banner6

Yeni kabinede yer alan dört bakanın öz geçmişleri

banner37

Yeni kabinede yer alan dört bakanın öz geçmişleri:

Yeni kabinede yer alan dört bakanın  öz geçmişleri
banner150

banner150 banner150

Başbakan Ünal Üstel tarafından yeni kabinede yer alacak isimler şu şekilde:

Başbakan: Ünal Üstel

Maliye Bakanı: Özdemir Berova

İçişleri Bakanı: Dursun Oğuz

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı: Sadık Gardiyanoğlu

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı: Hüseyin Çavuş Kelle

Sağlık Bakanı: Hakan Dinçyürek

Buna göre Alişan Şan, Ziya Öztürkler,İzlem Gürçağ ve Hasan Taçoy kabine dışında kaldı.

41. Hükumet ise Cumhurbaşkanı imzalayıp resmi gazetede yayınlandıktan sonra göreve başlayacak.

41'inci hükümet kabinesi isim isim şu şekilde:

Başbakan: Ünal Üstel

Başbakan Yardımcısı Turizm Gençlik ve Spor Bakanı: Fikri Ataoğlu

Bayındırlık ve Ulaştırm Bakanı: Erhan Arıklı

Dışişleri Bakanı: Tahsin Ertuğruloğlu

Maliye Bakanı: Özdemir Berova (Alişan Şan'ın yerine getirildi)

İçişleri Bakanı: Dursun Oğuz (Ziya Öztürkler'in yerine getirildi)

Milli Eğitim Bakanı: Nazım Çavuşoğlu

Ekonomi ve Enerji Bakanı: Olgun Amcaoğlu

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı: Hüseyin Çavuş Kelle (Dursun Oğuz'un yerine getirildi)

Sağlık Bakanı: Hakan Dinçyürek (İzlem Gürçağ'ın yerine getirildi)

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı: Sadık Gardiyanoğlu (Hasan Taçoy'un yerine getirildi)

Yeni kabinede değişikliğe gidilerek görev alan dört bakanın öz geçmişleri şu şekilde:

 ULUSAL BİRLİK PARTİSİ GAZİMAĞUSA MİLLETVEKİLİ HÜSEYİN ÇAVUŞ:

Hüseyin Çavuş, 25 Temmuz 1979 tarihinde Gazi Mağusa’da çiftçi bir ailenin oğlu olarak dünyaya geldi.

            Ortaokul ve Lise öğrenimini İskele Bekir Paşa Lisesi’nde, okuyan Çavuş, yükseköğrenimini Doğu Akdeniz Üniversitesi Turizm ve Hotel İşletmeciliği bölümünü tamamladı.

1996-1997 yılında Akova Çiftçiler Birliği Spor Kulübü As Başkanlığı’nı yaptı.

            2005-2006 yılında Akova Çiftçiler Birliği Spor Kulübü Başkanlığı’na seçilmiş, 2005 yılında Hüseyin Çavuş Petrol Ltd. 2008 yılında Yakar Ticaret ve 2017 yılında ise Kelle Farm Trading Ltd’in kuruluşunu gerçekleştirdi.

            2014 yılında Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği Genel Başkanlığı’na seçilmiştir. en Çavuş, Başkanlığı döneminde Birlik Genel Merkez binası dahil birçok projenin hayata geçmesini sağladı.

            2016’da Kıbrıs Türk Kooperatif Merkez Bankası yönetim kuruluna seçilen Çavuş, 2018 yılında Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği Genel Başkanlığına seçildi.

            23 Ocak 2022 Milletvekilliği Erken Genel Seçimlerinde Ulusal Birlik Partisi Gazimağusa Milletvekili seçildi. 7 Şubat 2022 tarihinde yemin ederek milletvekilliği görevine başladı.

            Evli ve üç çocuk babasıdır.

ULUSAL BİRLİK PARTİSİ LEFKOŞA MİLLETVEKİLİ SADIK GARDİYANOĞLU:

1977 yılında Lefkoşa'da doğdu. İlköğretimini Şehit Ertuğrul ilkokulunda 1987 yılında tamamladı.1987 yılında KKTC'de ilk kez yapılan ilkokullar arası Voleybol müsabakalarında görev aldı.1988-1991 yılında Şehit Hüseyin Ruso Ortaokulunda Voleybol ve atletizim branşlarında bir çok başarısı ve şampiyonluklar yaşadı.1989 yılında Gençlik Gücü spor kulübünde lisanslı sporcu olarak voleybol liglerinde Lig şampiyonluğu, Federasyon kupası ve Başbakanlık kupasını kazanan takımda yer aldı.

1990-1991 yıları arasında KKTC Milli Olimpiyat Komitesi tarafından tüm spor baranşları içerisinden seçilerek, yılın sporcusu ödülünü aldı.

1991 yılında Kıbrıs Türk Hava kurumunda lisanslı sporcu olarak okulu adına model uçak dalında Türkiye şampiyonu oldu.

1992-1999 yılları arasında Koperatif Merkez Bankası büyük erkek voleybol takımında yer aldı. Koop-Spor formasıyla Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, Federasyon kupası ve lig şampiyonlukları yaşadı.

1993 ve 1994 yıllarında Kuzey Kıbrıs Turing ve Otomobil Kurumuna bağlı olarak ralli hakemliği yaptı.

 Küçük yaşlardan itibaren başta  Voleybol olmak üzere sporda pek çok başarıya imza  attı Tiyatro ve diğer güzel sanatlar alanlarında çalışmalar yaptı.

1994 yılında Lefkoşa Türk Lisesinden Mezun oldu.Lefkoşa Türk Lisesi yıllarında sırasıyla 1993 ve 1994 yıllarında Kıbrıs Türk Hava kurumunda lisanslı sporcu olarak Ankara'da düzenlenen model uçak ve model roket dalında Türkiye şampiyonluğunu ikişer kez kazandı. 1993 yılında liseler arası düzenlenen Tiyatro grubunda sahne almış, atletizim ve Voleybol şampiyonasında şampiyonluklar yaşamıştır.1994 yılında Lefkoşa Türk Belediyesi Tiyatro gurubunda sahne aldı.1994 yılında İstanbul Marmara Üniversitesi Güzel sanatlar Fakültesine bağlı kurslarda persvektif ve resim kurslarına katıldı.Üniversite yıllarında etkin olarak mimarlık kulübünde Kıbrıs mimarisi ve yapı dokusu üzerinde çalışma guruplarında görev yaptı.Üniversite atletizim ve Voleybol takımında bir çok şampiyonluklar yaşadı.

1999 yılında Yakın Doğu Üniversitesi,Mimarlık fakültesinden mezun oldu.1999-2000 sezonunda Çetinkaya spor kulübü çatısı altında kurulan Voleybol takımında görev yapmış ve ayni yıl Çetinkaya forması altında lig şampiyonluğunu kazandıktan sonra aktif spor yaşantısına sağlık sorunları sebebi son vermiştir.Spor yaşantısına 2001 yılında Voleybol Federasyonunun düzenlediği aday hakem kursuna katılmış ve kurs birincisi olarak voleybol hakemi ünvanını alarak hakemlik hayatına başlayarak çok sevmiş olduğu spordan kopmamış oldu.2005 yılında terfi hakem sınavlarında başarılı olarak önce bölge hakemliğine,2008 yılında üst klasman hakem sınavlarında başarılı olarak en genç milli hakem kokartını almış, 2011 yılında KKTC ve Azerbeycan Bayan Voleybol milli takımının baş hakemi olarak görev aldıktan sonra uluslararası hakem ünvanını almış ve halen ayni görevini sürdürmektedir.

2012 yılında tüm spor hakemleri branşlarının içerisinden seçilerek Yılın Hakem'i seçilmiştir.

Üniversiteden 1999 yılında mezun olduktan sonra inşaat şirketlerinde mimar, yönetici mimar, şantiye kontroler mimar, satış temsilcisi mimar ve genel müdür görevlerinde bulunduktan sonra kendi özel mimarlık ofisi ve müttahitlik şirketini kurdu. Halen serbet Mimar ve Mütaahit olarak meslek yaşantısını sürdürmektedir.

2012-2013 yılları arasında Kıbrıs Türk Mütaahitler birliği yönetim kurulu görevinde bulundu.2012 yılında kurulan Sarayönü Lions klübünde kurucu üye, 2014 yılında da 2.Başkan,2015 yılında da 1.Başkan ve 2016 yılında klüp başkanı olarak görev alarak bir çok alanda sosyal projelerde ihtiyaçlı kişi ve ailelere yardım etme olanağı bulmuştur.

Kıbrıs Lions kulübleri federasyonunda 2017-2018,2018-2019 hizmet dönemlerinde Atatürk'ü anlama ve milli günleri yaşatma,2020-2021 hizmet döneminde Leo üye geliştirme komite başkanlığı görevine devam etmektedir. 2013-2014 yıllarında Küçük Kaymaklı spor klübünde yönetim kurulu üyeliği yaptı.Bir genç ülkeyi değiştirebilir sloganı ile 2019 yılında Lefkoşa Güneş Spor Kulübü'nü kurarark, özellikle ihtiyaçlı çocuk ve gençlerin spor yapmasına olanak sağlamış ve Badminton branşında birçok sporcu yetişmesinde öncü olmuştur.Halen Lefkoşa Güneş Spor Kulübü başkanlığı görevi devam etmektedir.

Ulusal Birlik Partisi Lefkoşa İlçesi, İlçe Başkanı olan Sadık GARDİYANOĞLU, parti içerisinde ilk kez 1994 yılında bağlı olduğu örgütünde gençlik kolları üyesi olarak başladığı siyasi yaşamını, sırasıyla örgüt gençlik kolları üyeliği ve başkanlığı, örgüt yönetim kurulu üyeliği,örgüt ilçe delegesi ve kurultay delegesi olarak UBP içerisinde aktif görev aldıktan sonra 2006 yılından itibaren Lefkoşa İlçesi Yönetim kurulunda görev yapmış, 2012 yılında görevine İlçe AsBaşkanı olarak devam etmiş, 17 Ekim 2015 tarihinde yapılan Lefkoşa ilçe kongresinde seçilerek İlçe Başkanlığını kazanan Sadık GARDİYANOĞLU, 2018 Ekim ayında yapılan Lefkoşa İlçe kongresinde oybirliği ile güven tazeleyerek yeniden İlçe Başkanlığı görevine geldi.

23 Ocak 2022 Milletvekilliği Erken Genel Seçimlerinde Ulusal Birlik Partisi Lefkoşa Milletvekili seçildi. 7 Şubat 2022 tarihinde and içerek göreve başladı.

İyi derecede İngilizce bilir.

Evli ve iki çocuk babasıdır.

ULUSAL BİRLİK PARTİSİ GAZİMAĞUSA MİLLETVEKİLİ HAKAN  DİNÇYÜREK:

1963 yılında Mağusa'da doğdu. 1987 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni bitirdikten sonra, 1992 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde (ÇAPA) Ortopedi ve Travmatoloji uzmanı oldu. Bir yıl ÇAPA'da öğretim görevlisi olarak çalıştı.

            1992 yılı sonunda adaya dönen Dinçyürek, Kıbrıs Türk Tabibler Birliği yönetim kurulu üyeliği ayrıca Mağusa Türk Gücü spor kulübünde yönetim kurulu üyeliği ve Asbaşkanlığı yaptı.

Dr. Hakan Dinçyürek Kuzey Kıbrıs Spor Hekimleri Derneği’nin kurucu başkanlığını yaptı.

2002-2006 yılları arasında da Doğu Akdeniz Üniversitesi Vakıf Yöneticiler Kurulu üyeliği de yapmıştır.

2011 ve 2013 yıllarında iki kez Türkiye genelinde bilim başarı ödülüne layık görülmüş olup ayrıca Kıbrıs Türk Ortopedi tarihinde bir çok ilklere imza atmıştır. Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği'ne Ortopedist olarak aktif katkılarda bulunmuştur.

2013 erken genel seçimlerinde Gazimağusa milletvekili olarak meclise girmiştir. Bir çok komitede görev alan Dinçyürek, bir dönem de Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’nı yürütmüştür. 23 Ocak 2022 Milletvekilliği Erken Genel Seçimlerinde yeniden Ulusal Birlik Partisi  Gazimağusa Milletvekili seçildi. 7 Şubat 2022 tarihinde and içerek göreve başladı.

İnigilize bilir.

Evli ve bir çocuk babasıdır.

ULUSAL BİRLİK PARTİSİ GİRNE MİLLETVEKİLİ Dr. ÖZDEMİR BEROVA:

1968 yılında Lefkoşa’da doğdu. 1986 yılında Türk Maarif Koleji’nden mezun oldu. Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olduktan sonra İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastahanesi’nde, İhtisasını tamamlayarak Genel Cerrahi Uzmanı oldu. Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Başkanlığı ve Girne Akçiçek Hastahanesi Kalkındırma Derneği Başkanlığı yaptı.

Girne Dr. Akçiçek Hastahanesinde, Genel Cerrahi Uzmanlığı ve Başhekim Yardımcılığı görevlerini yürüttü. 2013 Erken Genel Seçimlerinde, Girne Milletvekili seçildi. Cumhuriyet Meclisi İdari Amiri, 2014-2015 yıllarında Milli Eğitim Bakanı, 2016-2017 yılları arasında ise Milli Eğitim ve Kültür Bakanı olarak görev yaptı.

7 Ocak 2018 ve  23 Ocak 2022  Milletvekilliği Erken Genel Seçimlerinde, UBP’den yeniden Girne Milletvekili seçildi. UBP Grup Başkan Vekili, İdari Kamu ve Sağlık İşleri Komite Başkanlığı ve Avrupa Konseyi Parlamenter Asemblesi Üyeliği  yapmaktadır.

İyi derece İngilizce bilir.

Evli ve iki çocuk babasıdır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34

banner75

banner88

banner104