Yenilenebilir Enerji Kurulu (YEK) Tüzüğü değişikliği ile ilgli öneriler yapıldı

banner37

Yenilenebilir Enerji Kurulu (YEK) Tüzüğü değişikliği ile ilgli öneriler yapıldı
banner90
banner8

Sn. KIB-TEK Genel Müdürü, YK Başkanı ve Üyeleri;

Konu: YEK Tüzük Değişikliği hakkında öneriler

1. Üretilen Enerjinin Şebekeye Aktarılması

KIB-TEK şebekesine bağlı akıllı sayaçların tamamı elektronik olarak KIB-TEK merkeze bağlıdır ve voltaj, harmonic, reaktif, peak yük, peak enerji aktarımları ve bunun gibi tüm detaylı veriler sağlıklı bir şekilde her 15 dakikada 1 aktarılmak kaydı ile takip edilmektedir. Inverter çıkışına, ayrı sayaç konulması, başta KIB-TEK’in planlamalarında değişikliğe gitmesi, mali olarak gerekli hazırlıkta olması ve bu sayaçların montajı konusu, sahada ve ofiste gerekli ekiplerin oluşturulmasıyla mümkündür. Fakat mevcut durumda, ülkemizde 3 faz sayaç 3 aydır yoktur. Trafo ve line-tap’lar için gereken ihalelere aylardır çıkılamamaktadır. Doğru planlama olmadığı sürece, bu durum sektöre engel olabilecek, zaman kaybı ve ek bir maliyet yaratacak. Dünyanın farklı noktalarında çift sayaç takılmasının sebebi, sayaçların manuel olması, bir diğer değişle dijital  olmamasından dolayıdır. Bizim şebekemizde öyle bir problem yoktur. Ekstra sayaç takılması talebinin öncelikli olarak çıkartılması gerekmektedir. Eğer bu maddedeki amaç, voltaj, harmonic vb. değerleri kontrol altına almak ve cezai yaptırım uygulayabilmek ise, söz konusu sayaç sahibinin kurallara uymasını sağlamak adına tarifesini geçici akıma değiştirilebilir ve solar sistemden yararlanamaması sağlanır.

2. KIB-TEK’in solar enerji kurulumları için mahalle bazlı yapacağı ölçümleri online olarak sitesinde yayınlamasıyla, kapasitesi dolmuş veya hali hazırda sorun yaşanan bölgelere bakanlık ve kurulum şirketler tarafından başvuru yapılmaması sağlanmış olur. Bu sayede KIB-TEK’te ve Bakanlıkta iş yükü oluşturulmaz, bulunduğumuz ekonomik kriz ortamında kurulumcu firmalar ve halkın da vizeli proje çizdirerek para   harcamasının önüne geçilerek tasarruf sağlanır.

3. 21.04.2021’de tarihli, “Güneş paneli satışını ve kurulumunu yapan firmalar tüketiciler adına KIB-TEK fatura döküm birimine gelerek döküm ve kapak talep etmektedirler. Aynı kişi adına farklı firmalardan sürekli döküm talep edilmektedir. Döküm talep eden firmaların elinde ilgili kişiler adına döküm alabilmeleri için herhangi bir yetki belgesi de yoktur. 1 /2021 sayılı Genel Müdürlük genelgesi göz önüne alınarak Güneş Paneli satışı ve kurulumu yapan firmalara tüketicilerle ilgili dökümler verilmeyecektir. Tüketici Güneş paneli tesis ettirecekse bizzat kendisinin dökümünü alıp fotokopi olarak çoğaltarak (kaç yerden teklif alacaksa) İlgili firmalara vermesi yönünde bilgilendirilecektir. Böylece tüketicilere ait fatura bilgilerinin izinsiz ne firmalara ne de başka kişilerin eline geçmesi engellenmiş olacaktır” yazısı hakkında müşterinin kuruma gitmesi, daha fazla insan ve araç (hali hazırda park yeri sorunu vardır) yoğunluğu oluşturacağı gibi, bulunduğumuz çağda, ilkel bir yöntemdir.  Yıllık enerji dökümünü gösteren belgelerin (kapak ve kWh dökümü) ONLINE olarak müşteriye KIB-TEK portalı (website veya telefon programı) aracılığı ile tedarik edilmelidir. Hem kâğıt tasarrufu sağlanarak çevremizi koruruz, hem de Elektrik Kurumu’nda gereksiz insan kalabalığı önlenerek iş yükü azaltılır ve Covid-19 hastalığının bulaşma riskini azaltılır.

4. Bir diğer konu, Yenilenebilir Enerji Tüzüğü’ndeki değişikliğe istinaden, yeni kayıtlı veya 12 ay geçmişi olmayan iş yerlerinden puant gücüne bakılarak izinlendirme yapılacaktır. KIB-TEK dökümleri alınırken, kapak üzerinde puant gücünün yazılı olması sağlanırsa, KIB-TEK’e ayrı olarak yapılacak başvuruları önleyecek, hali hazırda yoğunluğun bulunduğu bölümlerde ekstra bir iş yükü oluşturulmayacaktır. Puant gücünün ön kapağa yazılması ile birlikte kâğıt tasarrufu sağlanarak çevremizi koruruz, Elektrik Kurumu’nda gereksiz insan kalabalığı önlenerek iş yükü azaltılır ve covid-19 hastalığının bulaşma riskini azaltmış oluruz. 

Yapılması gereken diğer hususlar:

•İlk aşamada yoğun güneş enerjisi olan mahallelerdeki trafoların mevcut ihtiyaca göre güçlendirilmesi ve ivedi şekilde mahallelerde trafonun bulunduğu yerlere konteyner bazlı solar enerjiye uygun, uzun ömürlü merkezi depolamalı sistemlerin yerleştirilmelidir. Bu sayede, mahalledeki solar enerji sistemlerinden kaynaklı voltaj ve harmonic dengesizlikler giderilecek olup, aşırı enerji talebi (peak yük) esnasında veya solar enerjinin hava şartları sebebi ile dengesiz enerji giriş-çıkışı yaptığı zamanlarda devreye otomatik olarak girip, arz güvenliğini sağlayabilecektir. Bölgesel (dağıtık-decentralized) depolama sistemlerinde kayıplar minimum seviyeye çekilecektir. KIB-TEK şebekesindeki ‘peak’ zamanlarındaki talep, gündüz solar enerji üretimi veya KIB-TEK’in ihtiyaç fazlası ürettiği enerji ile şarj edilen akülerden karşılanabilecek olup, bölgesel arz güvenliği sağlanacak ve sürdürülebilir solar enerji kurulumlarının önü açılabilecek.

Akü yatırımı KIB-TEK tarafından karşılanacaktır. Yatırım maliyeti, tasarruf edilecek yakıttan, peak zamanlarda kullanılan yüksek yakıt miktarından, bakım onarım çalışmalarından karşılanabileceği gibi, maktu ücrete de kısa süreliğine 1 TL solar enerji fonu eklenerek   karşılanabilecektir. 

•KIB-TEK şebekesini güçlendirmek, bakım çalışmalarında KIB-TEK şebekesini rahatlatacak ve şebekedeki harmonic kontrolünü yapabilecek özellikte algoritma tabanlı merkezi akü bloklarının entegrasyonunun sağlanması. Bunun sonucunda, şebekedeki yük ve gerilim dalgalanmaları önlenecek olup, büyük çapta enerji kesintilerinin önüne geçilecektir.  

•2020 yılında uzmanların da yer aldığı KTEMO Enerji Politikaları Komitesi tarafından hazırlanan raporda da belirtildiği üzere, arz güvenliği ve sürdürülebilir bir enerji yapısı için;

     -kısa vadede, yatırım gerektirmeyen ve KIB-TEK’in elinde bulunan mevcut elektronik sayaçlardan alınacak veriler ile analizlerin tamamlanması,

     - enerji verimliliği tüzükleri ve teşviklerinin ivme kazandırması adına ivedi şekilde uygulamaya konması,

     - depolama sistemlerinin decentralized ve centralized olacak şekilde ivedi olarak KIB-TEK tarafınca hayata geçirilmesi gerekmektedir.

     -yeni santral yatırımlarında çift yakıtlı gaz-diesel jeneratör seçimlerinin yapılması.

Bilgi: Enerji Bakanlığı, KTMMO, KTEMO, KTEMB, KIB-TEK YK, KIB-TEK Genel Müdürlüğü

Cabacaba Solar Ltd; Agrosia Solar Ltd; Asel Engineering Ltd; K.Paralik Isletmeleri Ltd;

AirkamSolar (Airkam Trading Ltd); Fab Ltd; Ertan Arnal Ltd; Mehmet Sarikaya Tic. Ltd.

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2021, 12:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75