banner6

Yenierenköy'de 'çöplük' krizi

banner37

Yenierenköy Çöplüğü, doldu taştı… Bu nedenle belediye, uzun süredir bölgeden topladığı çöpleri Mehmet Türet’in tarlasına döküyor. Türet, bu duruma isyan etti; Çevre Dairesi de Yenierenköy Belediyesi’ne ihbarname yolladı.

Yenierenköy'de 'çöplük' krizi
banner99

Ayşe BULUT

Yenierenköy Belediyesi’nin çöplük alanına giden yol, tarlası çöplüğe dönüştürülen bir vatandaş tarafından kapatıldı.

Çöplük alana giden resmi bir yolu olmayan Yenierenköy Belediyesi, zorunlu olarak Mehmet Türet isimli vatandaşın tarlasından geçerek, çöplüğe ulaştı.

Yenierenköy Çöplüğü’ne giden yol sorunu çözülmeden, çöplüğün dolup taşması Mehmet Türet isimli vatandaşın tarlasının çöplüğe dönüşmesine neden oldu. Bu duruma isyan eden Türet, “Ya tarlamı temizlesinler ya da ben de tarla yolumu kapatacağım” dedi.

Türet’in Çevre Dairesi’ne konuyu bildirmesi sonrasında daire yetkilileri Yenierenköy Belediyesi’ne söz konusu alanın bir an önce temizlenmesi için ihbarname yolladı.

Yenierenköy Belediye Başkan Vekili Mehmet Kadı da çaresiz. Kadı, kendilerine yeni bir çöp alanı gösterilmezse, bölgedeki çöpleri toplayamayacaklarını belirtti.

Çöpünü dökecek yol ve çöplük alanı kalmayan Yenierenköy Belediyesi, yetkili makamların buna çözüm bulmasını istiyor.

Köylerden toplanan çöpler, Mehmet Türet’in tarlasına dökülürken, hayvan leşleri de buraya atılıyor. Büyük bir çevre kirliliğinin yaşandığı tarladan etrafa pis kokular ve sinekler yayılıyor.

Tarlasına çöp dökülen Mehmet Türet de belediyenin tarlasına çöp dökmesi nedeniyle yıllardır tarlasını ekip biçemediğini ifade ederek, bu soruna köklü çözüm istedi.

Kadı: Yer gösterin

Çevre Dairesi’nden kendilerine Mehmet Türet’in tarlasının temizlememiz için ihbarname gediğini belirten Kadı, “Ben çöpleri temizleyeceğim. Ancak temizledikten sonra Mehmet Türet de bize çöplüğe gitmek için geçiş izni vermeyecek” dedi.

Kadı, bu durumda çöpleri nereye dökeceklerini sorarak, acilen Çevre Dairesi’nin kendilerine yer göstermesi gerektiğini belirtti.

Kadı, çöpleri dökmek için yer gösterilmezse, çöpleri dökecek yer olmadığı için çöp toplama işleminin yapılmayacağını söyledi.

Çöplük evlerin dibinde

Yenierenköy Belediye Başkan Vekili Mehmet Kadı, çöp dökmek için uygun yerleri olmadığını belirterek, şunları kaydetti:

“İki kez çöplüğün yerinin değiştirilmesi için müracaatta bulundum. Geçmiş belediye başkanlarının da talebi var. Benim müracaatımın birincisinde ret cevabı aldım. Şimdi ikinci müracaatın yanıtını bekliyorum. Vatandaş haklı, çöplüğe giden resmi bir yol yok. Vatandaşın tarlasından geçiyoruz. Çöplük dolduğu için vatandaşın tarlasına çöpler dökülüyor. Çöplüğün yeri, çöpleri dökmek için uygun değil. Çöplüğe en yakın ev 100-200 metre. Çöplük bilinmeyen kişiler tarafından sürekli yakılıyor.

Vatandaşlar dumana boğuluyor, zehir soluyor.

Çöplük dolduğu için çöplüğe inemiyoruz. Vatandaşın tarlasına çöpler döküldü. Dolayısıyla vatandaş tepki göstererek çöplüğe gide yolu hem kazdı, hem de yol içerisine moloz dökerek yolu kapattı. Şu anda çöpleri dökecek yerimiz yok. Gereken yerleri aradık. Bize çöplük alanı göstersinler”.

Güncelleme Tarihi: 27 Ekim 2017, 08:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104