Yenierenköy'de ölü balina bulundu

banner37

Yenierenköy açıklarında deniz üzerinde hareketsiz duran balinanın, hayatını kaybeden mültecilerden birinin cansız bedeni olduğu sanıldı. İnceleme yapan polis, görülenin insan değil, balık olduğunu saptadı

banner87
Yenierenköy'de  ölü balina bulundu
banner90
banner8

Ayşe BULUT

Yenierenköy açıklarında, 5 metre uzunluğunda, yaklaşık 3 ton ağırlığında ölü bir balina bulundu.

Vatandaşlar tarafından deniz içerisinde hareketsiz şekilde duran balina, geçtiğimiz haftalarda batan mülteci teknesinde bulunan insanlardan birinin cansız bedeni olduğu sanıldı. Vatandaşlar, Ziyamet Polis Karakolu’nu arayarak ihbarda bulundu. Bölgede inceleme yapan polis, deniz içerisindeki varlığın insan değil, balık olduğunu belirledi ve hem yetkililere hem de ilgilileri bölgeye çağırdı.

Gagalı Balina (Ziphius cavirostris) cinsi olduğu belirtilen balinayı, karaya çıkarmak ekipleri zorladı.

Yenierenköy Belediyesi, Çevre Koruma Dairesi, Kaplumbağaları Koruma Cemiyeti ve KUŞ-KOR yetkilileri, balinayı kayalıklardan karaya çıkaramayınca sandalla Güvercinlik sahiline çekti.

Kaplumbağaları Koruma Cemiyeti’nden araştırmacı Robin Snape, otopsi için balinadan örnekler aldı.

Snape: Petrol araştırmaları nedeniyle yolunu kaybetmiş olabilir

Kaplumbağaları Koruma Cemiyeti’nden araştırmacı Robin Snape, Gagalı Balina ( Ziphius cavirostris) cinsi olan balığın, boyunun 5 metre, ağırlığının ise yaklaşık üç ton olduğunu söyledi.

Snape, bu tür balinaların yaklaşık 1000-1200 metre derin sularda yaşadığını, kalamarla beslendiğine dikkat çekerek 2010 yılından bu yana KKTC’de görülen dördüncü Gagalı Balina olduğunu ifade etti.

Kaplıca, Akdeniz, Taşkent Doğa Parkı ve Yenierenköy’de görülen bu balinaların, petrol araştırmacıları yüzünden yollarını kaybetmiş olabileceğini anlatan Snape, “Ölü bulduğumuz balinanın midesinde hiçbir şeye rastlamadık. Örnekler aldık, balinanın ölüm nedenini ve yaşını öğreneceğiz. Balinayı gömdük ancak kafasını Kaplumbağa Cemiyeti’nde eğitim amaçlı kullanılmak üzere aldık” dedi.

Güncelleme Tarihi: 28 Temmuz 2018, 08:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75