Yer çekimine meydan okuyorlar

banner37

Yer çekimine meydan okuyorlar
banner90
banner99

Yamaç paraşütüne sevdalı 10-15 kişilik bir grup, hafta sonlarını gökyüzünde süzülerek değerlendiriyor

“AMACIMIZ KIBRIS’I TANITMAK”…

Yamaç Paraşütü Eğitmeni Özay Görmez, 10-15 kişiden oluşan bir grupla hafta sonlarında, St. Hilarion Kalesi, Kayalar mevkisi, Yudi Dağı ve Balalan’da yamaç paraşütüyle uçuş yaptıklarını belirterek, amaçlarının bu sporu herkese sevdirmek ve Kıbrıs’ı tanıtmak olduğunu söyledi. Görmez, hedeflerinin ise St. Hilarion’dan Karpaz’a kadar uçmak olduğunu kaydetti.


Ahmet UÇAR

banner134
   10 – 15 kişiden oluşan yamaç paraşütü sporuna sevdalı bir grup, hafta sonları yer çekimine meydan okuyor.St. Hilarion Kalesi, Kayalar mevkisi, Yudi Dağı ve Balalan Köyü gibi bölgelerden gökyüzüne süzülen yamaç paraşütü sporcuları, Kıbrıs’ı tanıtmayı ve bu sporu sevdirmeyi amaçlıyor.Hedefleri ise St. Hilarion Kalesi’nden Karpaz’daki Balalan Köyü’ne kadar paraşütleriyle süzülmek.Yamaç Paraşütü Eğitmeni Özay Görmez, yamaç paraşütü faaliyetleri, amaçları ve bu sporun hayatındaki yeri gibi konularda KIBRIS’a açıklamalarda bulundu.Görmez, Sivil Havacılık Dairesi’nden onay alarak prosedürlere uygun olarak uçuşlar yaptığını belirtirken, eğitim almak isteyenlere yardımcı olabileceklerini vurguladı. 


   Yamaç Paraşütü Eğitmeni Özay Görmez, 10 – 15 kişilik yamaç paraşütü gruplarının bulunduğunu ve hiçbir ticari kaygı gütmediklerini belirterek, çeşitli bölgelerde prosedürlere uygun olarak uçuş yaptıklarını kaydetti. Görmez, St. Hilarion Kalesi, Kayalar mevkisi, YudiDağı ve Balalan köyü gibi bölgelerde uçuş yaptıklarını dile getirerek, hafta sonları hava durumuna göre hareket ettiklerini ifade etti.Yamaç paraşütüyle amaçladıklarının Kıbrıs’ı tanıtmak ve yamaç paraşütü sporunu sevdirmek olduğuna işaret eden Görmez, Türkiye’den bir arkadaşlarının da bu grupta yer aldığını ve hedeflerinin St. Hilarion Kalesi’nden Balalan’a uçmak olduğunu anlattı.Gruptaki üyelerin çeşitli kurumlarda çalıştıklarını ve bu işi hobi olarak yaptıklarını dile getiren Görmez, yamaç paraşütü sporunu öğrenmek isteyenlere ise belli prosedürler çerçevesinde eğitimler verilebileceğini bildirdi.


   Görmez, yamaç paraşütünün hayatındaki önemi hakkında da konuşarak, “Yamaç paraşütü benim için yaşam tarzı. Ayaklarım yerden kesildikten sonra dert, tasa kalmıyor, hepsini unutuyorum. Yamaç paraşütü beni toplum içerisindeki bazı zararlı alışkanlıklardan da uzak tutuyor. Doğayı görüyorum. Yeryüzünü 3-4 boyutlu görüyorum. Özgürlüğü yaşıyorum. İnsanlar tarih boyunca uçabilmek için çalışmalar yaptı. Uçma isteği insanların doğasında var” şeklinde konuştu.Yamaç paraşütünün özel bir tasarımı bulunduğunu belirten Görmez, uçmaya tasarlanmış bu paraşütlerle termal hava akımlarından yararlanarak uçtuklarını bildirdi.Görmez, yamaç paraşütü sporuna ülkemize yeterli düzeyde ilgi gösterilmediğini dile getirerek, bu sporun maliyetli olduğunu, maliyet kısmının ayrıca değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75