banner6

Yeni sınav sistemi nasıl olacak?

banner37

Türkiye’deki üniversitelerin, yabancı öğrenci kontenjanına girişte, KKTC’deki öğrenciler için GC-E A Level sınav sonuçları yerine, yeni oluşturulacak Merkezi Yurtdışından Öğrenci Sınavı’nı (MYÖS) uygulayacak olması kafaları karıştırdı

Yeni sınav sistemi nasıl olacak?
banner151

Ahmet UÇAR

Türkiye’deki üniversitelerin, yabancı öğrenci kontenjanına girişte, ülkemizde GC-E A Level sınav sonuçları yerine, yeni oluşturulacak Merkezi Yurtdışından Öğrenci Sınavı’nın (MYÖS) uygulanacak olması, kafalarda soru işareti yarattı.

Geleneksel eğitim müfredatından farklı olarak, çoktan seçmeli sorular yerine, klasik soruların bulunduğu, zihindeki bilgiler yerine, analiz, sentez ve yorumlama becerilerinin ölçüldüğü, akıl yürütme yoluyla eleştirel düşünmeye önem verildiği GC-E A Level eğitim programında yıllardır emek sarf eden öğrenciler, bu sınav yerine, girecekleri yeni sınav sisteminin nasıl bir içeriğe sahip olacağını bilemiyor.  Öğrenciler, söz konusu sınavın, geleneksel, çoktan seçmeli sorulardan oluşmasından endişe duyuyor.

  Milli Eğitim Bakanlığı ve YÖDAK ise yeni oluşturulacak sınav hakkında YÖK’le iletişim kurulacağını ifade bildirdi.

Sarpten: GC-E A Level öğrenciler, aldıkları eğitimin dışında bir sınava girecekler

Eğitim Bilimci ve Kıbrıs Eğitim Araştırmaları Birliği (KEAB) Başkanı Salih Sarpten, her şeyden önce GCE-A Level programı okuyan, yani kamu ve özel kolejlerde okuyan öğrencilerin ailelerinin, dövizin TL karşısındaki ciddi değer kazanması nedeniyle İngiltere veya Avrupa’nın diğer ülkeleri yerine, Türkiye üniversitelerini tercih etmeye başladığını belirterek, ancak Yükseköğretim Kurumu’nun (YÖK) aldığı kararla bu tercihin anlamsız bir hal aldığını kaydetti.

YÖK’ün aldığı kararla, GCE-A Level sonuçlarının, Türkiye üniversitelerine etkisinin ortadan kaldırıldığını dile getiren Sarpten, ayrıca YÖK’ün bu kararının KKTC’ye yansımasının birçok soruyu da beraberinde getirdiğini ifade etti.

Sarpten, kararın nasıl uygulanacağı, sınav kapsamının ve içeriğinin ne olacağı sorularının söz konusu olduğuna işaret ederek, bu sınava KKTC’de okuyan tüm öğrencilerin girebilmesinin mümkün olduğu gibi bir sonucun da ortaya çıktığını söyledi.

Bu kararın GCE-A Level programı okuyan çocuklarda ciddi bir moralsizlik yaratacağına dikkat çeken Sarpten, bu programdaki öğrencilerin “Biz bu dersleri niye alıyoruz, gereksiz bir bölümde ve hiç işimize yaramayacak bir programda okuyoruz” psikolojisi içerisine girebileceklerini vurguladı.

Sarpten, kararda bahsedilen Merkezi Yurt dışından Öğrenci Sınavı’nın (MYÖS), geleneksel anlayışla hazırlanmış, çoktan seçmeli bir sınav olmasının mümkün olduğu üzerinde durarak, “Oysa GC-E A Level programındaki çocuklarımız, çoktan seçmeli sınav anlayışını reddeden, yoruma dayalı bir başka anlayışta eğitim almaktadır. Sadece bu durum, GCE-A Level programı okuyan çocuklarımızın için ciddi bir dezavantaj oluşturmaktadır” şeklinde konuştu. 

GC-E A Level eğitim programında hem konu ve içerik, hem de öğretim yöntemleri bakımından ciddi farklar bulunduğunu söyleyen Sarpten, şöyle devam etti:

“Örneğin bu programda çoktan seçmeli testler yoktur.

Çocuğun zihnindeki bilgiler değil, analiz, sentez ve yorumlama becerileri ölçülür.

Hatta sınavlarda ihtiyaç duyacağı formüller ve/veya bağıntılar verilir.

Kimi sınavlarda hesap makinesi gibi cihazların kullanımı serbesttir...

Kısacası, geleneksel anlamdaki öğretim yapı ve içeriğinden çok farklıdır”.

GCE-A Level programında okuyan öğrencilerin Avrupa ülkelerindeki birçok okula girebildiklerini belirten Sarpten, Türkiye’nin bunu reddederek, başka bir sınav sistemi yaratma girişiminde olduğunu kaydetti.

Bu kararın Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Olgun Amcaoğlu’nun, 5 Eylül’de yaptığı “GCE A Level sınav sonuçlarına sahip TC – KKTC çift uyruklu adayların, TC yükseköğretim kurumları tarafından kabul edileceği” açıklamasıyla bire bir örtüşmediğini dile getirerek, bu kararla GCE-A Level sınav sonuçlarının yok sayıldığını ifade etti.

Sarpten, bu sorunun çözülebilmesi için bir an önce YÖK Başkanlığı ile temasa geçilmesi gerektiğine işaret ederek, hem kararın KKTC’ye yansımalarının etkilerinin, hem de bu kararın uygulama biçiminin nasıl olacağının tüm detaylarıyla birlikte değerlendirilmesinin önem arz ettiğini vurguladı.

Batman: GC-E A Level öğrenciler mağduriyet yaşayacak

Eğitim Programları ve Öğretim Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Kemal Akkan Batman, GC-E A Level eğitim programındaki öğrencilerin akıl yürütme ve üst düzey düşünme yöntemleriyle, eleştirel yaklaşımda bulunduğunu belirterek, çoktan seçmeli soruların bulunduğu sınavlara göre ciddi farklılıkların söz konusu olduğunu kaydetti.

YÖK’ün, Türkiye üniversitelerine yabancı uyruklu öğrencilerin girişi konusunda GC-E  A Level sınav sonuçlarını kabul etmeyeceğini açıkladığını anımsatan Batman, YÖK’ün yeni bir sınav oluşturacağını, ancak bu sınavın çoktan seçmeli soru tiplerini barındıran sorulardan oluşacağının öngörüldüğünü ifade etti.

Batman, GC-E A Level eğitim programındaki öğrencilerin yıllardır emek sarf ettiğine işaret ederek, Türkiye’nin bu sınav sonuçlarını kabul etmeyip başka bir sınav oluşturmasının mağduriyet yaşatacağını vurguladı.

A Level eğitimin asıl amacının, öğrencilerin, İngiltere ve İskoçya gibi yurt dışındaki okullara yerleşme olduğuna dikkat çeken Batman, Türkiye’nin yurt dışı öğrenci kontenjanında GC-E A Level programını da dahil ettiğini hatırlattı.

Avcı: Konuyu YÖK’le görüşeceğiz

  Yükseköğretim Planlama, Denetleme, Akreditasyon ve Koordinasyon Kurulu (YÖDAK) Başkanı Turgay Avcı, bu konunun Türkiye’deki üniversitelerle ilgili olduğunu belirterek, ancak ülkemizde öğrencileri de etkilediğini kaydetti.

Avcı, Türkiye’deki yabancı öğrenci kontenjanı için düzenlenecek olan yeni sınavın nasıl bir sınav olduğunun bilinmediğini dile getirerek, YÖDAK olarak YÖK’le bu konuyu görüşeceklerini vurguladı.

Öztürkler: Milli Eğitim Bakanlığı gereken girişimi başlatacak

Yükseköğrenim Dairesi Müdürü Ziya Öztürkler, konun henüz yeni olduğunu ve sınav sisteminin nasıl olacağının belirgin olmadığını belirterek, Milli Eğitim Bakanlığı’nın konuyla ilgili gereken girişimleri başlatacağını kaydetti.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110