Yeni koalisyon mu, erken seçim mi?

banner37

Başbakan Ersin Tatar’ın Cumhurbaşkanlığı’nı devralması ile birlikte hükümet otomatik olarak düşmüş olacak. Şimdi siyasi arenada hükümet senaryoları konuşulurken, erken seçim ihtimali de dillendiriliyor

Yeni koalisyon mu, erken seçim mi?
banner90
banner8

FARKLI SENARYOLAR… 7 Ocak 2018’de gerçekleşen milletvekilliği seçiminde UBP 21, CTP 12, HP 9, DP 3, TDP 3 ve YDP de 2 vekil çıkarmıştı. Başbakan Ersin Tatar, 18 Ekim’de Cumhurbaşkanı seçildi, UBP vekili Hüseyin Özgürgün Meclis Başkanlığı’na istifasını sundu ve Serdar Denktaş da DP’den istifa etti. Tüm bu gelişmeler ise hükümet konusunda çok farklı senaryoların ortaya çıkmasına neden oldu. Bunlar arasında UBP-HP, UBP-CTP, UBP-HP-DP-YDP, UBP-HP-DP, UBP-HP-YDP koalisyonları matematiksel olarak mümkün ancak erken seçim ihtimali de dışlanmıyor.

SANER: ERKEN SEÇİM İHTİMALİ DE DEĞERLENDİRİLECEK… UBP Genel Sekreteri Ersan Saner, hükümet konusunu partinin yetkili kurullarında masaya yatıracaklarını söyledi ve ona göre bir karar alacaklarını ifade etti. UBP’nin ülkenin en büyük ve en köklü partisi olduğunu kaydeden Saner, “UBP’nin hükümet kurma konusunda herhangi bir kaygısı yok. Buna erken seçim ihtimali de dahildir. Yetkili kurullarımızda gereken her şeyi tartışıp ona göre karar vereceğiz” dedi.

SENİN: YETKİLİ KURULLAR KARAR VERECEK Halkın Partisi Genel Başkanı Yenal Senin, şu anda yapılması gerekenin UBP’nin yetkili kişisinin Cumhurbaşkanı’na hükümetin istifasını sunmak olduğunu belirtti ve bugüne kadar hiçbir koalisyonun bozulmasında bakanların ayrı ayrı istifasını sunmadığını hatırlattı. Senin ayrıca, yeni hükümet kurulması konusunda da gerekli değerlendirmeyi partinin yetkili organlarının yapacağını ifade etti

Ceren ÖZBİL

   Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı ve Başbakan Ersin Tatar’ın Cumhurbaşkanlığı’nı devralmasıyla birlikte hükümet otomatik olarak düşmüş olacak. Şimdi hükümet konusunun ne olacağı gündeme yerleşti. Siyasi arenada hükümet kurma senaryoları konuşulurken, erken seçim ihtimali de dillendiriliyor.

   Bilindiği üzere 7 Ocak 2018’de gerçekleşen milletvekilliği seçiminde UBP 21, CTP 12, HP 9, DP 3, TDP 3 ve YDP de 2 vekil çıkarmıştı.

   Ancak Başbakan ve UBP Genel Başkanı Ersin Tatar’ın Cumhurbaşkanı seçilmesiyle UBP’nin vekil sayısı 20’ye düşmüş oldu.

  Ayrıca yine UBP vekillerinden Hüseyin Özgürgün’ün de bir süre önce Cumhuriyet Meclisi Başkanlığı’na istifasını sunduğu ancak henüz onaylanmadığı biliniyor. Özgürgün’ün de istifasının kabul edilmesi durumunda UBP’nin meclisteki koltuk sayısı 19’a düşmüş olacak.

   Bunlara ek olarak Demokrat Parti (DP) milletvekilli Serdar Denktaş da kısa süre önce partisinden istifa ettiğini açıklamıştı.

   Tüm bu gelişmeler göz önünde bulundurulduğunda çok farklı hükümet senaryoları ortaya çıkıyor.

   Bunlar arasında UBP-HP, UBP-CTP, UBP-HP-DP-YDP, UBP-HP-DP, UBP-HP-YDP hükümetlerinden birinin kurulabileceği ya da erken milletvekili seçimine gidilebileceği söylentileri yer alıyor.

   Bir süre önce hükümet ortaklarından Halkın Partisi’nin (HP) hükümete olan desteğini çektiği biliniyor.

   KIBRIS Gazetesi’ne konuşan UBP Genel Sekreteri Ersan Saner ve HP Genel Başkanı Yenal Senin, hükümetle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

   Saner, yeni hükümet kurulması konusunu partinin yetkili organlarında değerlendireceklerini söylerken, Senin ise “Koalisyonun sonlanması parti meclisi kararıdır ve şu an yürürlüktedir” dedi.

Senin: Bakanların kabineden özel istifasını

sunduğu hiçbir süreç daha önce olmadı

banner134

   Halkın Partisi Genel Başkanı Yenal Senin, HP’nin hükümetten çekilme kararının kamuoyuna açıklandığını ifade etti ve şöyle konuştu:

   “Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, teamüller gereği hükümeti kurma görevini ilgili partilere vererek yeni arayışlar başlayacaktır.

   Partiler kendi değerlendirmelerini yapacaktır.

   Daha önce de 40’a yakın hükümet gördük. Bunların koalisyonla kurulanlarının nasıl sonlandığına bakarsak, bu, bize, teamüller gereği hükümetten herhangi bir koalisyon ortağının çekildiğinde Başbakan’ın gidip hükümetin istifasını sunduğunu gösteriyor.

   Yani bakanların kabineden istifa ettiğine dair özel yazı yazıldığı hiçbir süreçte olmamıştır.”

“Karar PM kararıdır,

geri adım söz konusu değil”

   Şu an olması gerekenin UBP yetkili kişisinin Cumhurbaşkanı’na giderek hükümetin istifasını sunması olduğunu belirten Senin, ayrıca, HP’nin hükümetten çekilme kararından geri adım atacağı konusundaki iddiaları yalanladı.

   Senin, “Koalisyonun sonlanması kararı parti meclisi kararıdır. Bu karar şu an yürürlüktedir. Yeni dönemde hükümet oluşumu ile ilgili de oturup partinin yetkili organları gerekli değerlendirmeyi yapacaktır” dedi.

Saner: Yetkili kurullarda değerlendireceğiz

   UBP Genel Sekreteri Ersan Saner, hükümet konusunu partinin yetkili kurullarında masaya yatıracaklarını söyledi ve ona göre bir karar alacaklarını ifade etti.

   UBP’nin ülkenin en büyük ve en köklü partisi olduğunu kaydeden Saner, “UBP’nin hükümet kurma konusunda herhangi bir kaygısı yok. Buna erken seçim ihtimali de dahildir. Yetkili kurullarımızda gereken her şeyi tartışıp ona göre karar vereceğiz” şeklinde konuştu.

Ya “erken seçim” ya “ara seçim”

   Bu arada ‘erken seçim’ kararı alınmaması durumunda Ersin Tatar’ın Cumhurbaşkanı seçilmesi nedeniyle boşalan milletvekilliği koltuğunun doldurulması için ‘ara seçim’ yapılması gerekecek.

   Bu ise Seçim ve Halk Oylaması Yasası’nda “Cumhuriyet Meclisi, belediye meclisi ile ihtiyar heyet üyeliklerinde boşalma olması halinde, derhal seçim yapılmaz. Bu gibi boşalmalar için yılda bir defa ara seçim yapılır. Ancak, milletvekilliği genel seçimlerine bir yıl kala milletvekili ara seçimi yapılmaz” şeklinde ifade ediliyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75