Yeni zamlarla devletin Borcunu bize ödetmesinler

banner37

Yeni kabinenin oluşturulup, UBP-HP koalisyonunun göreve resmen başlaması sonrası gözler yeni hükümete çevrildi; Lefkoşa halkının isteği ise çok net

Yeni zamlarla devletin  Borcunu bize ödetmesinler
banner99

Ali ÇATAL

   Ulusal Birlik Partisi (UBP) ile Halkın Partisi (HP) koalisyonunda oluşan hükümete, halkın mesajları var.

   Lefkoşa halkının yeni hükümete ilk uyarısı “Devletin borçlarını zamlarla bize ödetmeyin” oldu.

   Asgari ücretin yükseltilmesini,müzakerelerin baltalanmamasını isteyen vatandaşlar, ülkemizde yaşanan sel felaketinin toplumun üstünde yarattığı travmaların tekrarının yaşanmamasını istedi.

Halk, yabancı işçilerin sorunlarına çözüm bulunmasını, sağlık, eğitim ve çevre konularına da daha çok eğilinmesinitalep etti.

 “Bozuk yolları yapsınlar” çağrısında bulunan halk, yollardaki aydınlatma sorununun da çözülmesini istedi.

Lefkoşa halkı ne dedi?Lefkoşa halkı ne dedi?Lefkoşa halkı ne dedi?

GüldemTamavcı:

“Hiçbir partiyi desteklemiyorum.Çünkü kim başa geçerse geçsin, hepsi aynı. Al birini vur ötekine! Ha bire zam yapmayı bilirler, başka da bildikleri bir şey yok. Ayrıca bu memleketin inanın ki yaşanılacak tarafı kalmadı bu idarelerden dolayı. Yurdumuz çok güzel ama yönetimlerde iş yok. Boğuluyoruz artık çünkü düşene bir tekme de baştakiler vuruyor. İktidarlar, hiçbir zaman halkını kalkındırmıyor; daha çok dibe çökmesine neden oluyor. O yüzden hiçbirini desteklemedim ve desteklemeyeceğim”.

Buluç Gökbörü:

Olumlu anlamda hiçbir beklentim yok. Özelleştirmeler hızlanacak, müzakereler de baltalanmaya çalışılacak. Bu hükümetin ömrü şayet kısa sürmezse,Türkiye'den elektrik de gelecek, bir de oradan göbeğimizi bağlayacağız. Mali Protokol de jet hızıyla imzalanacak herhalde. Bunlar, kesinlikle tercih edilmeyecek şeyler”.

Aygül Yorulmaz:

Şimdiye kadar kim öne çıktıysa hiçbir icraat göstermedi.Bundan sonra da bir şey olacağınızannetmiyorum”.

Meryem Gedeş:

Her hükümetten istediğimiz, gençlere düzgün işimkanısağlaması ve torpille işe alımların engellenmesidir. O koltuklara yapışmış, bir de hiçbir şey bilmeden o makamlardan ahkam kesiyorlar ya… Bu hükümet istediklerimizi yapacakmı, doğrusu çok şüpheliyim”.

Marina Matveeva Kocadal:

Zam yapmasınlar. Ayrıca turizm ve emlak sektörlerine de destek olsunlar. Hastaneler başta olmak üzere sağlık hizmetleri geliştirilsin. Eğitime de daha fazla yatırım yapılsın. Ayrıca ekoloji ve çevre konularına da eğilsinler. Başka bir şey istemez”.

Ayşegül Ortatepe:

Hiçbir beklentim yok. Hak yemesinler, asgari ücrete zam yapsınlar ve benzin fiyatlarını düşürsünler yeter”.

Güller Karamallı:

Hükümetten beklentimiz çok tabiî ama hiçbirine artık güvenimiz kalmadığı için bir şey demiyoruz. ‘Yolları yapsınlaryeter’ diyecek duruma geldik. Bir de ‘siyaset eşittir ekonomi’ gerçeğini unutmasınlar. Popülizmi bırakıp siyaset yapsınlar ve geleneksel siyaset anlayışından vazgeçip,dünyaya gözlerini kulaklarını açsınlar”.

Alena Volkova:

Belarus asıllıyım. Dünyadaki bütün hükümetlerden beklediğim ilk şey, yurdumun komşuları Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşın sona ermesi. Kuzey Kıbrıs yönetimi de büyük düşünmeli ve bu uğurda üzerine düşeni yapmalı”.

Anora Kılıvova:

Yurt dışından çalışmak için ülkeye gelenlerin sorunlarıyla, eski hükümetlere nazaran daha ilgili olmalarını bekliyorum”.

Diana Suyunshalina:

En önemli şey, çevre konusunda daha duyarlı bireyler yetiştirmek için gerekli maddi koşulları sağlamaları”.

Şefika Başkurt:

Adaletli olsunlar ve gençlere iş imkanları sağlasınlar yeter. Bir de suçlarla mücadele etsinler”.

Beniz Yılmaz:

Yol ve trafik sorunu kesinlikle çözülmeli. Geçen yıl oluşan sel felaketinde insanlarda travma oluşmuştu, bunun tekrarının yaşanması, ada genelini çıkılmaz bir yola sokacaktır.Gerekli önlemlerin alınması dileğiyle”.

Seda Günsoy Çağdan:

Yeni hükümetten beklenen, aslında yıllardır beklenenden farklı değil. Öncelikle mevcut yasa uygulanmalı ki eksiklikleri daha kolay görülebilsin. Tarım Bakanlığı’na bağlı Veteriner Dairesi, sadece büyükbaş hayvanlardan değil; tüm hayvanlardan sorumlu olmalı.En azından belirli sayıda sokak hayvanı her ay uygun koşullarda kısırlaştırılmalı. Yasaya göre, sahipsiz hayvanlardan belediyeler sorumlu. Öyleyse hükümet, yasanın uygulanmasını sağlamalı ve her belediyenin uygun koşullarda barınakları/yaşam alanları olmalı. Belediyeler ruhsat ve çip kontrolüde yapmalı ve terk edilen hayvanlar için ceza yazmalı. Bu cezalardan oluşacak bütçe de nüfus artışı kontrol altına alınıncaya kadar kısırlaştırma için kullanılmalı”.

Selcan Oruç:

Bildiğiniz üzere, 10aydır bitmek bilmeyen bir sorun ve kapanamayan yara durumunda bir problemimiz var. CAS personeli 133 kişiden sadece 16 kişi istihdam edildi, Bu süreç içerisinde,CAS personeli olmayan kişilerde CAS adı altında istihdam edildi. Yeni hükümet döneminde bunların olmamasını,işe alım surecinin hızlanmasını ve CAS personeline istihdamda öncelik verilmesini temenni ediyoruz. Geçmişte yaşadığımız kargaşalar, eylemler ve askıya aldığımız açlık grevini gündeme getirme derdinde değiliz.Yeni hükümetten oldukça umutluyuz.Bu 10 ay içerisinde gerek mecliste gerek eylemlerimizde Ulusal Birlik Partisi’nindesteklerini unutmadık. Eski hükümet döneminde Sayın Kudret Özarsay’ın bizlere ilgisini de hatırlıyoruz. Ödenmemiş 5aylık maaş ve tazminatlarımızın da biran önce verilmesini istiyoruz”.

Aycan Kadir:

Hiçbir şey beklediğim yok.Gelen gideni her zaman aratır. Hiçbir partide hayır yok. Hayat pahalılığı diz boyu, döviz aldı başını gidiyor. Koltuğa oturana kadar ilgilenirler, ondan sonra bizi hiç tanımazlar”.

Yasemin Girgin Esentürk:

Gidenlerin arkasından kalan borçlar ciddi bir sorun.Şuursuzca yapılan elektrik, akaryakıt ve gıdadaki zamlara dur desinler.Halk üç kuruş maaşla geçinmeye çalışıyor ama maalesefçocuklarımızın ve evimizin genel ihtiyaçlarını karşılayamıyoruz yani yeni zamlarla borçları bize ödetmesinler. Altı ayda bir verilen maaş artışlarını da durdurmasınlarki geçmişhükümetlerebenzemesinler”.

Gül Dağ:

Tek beklentim, özellikle Türkiye kökenliler için sürekli çıkan yeni yasaların biraz daha duyarlılıkla hazırlanması”.

Akile Haşimoğlu:

Yıllardır oy vermiyorum çünkü zor günümde kimse yanımda olmadı.Yine de eskisinden iyi bir hükümet diye düşünüyorum”.

Zehra Fırat Özpeker:

Şu an en büyük beklentim, yolların yapılması.Gece yol gidemiyoruz çünkü her yerzifiri karanlık.Sokak aydınlatmalarını açmalarını da istiyorum. Keza resmî evrak işlerinin daha kolay şekilde yapılması da şart. Sağlık sektörüne destek vermeleri ve yapılan zamları da düşürmeleri gerekiyor.Ödediğimizvergilerin millete dönüşü de olmalı. Vergilerimizi ödüyoruz ve tabiî ki hizmet bekliyoruz”.

Canan Karatay:

Kalıcı olabilecek güzel yollar yapan istikrarlı bir hükümet talep ediyorum”.

Özlem Pekkan:

Yeni hükümetimize güvenim tam. Zamların düşürülmesini ve asgari ücretin de yükseltilmesini kendilerinden talep ediyorum”.

Dilber Alaslan:

Hiçbir beklentim yok. Bence hükümetin bizden beklentileri var”.

Saltanat Omurova:

Yeni hükümetten beklentimiz, öncekilerden daha iyi çalışmaları. Çevre düzenlemesini yapsınlar.Tanınmayan bir ülke olsak dakendi çapımızda elimizden geleni yapabiliriz.Ellerinden geldikleri kadar emlak,turizm ve üniversiteler sektörlerine yardım etsinler.Bir emlakçı olarak en büyük isteğim, yurt dışıfuarlara katılmamda devletin bana yardım etmesi. Ayrıca herkes dürüst çalışmıyorve böyleleri yüzünden hem ülke hem de emlakçılar hakkında kötü düşünceler oluşuyor.“Ayakçı emlakçı” diye tabir ettiğimiz sözde emlakçıları yok etsinler. Memurların da mümkünse daha az agresif olmalarını sağlasınlar. Ayrıca sokaklar akşamları karanlık,lambalar sadece kent merkezlerinde çalışıyor. Buna da bir çözüm bulsunlar”.

Aynur Hekimoğlu:

Uluslararası alanda başarılı sporcular ve antrenörler için ve aynı zamanda gençleri sporadoğru şekilde yönlendirme, destekleme ve korumaamacını taşıyan bir yasa çıkarılması şart. Çok ciddi bir emek sarf ederek, disiplinli çalışarak elde edilen başarıyı takdir etmek önemli. Daha da önemlisi, bu ülkeden çıkmış bir sporcunun uluslararası alanda sesimizi duyurması hem gurur hem onur hem de gelecek nesillere örnektir diye düşünüyorum”.

Oya Demirsöz:

Ne bekleyebilirim ki? Al birini vur ötekine! Bunlar tencere, kapak oldular. Bugün düştüğümüzkötü hallere baktığımızda bunun esas sebebinin UBP olduğunu göreceksiniz.HP de kısa sürede ne olduğunu gösterdi. Konuştuklarıyla yaptıkları birbirini hiç tutmadı. Şimdi hayretler içinde, önümüze getirecekleri senaryoları göreceğiz. Bunlarla daha kötü oluruz da iyiye gitmeyiz. Bunları tarih unutmayacaktır.Tatar da ‘dakika bir gol bir’ başladı. "Cumhurbaşkanı’na ayar verecekmiş!" Önce kendi diline ayar versin de milleti germesin”.

Yağmur Özdağoğlu:

Keşke beklentiye girebileceğim bir hükümetten bahsetseydik. Gerçekten hiçbir beklentim yok bu ikiliden”.

Özgül Kemal:

Başarılı bir hükümet eşliğinde ülkede güzel şeyler olmasını umuyorum. Karma hükümetlerden çok şey beklenmemeli, keşke tek bir parti iktidarda olsaydı. Daha fazla zam yapmamalarını ve yabancı çalışan getirmemelerini hükümetten talep ediyorum. Ayrıca yıllık kira talep edilmesinin de yasaklanmasını istiyorum. Dünyanın diğer yerlerinde olduğu gibi ülkemizde de kiralar aylık ödenmeli”.

Gökçe Çakır:

“Pembe Köşk Bağımlılık Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi’nin desteklenmesini istiyorum. Devlet, bağımlılığı olan hastalara katkı vermeli. Sadece durumu iyi kişilerin değil; durumu olmayan kişilerin de tedavi alabilmesi için bu yapı desteklenmeli. Sosyoekonomik olarak halkın yanında olunmalı. Bu ülkede çalışan diğer ülke vatandaşlarının da yanında olunmalı”.

Erhan Kaya:

“Marketlerin naylon poşetleri ücretsiz olsun. Çevre, başka yöntemlerle de korunabilir. Ayrıca, asgari ücrete de zam yapılsın”.

Emrah Açık:

“Kiralar biraz düzenlensin. Kirayı ödeyince, insanların cebinde para kalmıyor”.

Şükrü Yantar:

“Asgari ücret, milletvekillerimizin kazancı gözetildiğinde inanılmaz az. Keza elektriğe yapılan zamlar da azami seviyede. Bu sıkıntılar çözülsün.

Bedri Kekik:

“Asgari ücret, yaşam standartlarını insani hale çevirebilecek seviyeye yükseltilsin”.

FezileÖzataç:

“Yurt dışından çalışmak için gelenlere vatandaşlık vermemelerini istiyorum. Daha doğrusu, evlilik durumu haricinde vatandaşlık verilmemesini istiyorum. Engelliler Yasası kapsamında engelli istihdamı yapılsın. Son olarak da özel sektörler kamunun, maaş olarak olamasa da özlük hakları bakımından eşitlenmesini sağlamalarını istiyorum, ki bunda da en büyük görev, yeni Çalışma Bakanı’na düşüyor.

Sezin Şehitcan:

“Yeni hükümetten, her vatandaşın beklediği gibi hak, adalet, refah, düzgün ekonomi ve daha az hayat pahalılığı bekliyorum”.

Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2019, 09:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75