banner6

“Yeni jeneratörler bugün KKTC’de olacak”

banner37

“Yeni jeneratörler  bugün KKTC’de olacak”
banner151 banner143

   Maliye Bakanı Sunat Atun, KKTC’de “elektrik enerjisi sorunu” diye bir sorunun kalmayacağını söyledi.
   Maliye Bakanı Atun, elektrik sorununun giderilmesi yönündeki son çalışmalarını yazılı bir açıklamayla anlattı.
   “Enerji ve bu bağlamda elektrik üretimi ve temini son derece stratejik bir çabadır. Enerji olmazsa pek çok şey ya aksar, ya da hiç olmaz. Dolayısıyla bizler KKTC’nin elektrik sorununu halletmeden hiçbir şeyi planlayamaz, başaramayız” diyen Atun, “Geçmiş Bakanlık dönemlerinden gelen tecrübe, deneyim ve güncel vizyonumuzla elektrik enerjisi üretimi, enerji arz güvenliği üzerinde önemle duruyoruz. Tüm zorluklara rağmen ‘elektrik enerjisi sorunu kalıcı değildir. Bu sorunu aşacağız ve daha istikrarlı noktaya taşıyacağız” ifadelerini kullandı.  
   Atun, kısa vadede yapılacak çalışmalarla KKTC’nin “elektrik enerjisi sorunu” diye bir sorununun kalmayacağını kaydetti.
   Türkiye’nin gönderdiği 2 adet 25 megavat gücündeki jeneratör bu sabah saatlerinde Gazimağusa Limanı’na varmış olacağını ifade eden Atun, 2 jeneratörün gelmesi dolayısıyla Başbakan Ünal Üstel ile birlikte bugün saat 09.00’da Gazimağusa Limanı’nda olacaklarını ve kamuoyuna bazı açıklamalar yapacaklarını söyledi.
   Atun, “Şunu belirtmeliyim ki bazı çevrelerin tüm karalama çabalarına rağmen 2 jeneratörün önümüzdeki dönemde monte edilmesi ve devreye girmesiyle o bizim gözden çıkardığımız iddia edilen stratejik kurumumuz KIB-TEK’in öz üretim kapasitesi 50 megawat daha artmış, KIB-TEK daha da güçlenmiş olacaktır. Bu iki jeneratör motorinle çalışacağı için yakıt kullanma çeşitliliğimiz ve enerji arz güvenliğimizi de artırmış olacağız” dedi.

“KIB-TEK’e yakıt temin etme sorunu aşılmak üzere”


   Maliye Bakanı Sunat Atun açıklamasını şöyle sürdürdü:
   “Bu arada şunu da belirtmekte fayda görüyorum; birkaç haftadır günümüze kadar gelen Ukrayna-Rusya savaşı dolayısı ile Avrupa ülkelerinin yüksek oranda gaz depolaması, fuel-oil ve kömür kullanımını artırması nedeniyle anan tedarikçi firmaların yaşamakta oldukları KIB-TEK’e yakıt temin etme sorunu da aşılmak üzeredir. İhtiyaç duyulan yakıtın temin edilmesi, fuel-oil stoklarının güçlenmesiyle birlikte üretim riskleri de ortadan kalkmış olacaktır. Öte yandan çok önem verdiğimiz ve gelişmesi için her türlü çabayı göstereceğimiz solar enerji üretiminde oldukça iyi bir noktaya geldiğimizi de açıklamak istiyorum.”

 

“Yenilenebilir enerjide kapasite 125 megavata ulaştı”

   Yenilenebilir enerji konusunda da açıklamalarda bulunan Atun, “yenilenebilir enerji kullanımının başlattığımız 2011 yılında belirlediğimiz strateji çerçevesinde bugün ülke olarak 125 MW kapasiteye ulaşmış bulunuyoruz.  Özellikle yaz aylarında oluşan en yüksek tüketim noktasında, halkımızın ev ve işyerlerinde oluşturmuş olduğu Yenilenebilir Enerji kapasitesi, toplam üretimin yüzde 57’sini karşılıyor.  Bu AB ülkeleri arasında da çok yüksek bir seviyedir” dedi.  

“Hedefimiz; KIB-TEK’in sorunlarını aşmak”


   “Hedefimiz yapacağımız çalışmalarla KIB-TEK’in sorunlarının aşılması, altyapı sorununun geride kalması ve bir an önce halkımızın, ülkemizin ihtiyaç duyduğu düzey ve kalitede, kesintisiz elektrik enerjisini üretmektir” diyen Atun, açıklamasını “diğer tüm konularda olduğu gibi elektrik enerjisi ihtiyacımızın giderilmesi için de bize gerekeli desteği veren Anavatan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve hükümetine teşekkürlerimizi ifade ediyor, değerli halkımızı en derin sevgi ve saygılarımla selamlıyorum” ifadeleriyle noktaladı.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104