Yeni taş kaynağı bulundu

banner37

Mağusa’daki Serbest Liman içerisinde, sur taşlarına uygun taşların bulunduğu tarihi taş ocağının çalıştırılamaması nedeniyle önü tıkanan Kültürel Miras Teknik Komitesi’nin Mağusa’daki projelerinin hayat bulabilmesi için yeni taş kaynağı araştırması olumlu sonuç verdi

Yeni taş kaynağı bulundu
banner99

ALTERNATİF BULUNDU… Mağusa’daki Serbest Liman içerisinde, sur taşlarına uygun taşların bulunduğu tarihi taş ocağının 2007 yılında özel bir şirkete kiralanması nedeniyle yeniden faaliyete geçirilememesinin ardından alternatif taş ocağı arayışı başlatıldı. Doğu Akdeniz Üniversitesi, Çanakkale Göleti, eski Lefkoşa yolu, Tuzla, Mutluyaka ve Güvercinlik bölgelerinde inceleme yapıldı ve uygun taş kaynağı bulundu

Ceren ÖZBİL


Mağusa’daki Serbest Liman içerisinde yer alan ve sur taşlarına uygun taşların bulunduğu tarihi taş ocağının 2007 yılında özel bir şirkete kiralanması nedeniyle yeniden faaliyete geçirilememesinin ardından alternatif taş ocağı arayışı başlatıldı ve uygun taş kaynağı bulundu.


Kültürel Miras Teknik Komitesi’nin Kıbrıslı Türk temsilcisi Ali Tuncay, İnisiyatif mensubu Dr. Okan Dağlı ve emekli Jeolog Mehmet Necdet, Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı ile Eski Eserler ve Müzeler Dairesi yetkililerinin bilgisi dahilinde, Mağusa çevresinde gönüllü olarak alternatif taş kaynağı araştırması yaptı.


banner134
Doğu Akdeniz Üniversitesi, Çanakkale Göleti, eski Lefkoşa yolu, Tuzla, Mutluyaka ve Güvercinlik bölgelerinde inceleme yapıldı.


Yapılan araştırmanın sonucunda Mağusa’daki tarihi eserlerde kullanılabilecek alternatif olabilecek bazı taş kaynakları bulundu.


Kültürel Miras Teknik Komitesi’nin Kıbrıslı Türk temsilcisi Ali Tuncay, konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne bilgi verdi.


Tuncay, tercihlerinin Serbest Liman içerisinde bulunan taş ocağının çalıştırılması olduğunu, ancak öte yandan Jeolog Mehmet Necdet’in yeni bulunan bazı taş kaynaklarının Mağusa’da kullanılan taşlarla uyumlu olduğunu ve buradaki eserlerde kullanılabileceğini de ilettiğini söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75