Yenierenköy’de Akdeniz Foku görüldü

banner37

Yenierenköy’de Eski Liman olarak bilinen bölgede dün sabah saatlerinde görülen Akdeniz Foku, kendisini görüntülemek isteyenlere adeta şov yaptı.  Kaplumbağaları Koruma Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Damla Beton da, bölgenin acilen koruma altına alınması gerektiğini vurguladı

Yenierenköy’de Akdeniz Foku görüldü
banner8

Ayşe BULUT

Yenierenköy’de Eski Liman olarak bilinen ve “kaçak” yapılaşmayla gündemde olan bölgede, dün Akdeniz Foku görüldü.


Yavrulama mağaralarının bulunduğu bölgeye gelen Akdeniz Foku, Yenierenköy Balıkçı Barınağı’nı ziyaret etti, kendisini görüntülemek isteyenlere şov yaptı.


Yeni Erenköy Belediye Başkanı Emrah Yeşilırmak, nesli tükenmekte olan Akdeniz Fokunun balıkçı barınağında görüldüğü anı sosyal medya hesabı üzerinden paylaştı.


Yeşilırmak, paylaşımında, “Akdeniz Fokunun olmadığını iddia edenlere nispet olsun diye ‘ben buradayım’ der gibi pozlar verdi. Çevre Dairesi bu konuda gerekli adımları attı. Bu canlıları korumak ve gelecek nesillere aktarmak önceliğimizdir. Aynı şekilde tüm kurumlara ve sivil toplum örgütlerine de görevler düşmektedir” ifadelerine yer verdi.


Kaplumbağaları Koruma Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Damla Beton ise bölgede birçok fok mağarası bulunduğunu belirterek bölgenin acilen koruma altına alınması gerektiğini ifade etti.

Beton: Bölgede birçok fok mağarası bulunuyor


Kaplumbağaları Koruma Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Damla Beton, Akdeniz Fokunun Yenierenköy’de yuvalama mağaralarının olduğunu, bunun 2006-2007 yıllarından beri bilindiğini söyledi.


Hayvanların o bölgeyi kullandığını bildiklerini ifade eden Beton, son dönemde Akdeniz Fokunun yuvalarının olduğu bölgede yapılan inşaatlaşma ve o mendireğin çok büyük tepki topladığını vurguladı.


Orada fok mağarası bulunduğunu ve fok mağaralarının aslında koruma altına alınması gereken yerler olduğunu belirten Beton, “Bizim tüzüklerimizde yasalarımızda böyle geçer. Orada bu şekilde yapılaşmaya izin verilmesinin sakıncalı olduğu herkesçe belirtildi. Biz tabi deren olarak bunun çok üstüne basıyoruz ama orda yaşayan o foku gören bölge halkı kendinin de kullandığı bir bölge olduğu için orada bir yapılaşmanın yapılmasını istemedi” ifadelerine yer verdi.

  Akdeniz Fokunun bu kadar net olarak orada görülmesinin güzel bir şey olduğunun altını çizen Beton, Akdeniz Fokunun insanlara nispet yaparcasına ‘ben buradayım haberiniz olsun’ şeklinde mesaj verdiğini söyledi.


banner134
Beton, sözlerine şöyle devam etti:


“Fok dedi ki evimi yok etmelerine izin verme, bak ben buradayım hiç de tartışmayalım iki defa tartışmayalım.
 


Bu foklar devamlı görülmezler insandan uzak yaşamaya alışkındırlar. Bu fok özelinde bazı limanlara girdiğini girip çıktığını hani atılan balıkları yediğini biliyoruz. Sağlığı da çok yerinde görünüyor.


Pek çok kıyıyı geziyor. Ama oradaki varlığı biliniyor balıkçılarla da konuşuyoruz. Bu bir göstergedir”. 

“Alanın koruma altına alınması gerekiyor”


Damla Beton, bölgenin acilen koruma altına alınması gerektiğini belirterek devletin bir an önce harekete geçmesi gerektiğini söyledi.


“Bizim deniz hayvanları ihbar hattımız var, fok görülmesi durumunda ya kaplumbağaları koruma derneği sosyal medya sayfalarından spot Kuzey Kıbrıs Kaplumbağaları Koruma Cemiyeti ya da 1188 den bize de ulaşmalarını rica ederiz” diyen Beton, bu tür canlıların görülmesinin bile yeterli olduğunun altını çizdi.


Tüm verilerin kendileri için çok önemli olduğundan bahseden Beton, bu sebeple Akdeniz Fokunu görenlerin kendileri ile iletişime geçmelerini rica etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75