Yeni kapılar yüzleri güldürdü

banner37

Gazimağusa’da Derinya, Lefke’de ise Aplıç Kapılarının eş zamanlı açılmasının üzerinden kısa zaman geçti ancak binlerce kişinin kapılara akın etmesi, her iki bölgede de memnuniyet yarattı. 10 günde, her iki kapıdan toplam 21 bin 252 kişi giriş-çıkış yaptı

Yeni kapılar yüzleri güldürdü
banner90
banner99

Mustafa ÖZYAĞCI

Gazimağusa’da Derinya ve Lefke’de Aplıç Kapıları, uzun uğraşlar sonucunda kısa süre önce eş zamanlı açılır açılmaz karşılıklı geçişlerde yoğunluk yaşanıyor. Yeni kapıların açılması, hem Gazimağusa’da, hem de Lefke’de yüzleri güldürdü, esnafı ve turizmcileri umutlandırdı, barışa giden yolda bir ivme yarattı.

Kapıların açılmasının üzerinden yaklaşık 10 gün geçmesine rağmen binlerce kişi bu kapılardan karşılıklı geçiş yaptı.

Cumhurbaşkanlığı’ndan alınan verilere göre, her iki kapıdan karşılıklı olarak yapılan giriş-çıkışlarda, toplam 21 bin 252 kişi işlem yaptırdı. Derinya Kapısı’ndan toplam 18 bin 412 kişi, Aplıç Kapısı’ndan ise 2 bin 840 kişi giriş-çıkış yaptı.

12 -21 Kasım tarihlerini kapsayan 10 günlük periyotta, Derinya Kapısı’ndan 10 bin 90 kişi giriş, 8 bin 322 kişi de çıkış yaptı. Giriş yapanların 2 bin 70’i Kıbrıslı Türk, 4 bin 581’i Kıbrıslı Rum, 3 bin 433’ü ise diğer ülke vatandaşları oluşturdu. Çıkış yapanların ise 2 bin 57’sini Kıbrıslı Türk, 3 bin 519’unu Kıbrıslı Rum ve 2 bin 746’sını da diğer ülke vatandaşları olduğu bildirildi.

Yine aynı dönemde, Aplıç Kapısı’ndan bin 409 kişinin giriş, bin 431 kişinin çıkış, toplamda ise 2 bin 840 kişinin giriş-çıkış yaptığı belirlendi.

Aplıç Kapısı’nda giriş yapanların 609’unun Kıbrıslı Türk, 527’sinin Kıbrıslı Rum ve 273’ünün de diğer ülke vatandaşı olduğu kaydedildi. Aplıç Kapısı’nda çıkış yapanların 725’ini Kıbrıslı Türk, 420’sinin Kıbrıslı Rum ve 286’sının da diğer ülke vatandaşlarının oluşturduğu tespit edildi.

Her iki kapıdan yapılan geçişlere bakıldığında ise toplam 5 bin 467 Kıbrıslı Türk, 9 bin 47 Kıbrıslı Rum ve 6 bin 738 diğer ülke vatandaşları Aplıç ve Derinya Kapılarını kullandığı görülüyor.

Konuyla ilgili KIBRIS’a değerlendirmelerde bulunan Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya, Lefke Sivil Toplum Örgütleri Koordinatörü Teoman Oktay, Lefke Turizm Derneği Başkanı Hasan Karlıtaş, Mağusa Surlariçi Derneği Başkan Yardımcısı Serdar Atai, Mağusa İnisiyatifi Aktivisti Dr. Okan Dağlı, her iki kapının da kısa bir süre önce açılmalarına rağmen, hem bölgeye ciddi anlamda katkı koyduğunu, hem de her iki toplumun birbirini daha yakından tanımasına olanak sağlayarak, barışın tesisi için önemli bir adım olduğunu söyledi.

Aziz Kaya: Dönemsel ihtiyaçlara göre artış yaşanacak

Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya, Aplıç Sınır Kapısı’nın açılmasıyla, bölgede gözle görülür bir hareketliliğin yaşandığını belirterek, karşılıklı geçişlerin dönemsel ihtiyaçlara göre daha da artacağını söyledi.

Kaya, yaz aylarında güneyden deniz için geleceklerle, kış aylarında kuzeyden Trodos Dağları’na gidecek olanlar hesaplandığında, turizme ciddi anlamda katkısı olacağını vurguladı.

İleri tarihlerde karşılıklı geçişlerde artışın yaşanması için farklı çalışmaların yapılması gerektiğine dikkat çeken Başkan Kaya, bunun için bölgedeki sivil toplum örgütleriyle toplanarak, bölgedeki tarihi yapılar ve kültürel değerlerin tanıtılması için çalışmalar yapacaklarını söyledi.

Bölgede turizm anlamında bir canlılığın yaşandığını, bunun ileri zamanlarda daha da yoğunlaşacağını anlatan Kaya, turizmin baltalanmaması için fırsatçılık yapacak esnafı, sivil toplum örgütleriyle yürütecekleri çalışmayla uyarıp bunun önüne geçeceklerini kaydetti.

Teoman Oktay: Beklentilerin üstünde bir geçiş oldu

Lefke Sivil Toplum Örgütleri Koordinatörü Teoman Oktay, Aplıç Kapısı’nın açılmasıyla, beklentilerin üstünde bir geçişin olduğunu, ancak karşılıklı geçişlere bakıldığında, özellikle Güney Kıbrıs’tan daha fazla geçişin yapıldığını ve bunun da iyiye işaret olduğunu söyledi.

Geçişlerin çarşıya ve esnafa yansımasının olup olmadığını henüz tespit edemediklerini belirten Oktay, bunun, ilerleyen günlerde, Lefke sivil toplum örgütleri olarak yapacakları çalışma sonrasında ortaya çıkacağını ifade etti.

Geçişlerdeki hareketliliğin kısa sürede esnaf ve çarşıya yansımasını beklemenin doğru olmayacağını anlatan Oktay, geçişlerde ciddi bir artışın olduğunu, ancak bu yoğunluğun ekonomik olarak çarşıya yansımalarının olumlu olması anlamında uzman ekiplerle bir takım çalışmalar yapacaklarını kaydetti.

Yapacakları toplantılarla Güney Kıbrıs’a gelen yoğun turist kafilelerini bölgeye nasıl çekecekleriyle ilgili bir takım çalışmaları olacağını ifade eden Teoman Oktay, özellikle Güney’de yapılacak broşürlü tanıtımlarla buraya turistlerin çekilebileceğine dikkat çekti.

Hasan Karlıtaş: Toplumsal ve bölgesel anlamda büyük katkı sağlayacak

Lefke Turizm Derneği Başkanı Hasan Karlıtaş, Lefke Aplıç Kapısı’nın yoğun bir katılımla açıldığını belirterek, uzun yıllardır açılması beklenen kapının geç de olsa açılmasının, hem toplumsal, hem de bölgesel tanıtım ve kalkınma açısında büyük önem taşıdığını söyledi.

44 yıldır beklenen özlemin kısa süre önce giderilmiş olmasının, her iki toplumun çıkarları için önemli olduğuna işaret eden Karlıtaş, kapının açılmasıyla birlikte, karşılıklı geçişlere bakıldığında özellikle Güney Kıbrıs’tan bölgeye daha yoğun geçişlerin yapıldığı gözlemlendiğini belirtti.

Karlıtaş, 2003 yılından bu yana kapının açılmasıyla ilgili sivil toplum örgütlerinin yoğun bir çalışma yürüttüğünü anımsatarak, taleplerinin Aplıç’ın, Derinya ile birlikte açılması olduğunu, bunun da aynı şekilde gerçekleşmesinin büyük mutluluk yarattığını söyledi.

“Çıkmaz sokak olmaktan çıktı”

Aplıç’ın açılmasının ardından Lefke’nin “çıkmaz sokak” olmaktan çıktığının altını çizen Karlıtaş, özellikle altyapı ile birlikte tuvalet ve yönlendirme tabelaları gibi bazı eksiklerin olduğunu, bunun giderilmesi için de çalışmaların süratle yapılması gerektiğini vurguladı.

Karlıtaş, dönemsel olarak geçişlerde değişkenliğin yaşanabileceğine vurgu yaparak, kış aylarında Güney Kıbrıs’a, yaz aylarında ise Kuzey Kıbrıs’a yoğun geçişlerin olacağını söyledi.

banner134
Karlıtaş, kapının bölge açısında çok önemli olduğunu belirterek, iyi planlamanın yapılması halinde iki toplumun yaklaşmasına, karşılıklı geçişlere ve turizme ciddi anlamda katkı sağlayacağını söyledi.

Serdar Atai: Ciddi anlamda canlılık yaşandı

Mağusa Surlariçi Derneği Başkan Yardımcısı Serdar Atai de Derinya’nın açılmasıyla karşılık yoğun geçişlerin yaşandığını, ancak özellikle Güney Kıbrıs’tan bölgeye, hem bisikletli, hem de kendi araçlarıyla gelenlerin sayısının daha fazla olduğunu söyledi.

Kapının açılmasıyla birlikte bölgede ciddi anlamda bir canlılığın yaşandığını ifade eden Atai, bunun esas yansımasının ise nisan ayında itibaren görmeye başlanacağını belirtti.

Bu haliyle bile hafta sonu yaşanan yoğunluktan bölge esnafının memnuniyet belirttiği anlatan Atai, bunun bölge için büyük bir kazanım olduğunu kaydetti.

“Fırsatçılığa yol açmayacak”

Yaşanan turistik yoğunluğunun bölgede fırsatçılığa yol açmayacağına dikkat çeken Atai, çünkü bölgenin yıllardır turizmden yoksun yaşadığını, buradaki esnafın bunun farkında olduğunu, asla böyle bir şey yapmayacağını belirtti.

Atai, yoğunluktan dolayı bir fiyat artışının yaşanmasının mümkün olmadığını, fakat esnafın yoğunluğa kanarak bir artış yapması halinde ise kendi ayağına “kurşun” sıkmış olacağını ifade etti.

Bölgede ciddi anlamda tuvalet eksikliği, trafik sorunu, temizlik yapılmaması ve tarihi yerlerin kapalı olmasından dolayı şikayetlerin olduğunu belirten Atai, bu genel sorunların giderilmesi için ilgili birimlerin koordine ederek çözmesi gerektiğini söyledi.

Okan Dağlı: Kısa sürede yansımaları görülmeye başlandı

Mağusa İnisiyatifi Aktivisti Dr. Okan Dağlı, Derinya’nın kısa süredir açılmasına rağmen net olarak bölgede bir yoğunluğun yaşandığını söyledi.

Güney Kıbrıs’tan gerek özel araçlarla, gerekse tur araçlarıyla çok yoğun bir turist geçişinin yaşandığını belirten Dağlı, bunun çarşıya olumlu yönde yansıdığının görüldüğünü ifade etti.

Kısa sürede bunun pozitif etkisinin görüldüğüne dikkat çeken Dağlı, bunun da her iki toplumun kaynaşması ve barışın tesisi için önemli olduğunu belirtti.

“Toplumların birbirini tanıması anlamında önemli”

Dağlı, kapının sadece ekonomik katkı sağlamadığını, ayrıca toplumların birbirini tanımasına da öncülük edip, barışın sağlanmasına katkı koyduğunu söyledi.

Geçmişte yaşananlar üzerinde her iki toplumda sürdürülen “milliyetçi propaganda”nın da kırıldığına işaret eden Dağlı, kapının açılmasıyla birlikte toplumların kaynaşarak dostluklar kurulduğu anlattı.

Dağlı, bölgede devam eden tuvalet, yönlendirici tabelalar, su ve temizlik konusundaki eksikliklerden dolayı ise ciddi anlamda sıkıntılar yaşattığını bildirdi.

Kapının açılmasıyla bölgeye olan turist akışının esnafın fırsatçılık yapacağı yönündeki bazı söylentilerinin asla olmayacağını ifade eden Okan Dağlı, Surlariçi esnafının böyle bir fırsatçılığının bulunmadığını ve asla kendilerini bitirecek böyle bir adımı atacaklarını düşünmediğini kaydetti.

Derinya ve Aplıç Kapılarından 12-21 Kasım arasında yapılan giriş-çıkışların dökümü

DERİNYA KAPISI

Giriş

Kıbrıslı Türk: 2076
Kıbrıslı Rum: 4581
Diğer: 3433
TOPLAM: 10.090

Çıkış
Kıbrıslı Türk: 2057
Kıbrıslı Rum: 3519
Diğer: 2746
TOPLAM: 8.322

***

APLIÇ KAPISI

Giriş

Kıbrıslı Türk: 609
Kıbrıslı Rum: 527
Diğer: 273
TOPLAM: 1.409

Çıkış
Kıbrıslı Türk: 725
Kıbrıslı Rum: 420
Diğer: 286
TOPLAM: 1.431

Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2018, 10:27
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75