banner6

Yenilenmiş Ercan, 2018'de açılacak

banner37

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Dürüst, dün ekibi ile birlikte yeni Ercan terminal binasının son durumu ile ilgili incelemede bulundu

Yenilenmiş Ercan, 2018'de açılacak
banner150 banner150 banner151 banner143

Ali CANSU

Ercan Havalimanı’nı projesinin şu ana kadar doğru olarak ilerlediğini belirten Bakan Dürüst, Ercan’da var olan sorunların ise bütçenin açılmasıyla sona ereceğini vurguladı.

Dürüst, dün ekibi ile birlikte Ercan Havalimanı’na giderek yapılan inşaatları yerinde inceledi, yetkililerden detaylı bilgi aldı.

“İşler yolunda gidiyor”

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst, Ercan Havalimanı’nın terminal binası projesini yerinde incelediklerini ve ilerlemenin hangi boyutta olduğunu gördüklerini ifade etti.

18 Ekim 2016’da TC Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanı Ahmet Arslan ile birlikte temelini attıkları Ercan Terminali’nin bugün ortaya çıktığını gördüklerini kaydeden Dürüst, “İşlerin yolunda gittiğini görmek beni mutlu etmiştir” dedi.

Halkın Ercan inşaatının nasıl gittiği yönünde merakları olduğuna dikkat çeken Dürüst, “Ercan Havalimanı projesi doğru noktada, doğru politikalarla hızla ve kaliteli bir şekilde ilerlemektedir” dedi.

KKTC’nin dünyaya açılan penceresi olacak olan yeni Ercan’ın 180 bin metrekareleri bulan bir konumda 2018’de açılmış olacağını anımsatan Dürüst, artık çift pisti olacak Ercan’a büyük uçakların inebileceğini de söyledi.

Ercan’ın apronunun bir kilometre uzunluğunda ve 180 metre genişliğine sahip olacağını anlatan Dürüst, inşaatın doğru gittiğini görmekten memnuniyet duyduğunu belirtti.

Ercan’da hatalı olan bir şeye cezayı verecek olanın ilk kendisi olacağını söyleyen Dürüst, buradaki yatırımcının doğru yaptığı işleri de tebrik edenin yine kendisi olacağını kaydetti.

“Bütçenin açılması ile Ercan’daki sorunlar bitecek”

Ercan’da kaçak işçi çalıştırıyor iddialarına da açıklık getiren Dürüst, bunun doğru olması halinde ilk kendisinin Çalışma Bakanı’nı göreve çağıracağını ifade etti.

Gerek altyapı ve üstyapı kontrolörlüğü için 15 günde bir denetim yapıldığını, dökülen betona kadar denetlendiğini ve TC ile KKTC yetkili makamlarının bunu birlikte götürdüklerini anlatan Dürüst, bugünden sonra inşaatın çok hızlı ilerleyeceğini kaydetti.

Havalimanının işletme gelirleri ile ilgili olarak Maliye Bakanlığı ile Sayıştay Başkanlığı’nın görev başında olduğunu ve en hassas bir şekilde işlerini yürüttüklerini anlatan Dürüst, “Göreve geleli 10 ay oldu, Ercan’da bugüne kadar hiçbir sorun olmamıştır” dedi.

“Sorunlarda son noktaya geldik”

Bu sorunu çözmek zorunda olduklarını da ifade eden Dürüst, “İnşallah çok kısa sürede bu sorun çözüldü diye size mesaj vereceğim” dedi. Şu anda terminal binasının yapılmasına bunların engel teşkil etmediğine de dikkat çeken Dürüst, göreve geldiği ilk gün Ercan konusunda Başsavcılık ile birlikte adım atacağı konusunda mesaj verdiğini anımsatarak, Başbakan Hüseyin Özgürgün ile karşılıklı istişarede olduklarını belirtti.

Güncelleme Tarihi: 23 Şubat 2017, 10:22
banner343
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110