Yenierenköy darmaduman!

banner37

Sel felaketinin ardından hortumun vurduğu Karpaz’da zarar büyük

Yenierenköy darmaduman!

Doğal afetlerin ardı ardına yaşandığı ülkemizde, sel felaketi ve hortum vatandaşları perişan etti.

Sel yüzünden kâbus yaşayan Karpaz, daha bunun yaralarını sarmadan, bu kez de hortumun kötü yüzüyle tanıştı.

Yenierenköy’de, salı akşam meydana gelen hortum ciddi hasarlara yol açtı. Bölgede zarar büyük.
Saat 20.00’de denizde başlayan ve yaklaşık 5 dakika süren hortum sonucunda zeytin ağaçları söküldü, bazı ağaçların dalları kırıldı.
Hortum nedeniyle bir mandıranın çatısı uçtu, 6 küçükbaş hayvan telef oldu. Hortum garajlara da zarar verdi. Garajların çatıları ve duvarları yerlerinden sökülerek araçların üzerine düştü.

Hortum, çatılardaki su depolarını da yerinden söktü, bazı çatıların kiremitleri uçtu. Telefon hatlarını taşıyan direkleri sökülerek yola düştü.
Yenierenköy Belediyesi ekipleri, hortumun ardından oluşan olumsuzlukları gidermek üzere başlattığı çalışmaları aralıksız sürdürüyor.
Yollara savrulan ağaçlar kaldırıldı. Vatandaşların evlerinde hortum nedeniyle tehlike arz eden ağaçlarda budamalar gerçekleştiriliyor.

Telekomünikasyon Dairesi ekipleri de sökülen direkleri ve kesilen telefon hatlarını onarım çalışmaları başlattı.

İskele Kaymakamı Mustafa Ürüncüoğlu, İskele bölgesi Sivil Savunma Müdürü Varol Kalkanel ve Büyükkonuk Belediye Başkanı Ahmet Sennaroğlu da Yenierenköy Belediye Başkanı’nı ziyaret ederek zarar ziyanla ilgili bilgi aldı.
 

Araçlar yolda mahsur kaldı

Öte yandan gece yarısı etkili olan karla karışık kuvvetli dolu yüzünden Kumyalı-Yeşilköy ana yolunda kayganlaşan zemin nedeniyle bazı araçlar yolda mahsur kaldı.
Kayganlaşan yola ve mahsur kalan araçlara, Yenierenköy Belediyesi iş makineleri ile polis ekipleri müdahalede bulundu.

 

Bimici’nin evinin enkazı temizlendi

Yeni yılın ilk günü başlayan sağanak yağışların ardından Kuruova’daki iki odalı evinin banyo ve tuvaletinin olduğu kısmı çöken Arzu Bimici isimli yaşlı kadının yardımına da Yenierenköy Belediyesi’ne bağlı ekipler koştu.

Belediye ekipleri, yeni banyo ve tuvaletin yapılabilmesi için yıkılan odaların enkazını kaldırdı.

 

Esenköy, muhtarlık binasına kavuştu

Su baskınları, sel ve hortum felaketlerinin yaralarını sarmaya çalışan Yenierenköy Belediyesi dün ayrıca, Esenköy halkının muhtarlık binası olarak kullanması için satın aldığı prefabrik yapıyı da dün yerine yerleştirdi.

Esenköy halkının yıllardır beklediği ve bugüne kadar birçok seçimi bu yüzden boykot etmesine neden olan muhtarlık binası sonunda Esenköy’de altyapısı hazırlanan alana yerleştirilerek monte edildi.

 

Yeşilırmak: Devlet zararı karşılasın

Yenierenköy Belediye Başkanı Emrah Yeşilırmak yaptığı açıklamada, hortumun ciddi maddi zararlara yol açtığını belirterek, belediye ekiplerinin, hortumun yol açtığı olumsuzlukları gidermek için çalışmaları sürdürdüğünü ifade etti.
Yeşilırmak, bölgede bir hafta içinde ikinci kez doğal afet yaşandığını hatırlatarak, afet nedeniyle vatandaşların mağdur olduklarını, devletin, vatandaşa, yanında olduğunu hissettirerek, zararlarını tazmin etmesi gerektiğini ifade etti.
Yeşilırmak, hortum sonucu birçok evde su depolarının uçtuğunu, çatıların araçların üzerlerine düştüğünü, ağaçların devrildiğini, mandıraların zarar gördüğünü ve hayvanların telef olduğunu belirtti.
Yeşilırmak, devletin vatandaşın mağduriyetini gidererek yanında olduğunu hissettirmesi gerektiğini yineledi.

Mehmetçik Belediye Başkanı Cemil Sarıçizmeli, hortum nedeniyle yaşanan zarar ziyanın tespit edildikten sonra kaymakamlığa bildirileceğini söyledi. Sarıçizmeli, “Devletimizin vatandaşlarımızın yanında olması gerekiyor. Büyük bir sınav veriyoruz. Önce sel felaketi şimdi de hortum” dedi.

Yenierenköy muhtarı Safiye Sayar da, köyde hortum dolayısıyla büyük zarar meydana glediğini belirterek evleri bastığını, birçok ağacın kökten söküldüğünü söyledi.

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2019, 08:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner108

erotik shoperotic shop