için geçtiğimiz yıllarda yapılan restoran ve dükkân anlaşmalarını devre dışı bıraktıklarını kaydetti.

Ataoğlu, turistleri değişik bölgelere götürerek portakal, üzüm, enginar, çilek, nar ve buna benzer ürünlerdeki hasatlara katılmalarını sağladıklarını söyledi.

 

“Mevcut İhale Yasası bize reklam yapmayı engelliyor”

İhale Yasası’nın değişmemiş olmasından dolayı gerekli reklamları yapamadıklarını ve sıkıntı çektiklerini de anlatan Ataoğlu, yasasının mecliste olduğunu ve çok kısa sürede geçirmeyi amaçladıklarnı belirtti.

Yasanın geçmesiyle en büyük pazar olan İngiltere, Almanya ve yeni yaratılacak destinasyonlara reklamlar çıkmayı hedeflediklerini ve turist sayısında artış beklediklerini söyledi.

 

“Girne- Alanya gemi seferleri başladı”

Uçak bilet fiyatlarının ciddi oranda yüksek olduğunun altını çizen Ataoğlu, 30 Mayıs itibarıyla Girne-Alanya gemi seferlerini başlattıklarını hatırlattı.

Daha ucuz olmasından dolayı tercihin gemiye kayacağını ve uçaktaki sayının azalacağını belirten Ataoğlu, bu nedenle uçak bilet fiyatlarında düşüş beklediklerini ifade etti. Bakan Ataoğlu THY’nin 13 Haziran’da ülkemizde yedinci seferine başladığını, sekizinci seferin devreye girmesi için çalıştıklarını belirtti.

 

Yıl sonu Hindistan düğünleri başlıyor”

Ataoğlu, yıl sonundan başlayarak Hindistan düğünlerinin artık ülkemizde yapılmaya başlanacağını, ekim ve aralık aylarında beş düğünün olacağının müjdesini verdi.

Bu düğünlerin ekim ile şubat ayları arasında yapıldığına dikkat çeken Ataoğlu, Hindistan düğünlerinin 9-10 gün konaklamalı yapıldığını ve ciddi katılım yaşandığını kaydederek, “Düğünlerde çok ciddi paralar harcıyorlar. Düğünlerindeki en önemli takı altındır. Altın ile ilgili kendi ülkemizde de istedikleri takılar var” dedi.

Güncelleme Tarihi: 22 Temmuz 2018, 10:55
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75