banner6

Yeni tarihi yapılar keşfedildi

banner37

Tarihi Mağusa Suriçi’nde Çifte Mazgallar’ın yanında, Karmelit ve Ermeni Kiliseleri’nin arka kısmında Orta Çağ mimarisine ait kalıntılar ve mezar olabilecek bir yapı saptandı

Yeni tarihi yapılar keşfedildi
banner150 banner151 banner143

Ahmet İLKTAÇ

Tarihi değerleriyle ünlü Gazimağusa Suriçi’nde, Çifte Mazgallar’ın yakınında, Karmelit ve Ermeni Kiliseleri’nin 10 metre batısında Kayıp Şahıslar Komitesi tarafından yapılan kazılarda Orta Çağ mimarisine ait kalıntılar ve Orta Çağ mezarı olduğu düşünülen yapılar saptandı.

Yaklaşık 1 hafta önce fark edilen yapıların bulunduğu alanın, önceki gün Eski Eserler ve Müzeler Dairesi’ne tutanak karşılığı teslim edildiği öğrenildi.

Elde edilen bilgilere göre, söz konusu alanda yapılan kazılarda, üzerinde haç bulunan lahit, süslü Orta Çağ seramikleri ve kenarları işlemeli kuyu saptandığı öğrenildi.

Konu ile ilgili olarak gazetemiz KIBRIS’a konuşan Eski Eserler ve Müzeler Dairesi Genel Müdürü Fuat Azimli, Kayıp Şahıslar Komitesi’nin Gazimağusa Suriçi’nde Karmelit ve Ermeni Kilisesi’nin 10 metre batısında yaptıkları kazıda bazı mimari kalıntılar saptadıklarını söyledi.

Kazılarda bir de Orta Çağ mezarının olabileceği bir yapının saptandığını kaydeden Azimli, Eski Eserler ve Müzeler Dairesi’nin Gazimağusa Şubesi’ndeki personelin gerekli çalışmalara başladıklarını dile getirdi.

Fuat Azimli, söz konusu alanda çalışmalarının başlamasının ardından daha detaylı bilgi verebilecek pozisyona gelebileceklerini ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 22 Nisan 2017, 09:54
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110