Yeni koronavirüs kararları açıklandı

banner37

Yeni koronavirüs kararları açıklandı
banner90
banner8

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Ali Çaygür, Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi toplantısı sonrası alınan kararları açıkladı.

Bulaşıcı Hastalıklar Yasası Kapsamında Toplanan Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi tarafından alınan karar şöyle:

1. A) Ülkemize B Grubu ülkelerden gelen kişiler (Türkiye ve İngiltere dahil) arasından vaka sayısının giderek artması ve yerel bulaşın da buna bağlı olarak artış göstermesi ve sağlık sistemimizin yükünü arttırmamak adına komitemiz  07 Eylül 2020 tarihinden itibaren başlamak kaydı ile adamıza gelecek herkesin 7 gün süre ile karantinada kalmasına karar verilmiştir.

(Maliye Bakanlığı tarafından sağlanacak Sağlık Bakanlığı ve güvenlik güçleri tarafından denetlenecek karantina merkezlerinde) Uygulama 06 Eylül 2020 saat 23:59 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek ve 20 Eylül 2020 saat:23:59 da sona erecektir. Bu uygulamanın bitiş tarihinde yeniden durum değerlendirilmesi yapılacaktır.

B) Bir kişinin 2 kez PCR testinin negatif olduğu durumlarda 3 günlük sürede testinin pozitifleşmesi ve hastalık bulaştırma ihtimali çok düşüktür. Bu nedenle B grubu ülkelerinden çift negatif PCR sonucu ile ülkemize giriş yapacak kişilerin, KKTC’de 3 günden kısa süre(3. gün dahil) kalmaları kaydı ile karantina uygulamalarından muaf tutulması uygun görülmüştür.

C)Yükseköğrenim nedeniyle KKTC’ye gelecek öğrenciler de bu süreçte 7 gün süre ile Üniversitenin belirlediği yurt veya otellerde izole olacaklardır.

D) Sağlık nedenleri ile yurt dışına gidenlerin karantina uygulamaları Sağlık Bakanlığı’na müracaat etmeleri halinde değerlendirilecektir.

E) C kategorisindeki ülkelerden gelecekler için uygulama: Ülkemize gelecek kişiler uçağa biniş tarihinden önceki  0-120 saat içerisinde yapılan ve sonucu negatif olan PCR test sonucunu KKTC’ye girişlerinde belgeleme zorunluluğu vardır. Ülkeye girişlerinde 14 gün süre ile belirlenen karantina merkezlerinde karantina uygulaması yapılacaktır. Gerektiğinde karantina merkezinde bulunan kişilere PCR testi yapılabilecektir.  

2. Son günlerde Vadili, İnönü ve Akdoğan bölgelerinde yoğun yerel bulaşın görülmesi nedeniyle 07 Eylül 2020 tarihinden itibaren (07 Eylül 2020 tarihi dahil) 20 Eylül 2020 tarihine kadar (20 Eylül 2020 tarihi dahil) 14 gün süre ile düğünler, toplantılar vb. toplu organizasyonlar yasaklanmıştır. Bu bölgedeki tüm okulların açılması da 14 gün süre ile ertelenmiştir.

banner134
3. A) Açık alanlarda düzenlenen eğlencelerde sosyal mesafe ile ilgili yapılan tüm uyarılara rağmen bu kurallara uyulmadığı görülmektedir. Bu nedenle beach club, doğum günü kutlaması, kına gecesi vb. benzeri eğlencelerin yapılacak denetimlerde kurallara uyulmaması halinde işletmelerin kapatılmasına karar verilmiştir. 

B)Ayrıca düğünler ve açık havada düzenlenen benzeri organizasyonlarda uyulması gereken kurallar kılavuzuna uyulmaması durumunda düğünlere de kısıtlama getirilecektir.

4. Restaurant, cafe ve yemek hizmeti veren yerler hijyen ve sosyal mesafe kurallarına uymaları kaydı ile hizmet vermeye devam edeceklerdir. Bu hizmetlerin belirlenen kurallara uymamaları halinde kapatılmaları gündeme gelecektir.

5. Taşımacılık sektörü ile ilgili alınacak tedbirler; sürücü bölümü bir aparat ile yolculardan ayrılmalıdır. Bu arada camlar açık olmalı, klima kullanılmamalı ve araçtaki herkes maske takmalıdır. Yolcuların tarih bazında isim- soyisim ve adres kayıtları da tutulmalıdır.

NOT:

• Ülkemize girişlerde B Kategorisinden gelen kişilerden istenen PCR testleri ile ilgili uygulamalarda bir değişiklik yapılmamıştır.

• Söz konusu karantina ücretlerinden aşağıda belirtilen kişiler muaf tutulacaktır:

- Öğrenci olarak ülkemize giriş yapacak kişiler

- 6 Eylül 2020 tarihinden önce yurt dışına giden kişiler

- Sağlık amacıyla Türkiye’ye sevkli giden hastalar ve görevli olarak gönderilen personel.

Bu kararlar 20 Eylül'e kadar geçerli olacaktır. O güne kadar süre tekrardan gözden geçirilebilecektir.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Norman Russell
Norman Russell - 2 hafta Önce

We are arriving TRNC on 14/09/20 from UK. We are happy to stay in our home in Iskele for 7 days quarantine. Why do we need to be at gretaer risk by going to an hotel room? Has the room and soft furnishings (sofa, curtains etc) been fumigated? Who prepares the food and does the cleaning? Have they been regularly tested? Have Agar Plates been put in rooms to see if they cultivate the virus? Air conditioning filters? We are responsible People (a Nurse and senior Police Officer) and do not break rules. This is a bad decision by the Government, we are safer in our own house. We will not therefore come to TRNC. We will lose our money and you will lose our money.

Ali
Ali - 2 hafta Önce

Karantina ücreti ne kadar onuda açıklayın.

Guz donemi acmayin
Guz donemi acmayin - 2 hafta Önce

1.kktc de yaklaşık 102.000 öğrenci
28 üniversite bulunmakta..
Öğrenciler ve veliler eğitim ve öğretimin yapılmaması yönünde fikir birliği içindeler.
* Ekim döneminde açıldığında kıbrıs dışından gelecek öğrencilerin sağlık endişesi. Şuanda bile kıbrıs içersinde medyaya yansıyan haberlere göre bir çok yerde salgın baş göstermiş.inonu vadili akdoğan korkuteli vb.
350.000 nüfuslu ülkenin sağlık sisteminin yetersizliği malum.daha 3 hafta önce t.cumhuriyeti finansmanıyla 100 yataklı pandemi hastanesi yapılıyor.baskada alt yapı olarak yok.
2. Geçtiğimiz haftalarda yapılan ve medyaya yansıyan haberlere göre 05 ekimde başlanacağı söylenmiş,
Ama eğitimi 3 e bölmüşler. Saçma olanda bu.soyle düşünürsek kabristanı bir üniversitenin bir bölümünün bayni sınıfında okuyan öğrencilerin bir kısmı katagorilendirmelere göre
Kimisi yüz yüze
Kimisi dijital
Kimisi de aralık 20 ye kadar kayıt yaptırmaları şartıyla telafi eğitimi alacaklarmış.
Bu nasıl olacak .kimisi sınıfında risk altında, kimisi online evinden rahatca,kimiside 2.5 buçuk ay sonra başlayacak. Eğitim eşitliği nasıl olacak.
* diyelimki dediginiz gibi açtınız pandemi süreci elinizde patladı,sonra bu öğrencilerin ülkelerine donmelerini nasıl organize edeceksiniz.hatirlarsaniz mart ayında havaalanında birde fırsat bulup grev yapmışlardı.veliler olarak biz çok korkmuştuk.
2 . Benim anladigim yüz yüze eğitimde diretmemiş yanlış.ekonomi çanlasın diye mi yapıyorsunuz.universiteler zaten kayıt parasını aldı.
Heee cafeler marketler cafeler müşterisiz kaldı, evler kiracisiz olmuyor diyorsanız .katlanacaksınız.dunyada her ülke kendince ekonomik daralmaya gitti zaten.
Hiç bir şey sağlıktan önemli değil.

GÜZ DONEMİ UNİVERSİTELER ACILMASIN
GÜZ DONEMİ UNİVERSİTELER ACILMASIN - 2 hafta Önce

1.kktc de yaklaşık 102.000 öğrenci 28 üniversite bulunmakta.. Öğrenciler ve veliler eğitim ve öğretimin yapılmaması yönünde fikir birliği içindeler.
* Ekim döneminde açıldığında kıbrıs dışından gelecek öğrencilerin sağlık endişesi var. Şuanda bile kıbrıs içersinde medyaya yansıyan haberlere göre bir çok yerde salgın baş göstermiş durumda .inonu vadili akdoğan korkuteli vb. 350.000 nüfuslu ülkenin sağlık sisteminin yetersizliği malum.daha 3 hafta önce t.cumhuriyeti finansmanıyla 100 yataklı pandemi hastanesi yapılıyor.baskada alt yapı olarak yok. 2. Geçtiğimiz haftalarda yapılan ve medyaya yansıyan haberlere göre 05 ekimde başlanacağı söylenmiş, Ama eğitimi 3 e bölmüşler. Saçma olanda bu. Şoyle düşünürsek kıbrıstaki bir üniversitenin bir bölümünün ayni sınıfında okuyan öğrencilerin bir kısmı katagorilendirmelere göre Kimisi yüz yüze Kimisi dijital Kimisi de aralık 20 ye kadar kayıt yaptırmaları şartıyla telafi eğitimi alacaklarmış. Bu nasıl olacak .kimisi sınıfında risk altında, kimisi online evinden rahatca,kimiside 2.5 buçuk ay sonra başlayacak telafi eğitimi ile.. Eğitim eşitliği nasıl olacak. * diyelimki dediginiz gibi üniversiteleri açtınız pandemi süreci elinizde patladı,sonra bu öğrencilerin ülkelerine donmelerini nasıl organize edeceksiniz.hatirlarsaniz mart ayında havaalanında birde fırsat bulup grev yapmışlardı.veliler olarak biz çok korkmuştuk.
3 . Benim anladigim yüz yüze eğitimde diretmemiz yanlış.ekonomi çanlasın diye mi yapıyorsunuz.universiteler zaten kayıt parasını aldı. Heee cafeler marketler müşterisiz kaldı, evler kiracisiz olmuyor diyorsanız .
katlanacaksınız.DÜnyada her ülke kendince ekonomik daralmaya gitti zaten. Hiç bir şey sağlıktan önemli değil.

Pınar
Pınar - 2 hafta Önce

Benim biletim 20 eylul donusum 25 ben donebiliyormuyum

Kıbrıslı
Kıbrıslı - 2 hafta Önce

Sizin seçim toplantılarınız iptal edilecek mi ?

Hatice çalgın
Hatice çalgın - 2 hafta Önce

Karintina paralı otellerde mi olacak

Semai kartal
Semai kartal - 2 hafta Önce

Para ugruna insanlarin sagljgiyla oynaamali kesinlikle egitimler online olmaidir.kibris bu yukun altindan çıkamaz


banner140
SIRADAKİ HABER

banner75