banner6

Yeniden umut olmak için geliyoruz

banner37

CTP’nin İskele milletvekili adayı Fide Kürşat, ülkeyi içinde bulunduğu enkazdan çıkartmak için partisiyle birlikte mücadele edeceğini söyledi 

Yeniden umut olmak için geliyoruz
banner151

Sedef BOŞNAK

KKTC’de 23 Ocak’ta yapılacak Erken Genel Seçimleri’nde yarışacak olan Cumhuriyetçi Türk Partisi’nin (CTP) İskele milletvekili adayı Fide Kürşat, ülkeyi içinde bulunduğu enkazdan çıkarmak için mücadele edeceğini belirtti ve halk adına çalışacağını söyledi.

  Fide Kürşat, CTP milletvekili adayı olarak, din, dil, ırk, cinsiyet ve köken gibi her türlü ayrımcılığa karşı çıkmaya devam edeceğini belirterek, “Haktan, eşitlikten, özgürlükten, adaletten ve demokrasiden yana olan mücadelemi her zaman sürdüreceğim” dedi.

Kürşat, Kıbrıs’ta federasyon temelinde, iki bölgeli, iki toplumlu siyasi eşitliğe dayalı kalıcı çözüm yolundaki çabalarını sürdüreceklerine vurgu yaparak, sözlerine şöyle devam etti:

“Uzun yıllardır aktif siyasetin içindeyim, CTP kadrolarında birçok görev yaptım.

CTP, uluslararası hukuk yolundan ve kalıcı barış mücadelesinden asla vazgeçmemiştir ve vazgeçmeyecektir.

Siyaset, toplumun demokratik anlamda dönüştürülebilmesinin en önemli araçlarından ve mücadele alanlarındandır.

Gelinen noktada ülkemizin içinde bulunduğu bu zor dönemde daha çok sorumluluk alarak çocuklarımızın ve gençlerimizin bu adadan göç etmemeleri, köklenmeleri geleceklerini göç yollarında değil, ülkelerinde görmeleri için verdiğim mücadeleyi bir üst boyuta taşımak amacıyla aday oldum.

CTP güçlü, etkin, dinamik ve alanında uzman kadrolarıyla bu seçimde programı ve projeleri ile iktidara hazırdır.

Türk halkını yeniden dünyayla bütünleştirme yönündeki her türlü girişimlerimizi artıracağız.

 Bu ülkede hala umut vardır. Umutların tükenmesine izin vermeyeceğiz.

CTP toplumsal mücadelede her zaman en ön saflarda yer almıştır, her zaman halk için halkla mücadele eden bir partidir.

Dünyaya ne zaman yüzümüzü çevirsek, halk olarak daha da ezildik.  Artık ezilmeyeceğiz.”

Mecliste, emekçilerin sözü olacağım

Milletvekili adayı, Süt Endüstrisi Kurumu (SÜTEK) eski Genel Müdürü Fide Kürşat, yarışı kazanması halinde, meclise, tarım ve hayvancılık alanlarındaki bilgi, birikim ve deneyimlerini taşıyacağını dile getirdi.

Fide Kürşat, ülkede üreten, tarım ve hayvancılık alanında gece gündüz alın teriyle ekmek parasını kazanmaya çalışan emekçilerimizin sözü olmak için yola çıktığını belirtti.

“Meclis toplumun iradesini yansıtır ve toplumun temsil edildiği yerdir” ifadelerini kullanan Kürşat, toplumsal alanda daha çok sorumluluk alarak, toplumu, içinde bulunduğu kaos ortamından kurtaracakları sözünü verdi.

Kürşat, şunları kaydetti:

“Toplumsal anlamda daha çok sorumluluk almak, halkla birlikte halk adına çalışmak için taşın altına elimi koymak için aday oldum.

 Bu noktada her kesimin temsiliyetine ihtiyaç vardır.

Tüm alanlarda olduğu gibi tarım alanında da yapısal dönüşüme ve yasa çalışmalarının yapılmasına ihtiyaç vardır.

Aslında çok güzel bir adada yaşıyoruz ama halkta özellikle de genç nesilde bu ülkeye dair umut kalmamıştır.

Siyasilere ve siyaset kurumuna güven kalmamıştır.

Yeniden umut olmak ve siyaseti olması gereken etkin ve saygın pozisyona taşımak için CTP kadrolarıyla yola çıktık.

 Gençler, geleceğini bu adada görmemekte, göç yollarında aramaktadır.

Daha önce, aileler, gençlere ‘gitme’ derken, şimdi de ‘git de gelme, biz çektik, sen çekme’ demeye başladı. Benim 9 yaşındaki oğlum bile bana ‘Anne, hep beraber göç etsek olmaz mı’ diye soruyor. Bu umudun tükendiği noktadır.”

Asgari ücreti vergilerden arındıracağız

Fide Kürşat, kendi ve partisinin yarışı kazanmaları halinde, ilk etapta halkın en önemli ve hayati sorunları olan ekonomi, sağlık ve eğitim alanlarındaki sorunları çözmeyi hedeflediklerini anlattı.

Kürşat, “Anayasa’da da belirtildiği gibi sosyal devlet olduğumuzu bilerek ve halkın yanında devletinin gücünü hissetmesini sağlayacak adımlar atacağız” dedi ve ekledi:

“Öncelikle dar gelirli insanların, açlık sınırının altındaki ücretleriyle ezilmesinin önüne geçeceğiz.

Asgari ücreti vergilerden arındıracağız. Halkın alım gücünü ve refahını artıracak adımlar atacağız.

Temel tüketim maddelerinde KDV’yi indireceğiz.

Kırsal kesimde katma değeri yüksek istihdam olanağı sağlayacak yönde üretimi planlayıp teşviklendireceğiz. Kayıt dışılığı önleyerek adil vergilendirmeyi esas alacağız.

 TL’nin döviz karşısındaki değer kaybı ile halkımızın alım gücü düşmekte ve fakirleşmektedir.

Bu ülkede stabil para birimine geçmek için çalışmaların başlatılması gerekmektedir ve bu yönde Euro’ya geçişle ilgili gerekli çalışmaları yapacağız, gerekli adımları atacağız.

Kendi ayakları üzerinde duran, sürdürülebilir bir ekonomik yapı oluşturulması gerekir.

Devlet tarafından verilen teşviklerin gözden geçirilip katma değeri yüksek üretim alanlarına yönlendireceğiz.Bu konularla ilgili partimiz çatısı altında aylarca teknik çalışmalar yapılmış ve programımız hazırlanmıştır.”

Sağlıkta, eğitimde ve trafikte altyapı iyileştirilecek

KKTC’deki sağlıkta, eğitimde ve trafikteki altyapı eksiklerinden de söz eden Fide Kürşat, tüm eksiklikleri gidermek için uzun zamandır çalıştıklarını anlattı.

Ülkede yıllardır fırsat eşitliğinden söz etmenin mümkün olmadığı ifadelerini kullanan Fide Kürşat, konuşmasını şöyle noktaladı:

“Pandemi ile birlikte yıllardır süre gelen özel okul- devlet okulu ayrımına, bir de her gün okula giden öğrencilerle seyreltilmiş olarak 2 günde bir gidenler ayrımı da eklenmiştir.

Eğitimde ciddi anlamda altyapı sorunları vardır.

Okullarımızın alt yapılarının süratle iyileştirilmesini hedefliyoruz.

Sosyal devlet ve adalet anlayışa uymayan mevcut uygulamaları ivedilikle değiştireceğiz ve eğitimde çocuklarımız için fırsat eşitliğini ve adaleti sağlayacağız.

Sağlıkta pandemi ile birlikte birçok eksikliğimiz su yüzüne çıkmıştır. Temel sağlık hizmetlerinde bile ciddi aksamalar olmuştur.

 Hastane ve sağlık ocağı alt yapılarımızın yetersizliği, sağlık personeli eksikliği ve sağlıkta sistemsizlik su yüzüne daha da çıkmıştır.

Aşılama programında bile yetersiz kaldığımız bir dönemden geçtik. Bu noktada sağlıkta gerekli altyapı çalışmaları, personel eksikliği giderilecek ve hizmetlerin sistemli bir şekilde halka sunulması sağlanacaktır.

Trafik kazaları ve yollarımızdaki alt yapı eksiklikleri yıllardır kanayan yaramızdır. Gerekli yatırımlar yapılmalı ve yol güvenliği sağlanmalıdır. “

Fide Kürşat kimdir?

Fide Kürşat, CTP’nin İskele ilçesinden ilk sırada milletvekili adayı.

1981’de Mağusa doğdu.

İlköğretimimi Alasya İlkokulu’nda, ortaokul ve lise öğrenimini Gazimağusa Türk Maarif Koleji’nde tamamladı.

DAÜ İletişim Fakültesi Radyo TV Sinema Bölümü’nden mezun oldu.

Yüksek Lisansı’nı, DAÜ İletişim Fakültesinde “İnternet ve Kamusal Alan” üzerine yazdığı teziyle tamamladı.Anadolu Üniversitesi tarım ön lisans ve adalet ön lisans programlarından mezun oldu.

Bir süre DAÜ’de araştırma görevlisi olarak görev yaptı.

2006 yılında, Tarım Bakanlığı Basın Danışmanlığı görevini yürüttü.

2007 yılından bu yana Kıbrıs Türk Süt Endüstrisi Kurumu’nda Pazarlama Bölüm Sorumluluğu, Mali ve İdari Şube Amirliği görevini yürütüyor.

Ayrıca, SÜTEK’te Genel Müdürlük görevini de yürüttü.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110