banner6

Yeni hükümet sancısı

banner37

Yeni hükümet sancısı
banner150 banner151 banner143

Eniz ORAKCIOĞLU

   Faiz Sucuoğlu’nun başkanlığında kurulan üçüncü hükümet olan Ulusal Birlik Partisi (UBP), Demokrat Parti (DP) ve Yeniden Doğuş Partisi (YDP) koalisyon hükümetinin dağılması ve Başbakan Sucuoğlu’nun da hükümetin istifasını Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a sunmasının üzerinden günler geçti. Araya bayram tatili de girince yeni hükümetin kurulması için resmi bir adım atılmadı ancak kamuoyunda birçok senaryo konuşulmaya devam etti.

   Yeni hükümet formülüyle ilgili üretilen senaryolar arasında “UBP Genel Başkanı ve Başbakan Faiz Sucuoğlu’nun, UBP-CTP-HP’den oluşacak geniş tabanlı hükümet için bu partilerle görüşme başlattığı”, “ Faiz Sucuoğlu’nun başbakan olmayacağı ve sadece parti genel başkanı olarak kalacağı UBP-DP-YDP koalisyon hükümetinin kurulacağı” gibi iddialar bulunuyor.

   Geçtiğimiz hafta UBP MYK’sının “Sucuoğlu’ndan başka bir milletvekiline hükümeti kurma görevinin verilmesini kabul etmeyeceğiz’ kararına rağmen parti içerisindeki bir grubun bu kararı bertaraf edecek formüller üzerinde çalıştığı ve bazı isimler üzerinde durduğu öne sürülürken, UBP Genel Başkanı ve Başbakan Faiz Sucuoğlu KIBRIS’a konuşarak böyle bir konunun gündemde olmadığını, eğer böyle bir öneri gelirse o zaman görüşünü açıklayıp cevabını vereceğini söyledi.

   Sucuoğlu ayrıca, geniş tabanlı hükümet formülü konusunda da CTP ve HP genel başkanlarıyla bir ön görüşme yapıldığını, daha geniş kapsamlı görüşmenin de yapılacağını açıkladı.

   Şimdi tüm gözler Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a çevrilirken, Tatar’ın hükümeti kurma görevini kime vereceği merak konusu.

   KIBRIS’a konuşan Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, yasanın Cumhurbaşkanı’nın hükümeti kurma görevini herhangi bir parti milletvekiline verilebileceğini söylediğine işaret ederek, “hükümeti kurma görevini milletvekiline vermenin ne kadar riskli olduğunu da tüm partiler bilir” şeklinde konuştu.

   Konu ile ilgili KIBRIS’a açıklama yapan CTP Genel sekreteri Erdoğan Sorakın, HP Genel Başkanı Kudret Özersay ve YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı, mutabakat hükümeti kurulması gerektiği konusunda görüş bildirdi.

   Başbakan Faiz Sucuoğlu, CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman ve HP Genel Başkanı Kudret Özersay’la geniş tabanlı bir hükümet kurma adına ön görüşme yaptığını kaydederek, daha detaylı bir görüşmeyi ilerleyen günlerde gerçekleştireceklerini kaydetti.

Töre: Cumhurbaşkanı önce başkanlarla görüşecek

   Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, Cumhuriyet Meclisi’nin ilk birleşiminde Faiz Sucuoğlu’nun istifasının Meclis Genel Kurulu’nda okunacağını söyleyerek, ardından Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın güvendiği herhangi bir parti başkanına veya milletvekiline hükümeti kurma görevini vereceğini vurguladı.

   Yasanın Cumhurbaşkanı’nın hükümeti kurma görevini herhangi bir parti milletvekiline verilebileceğini söylediğine işaret eden Töre, “hükümeti kurma görevini milletvekiline vermenin ne kadar riskli olduğunu da tüm partiler bilir” şeklinde konuştu.

   Töre, henüz cumhurbaşkanının siyasi parti başkanları ile herhangi bir görüşme gerçekleştirmediğine dikkat çekerek, önümüzdeki hafta görüşmelerin gerçekleşeceğini düşündüğünü kaydetti.

   Töre, UBP’nin de kendi içinde değerlendirmesini yaptığına ve Başbakan Faiz Sucuoğu’nun DP ve YDP’nin hükümete ret vereceğini açıklaması üzerine istifanın Parti Meclisi’nde görüşüldüğüne dikkat çekti.

Sucuoğlu: HP ve CTP ile ön görüşme yaptık

   Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı, Başbakan Faiz Sucuoğlu, CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman ve HP Genel Başkanı Kudret Özersay’la geniş tabanlı bir hükümet kurma adına ön görüşme yaptığını kaydederek, daha detaylı bir görüşmeyi ilerleyen günlerde gerçekleştireceklerini kaydetti.

   Sucuoğlu, Parti Meclis Grubu’nun başka bir başbakan adayı göstereceği iddialarına da cevap vererek, şu an farklı bir aday konuşulup, görüşülmediğini öyle bir konu olursa o zaman gereken açıklamayı yaparak, görüş bildireceğini kaydetti.

   Öte yandan Sucuoğlu, yeni hükümet kurma çalışmaları ile ilgili herhangi bir görevlendirme veya netleşen bir durumun olmadığını da sözlerine ekledi.

Sorakın: Halkın iradesine başvurulmalı

   Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Sekreteri Erdoğan Sorakın, Sucuoğlu’nun istifasının ardından, cumhurbaşkanının yeni bir görevlendirme yapmasının beklendiğine işaret ederek, bu noktada cumhurbaşkanının tavrının önemli olduğunu kaydetti.

   Sorakın, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın hükümeti kurma görevini vermeden önce siyasi parti başkanları ile de istişare edeceğini belirtti.

   “Görünen yeni bir hükümetin kurulacağıdır” diyen Sorakın, 23 Ocak seçimlerinden sonra birincisi 59 gün 2’ncisi 5 gün süren hükümet modeli yaşandığını hatırlattı.

   Sorakın, koalisyon hükümetlerinde karşılıklı güvenin ve ilkeli duruşun çok önemli olduğuna vurgu yaparak, 23 Ocak seçimi sonucunda kurulan iki koalisyon hükümetin UBP başkanlığında kurulduğunu ve sıkıntılara cevap veremediğinin gördüğünü vurguladı.

   Yeni süreçte kurulacak herhangi bir UBP’li koalisyon hükümetinin de toplumun sorunlarını çözmeyeceğinin ortada olduğunu belirten Sorakın, “Bu nedenle bizim duruşumuz halkın iradesine başvurmak ve kısa süreli seçim hükümeti kurmaktır” şeklinde konuştu.

Özersay: Cumhurbaşkanı parti başkanları ile biran önce istişare etmeli

   Halkın Partisi (HP) Genel Başkanı Kudret Özersay, daha önce hükümetin istifası ve yeni kurulacak hükümetle ilgili yaptıkları açıklamaya ekleyecek yeni bir durumun henüz ortada olmadığını belirtti.

  Özersay, eski açıklamasında “UBP’nin başında olduğu bir hükümet modelinin sürekli bir istikrarsızlık ürettiğini ve ülkeyi seçime götürmek için UBP başkanlığında olmayan ama tüm siyasi partilerin dahil olduğu bir toplumsal mutabakat hükümeti kurulması gerektiğini”  belirtmişti.

   Özersay, dün KIBRIS’a yaptığı açıklamada hükümeti kurma görevi ile ilgili Cumhurbaşkanının siyasi parti başkanları ile henüz bir istişarede bulunmadığını ve Cumhurbaşkanlığından kendilerini henüz bir arayan soran olmadığını belirterek, yeni bir görevlendirme için bu kadar beklemeye gerek olmadığını vurguladı.

   Özersay, cumhurbaşkanının bayram süresince de parti başkanlarını görüşmeye çağırabileceğine dikkat çekerek,

siyasi parti başkanlarının bayram vesilesi ile bayramlaşırken telefon görüşmelerinde konuyu görüştüklerini belirtti.

   Olması gerekenin cumhurbaşkanının biran önce siyasi parti başkanlar ile istişare ederek, istişareler sonucunda anayasanın ilgili maddesine göre hükümeti kurabileceğine inandığı bir milletvekiline hükümet kurma görevini vermek olduğunun altını çizen Özersay, “yarından (bugün) itibaren cumhurbaşkanının parti başkanları ile istişare etmeye başlar diye düşünüyoruz” dedi.

   Öte yandan Özersay, dün sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “Siyasi partiler demokratik teamüllere aykırı şekilde sırf hükümette olmak için temsil ettikleri iradeyi bir kenara koyarlarsa ve bir duruş sergilemezlerse, orta ve uzun vadede bunun bedeli ağır olur. Temsil etmek için aldığınız iradeyi sırf hükümet olmak, sırf bakan olabilmek için temsil ederseniz bileceksiniz ki bir sonraki eşikte sıra size gelecektir” görüşünü ortaya koydu.

   “Geçmişte bu konularda duruş sergilediğimizde milletvekillerimizin istifa ettirilmesini yaşadık ve bir bedel ödedik ama bize emanet edilen iradeye ihanet etmedik” diyen Özersay, “Evet, demokrasilerde çareler tükenmez ama bu cümle demokratik teamüller içerisinde kaldığınız sürece doğrudur. Aksi, eğreti ve temsiliyet problemi olan hükümetler doğurur, çok gitmez, olan halka ve ülke demokrasisine olur” şeklinde sözlerine devam etti.

   Özersay, üç gün önce hükümeti kurma görevinin UBP’de parti başkanı dışından bir vekile verilir ve aynı UBP-DP-YDP hükümeti kurulursa şaşırmayacağını söylediğini hatırlatarak, bu yönde kulis çalışmalarının hız kazandığını, demokratik teamüllere aykırı böyle bir yapının ülke demokrasisine yeni bir darbe vuracağını ve devlete dair değerlerin altının daha da oyulmuş olacağını vurguladı.

Arıklı: Geniş tabanlı hükümet kurulmalı

   Yeniden Doğuş Partisi (YDP) Genel Başkanı Erhan Arıklı, cumhurbaşkanının Çarşamba gününde itibaren siyasi parti genel başkanları ile istişareler gerçekleştirip, hükümeti kurmak için görevlendirme yapacağına dikkat çekerek, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a görevi parti başkanlarından birine vermesi gerektiği ile ilgili görüş bildirdiklerinden bahsetti.

   Arıklı, hükümeti kurma görevinin CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman’a verilmesi gerektiğinin altını çizerek, “Eğer Sayın Erhürman hükümeti kuramazsa, HP Genel Başkanı Kudret Özersay’a ve oda kuramazsa sırası diğer parti başkanlarına verilmeli” şeklinde konuştu.

   Anayasada görev verildikten sonra hükümeti kurma süresinin olarak 15 gün olarak belirlendiğine işaret eden Arıklı, “4 parti başkanı da hükümeti kuramazsa 60 gün sonra Cumhurbaşkanı erken seçim tarihini açıklar. Bizim bu noktada duruşumuz, geniş tabanlı, bütün siyasi partilere temsilcilik verilen 5’li milli mutabakat hükümeti kurulmasıdır” dedi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110