Yerel seçim heyecanı artıyor

Lefkoşa, Girne ve İskele’den seçime girecek adayların isimleri, 24 Haziran’da yapılacak seçimin “çetin” geçeceğini ortaya koydu.

Yerel seçim heyecanı artıyor
  • 14 Mayıs 2018, Pazartesi 9:01

Tünay MERTEKCİ

Yerel seçimler 24 Haziran 2018 tarihinde yapılıyor. Belediye seçimleri içni artık son hazırlıklarını yapan siyasi partiler, yavaş yavaş aday veya destekleyecekleri bağımsız aday isimlerini netleştiriyor.

Açıklanan birçok belediye başkan adayının ismi, her bir ilçedeki seçimin “çetin” geçeceğini ortaya koyuyor.   Özellikle Lefkoşa, Girne ve İskele’de yarışacak adaylar, bu seçimin hareketli geçeceği sinyalini veriyor.

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) iki belediye, Ulusal Birlik Partisi (UBP) 20 belediye, Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) 16 belediye, Demokrat Parti (DP) 4 belediye, Halkın Partisi (HP) 5 belediye, Yeniden Doğuş Partisi (YDP) ise 1 belediyeden aday çıkaracak. Siyasi partiler birçok bölgede de bağımsız adayları destekleyecek.

Lefkoşa’da Harmancı, Sertoğlu, Eroğlu ve Altuncuoğlu

Seçimin en merak edilen ilçesi Lefkoşa… Başkenti yönetmek için aday olan isimler ise oldukça güçlü. Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Lefkoşa Türk Belediyesi Başkan adayının şu anki belediye başkanı Mehmet Harmancı olduğunu açıkladı. Harmancı’ya bir destek de Cumhuriyetçi Türk Partisi’nden geldi. CTP, Lefkoşa’dan aday çıkarmayacağını Harmancı’yı destekleyeceğini açıkça beyan etti.

Lefkoşa’nın iddialı isimlerinden bir diğeri ise Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu Başkanı Hasan Sertoğlu. Ulusal Birlik Partisi’nin (UBP) Lefkoşa Belediye Başkanı adayı olan Sertoğlu’nun da güçlü bir aday olduğu herkes tarafından biliniyor.

Seçimin en sürpriz ismi 3. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun kızı, Gençlik Dairesi’nin eski Müdürü Gencay Eroğlu oldu. Demokrat Parti (DP) Lefkoşa Belediye Başkan adayının Okyay Sadıkoğlu olduğunu açıklamıştı. Ancak çeşitli nedenlerle Sadıkoğlu, adaylıktan çekilince DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, “güçlü bir aday” olduğunu düşündüğü Gencay Eroğlu’na teklif götürdü ve “evet” yanıtını aldı.

Gencay Eroğlu’nun DP’den adaylığı 3. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun kızının bu kararına nasıl baktığı sorusunu akla getirirken, merak edilen sorunun yanıtı hemen geldi. Eroğlu, seçimde kızına destek vermeyeceğini, UBP’nin adayı Hasan Sertoğlu’na desteğinin tam olduğunu açıkladı.

Yeniden Doğuş Partisi’nin (YDP) Lefkoşa’daki adayı ise esnafın yakından tanıdığı, KKTC Esnaf ve Sanatkarlar Merkez Birliği Başkanı Kemal Altuncuoğlu.

Girne’de Sümer Aygın “ben de varım” dedi

Turizm kenti Girne’den belediye başkan adaylığını açıklayan ilk isim şimdiki başkan Nidai Güngördü oldu. Seçime bağımsız aday olarak girecek olan Güngördü’ye ilk destek açıklaması da UBP’den…

Hemen ardından CTP, Yerbilim Mühendisleri Odası Başkanlığı görevi de bulunan Birol Karaman’ı Girne’den aday göstererek, ilçedeki seçim atmosferini hareketlendirdi.

Güngördü ve Karaman’ın yerel seçimde yarışacağı düşünülürken dört dönem Girne Belediye Başkanlığı yapan Sümer Aygın da bağımsız olarak seçime girdiğini açıkladı.

Aygın’ın da Girne’den seçime girmesi üç kuvvetli ismin yarışının hareketli geçeceğini ortaya koydu.

DP ve HP’nin Girne’deki tavrının ne olacağı henüz netleşmedi.

İskele’de Sadıkoğlu, Civisilli, Soğancı ve Orun

Seçimin çetin geçeceği düşünülen bir diğer ilçe ise İskele oldu.

TDP’nin İskele belediye başkan adayı Cemaliye Soğancı. Seçime girecek kadın adaylardan… Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olan Soğancı, İskele’de tanınan bir isim.

UBP’nin İskele adayı ise, şimdi başkan Hasan Sadıkoğlu. Son seçimde iyi bir çıkışla belediye başkanlığına seçilen Sadıkoğlu, iddialı projeleriyle gündeme gelmişti.

Siyasette aktif görev alan, İskele ve Mağusa’da iyi tanınan Fikret Civisilli ise bağımsız aday olarak seçime girdi. İlk desteği de CTP’den aldı…

İskele’nin en iddialı adaylarından biri ise Halil İbrahim Orun oldu… 20 yıl İskele’de belediye başkanlığı görevini yürüten Orun, seçime bağımsız aday olarak girecek. Orun’u destekleyen parti ise DP.

HP’nin İskele’deki tavrı henüz net değil.   

CTP, Lefkoşa’da Harmancı’yı destekleyecek

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Sekreteri Erdoğan Sorakın, Lefkoşa’da yapılan işbirliği çerçevesinde aday çıkartmayacaklarını ve Toplumcu Demokrasi Partisi’nin mevcut belediye başkanı Mehmet Harmancı’yı destekleyeceklerini söyledi.

16 bölgenin dışında kalan yerlerde ise ya bağımsız adaylara ya da işbirliği çerçevesinde diğer parti adaylarına destek vereceklerini söyleyen Sorakın, Lefkoşa’da TDP adayı Mehmet Harmancı’ya, Vadili’de Halkın Partisi adayı Erhan Kaya’ya, Paşaköy’de ise Halkın Partisi adayı Mehmet Aktaş’a destek vereceklerini belirtti. 

CTP’nin, İskele’de bağımsız aday Fikret Civisilli’ye, Büyükkonuk’ta bağımsız aday Mustafa Hasek’e, İnönü’de bağımsız aday Ali Öncü’ye, Tatlısu’da bağımsız aday Ahmet Hayri Orçan’a ve Beyarmudu’nda ise bağımsız aday Ethem Akmercan’a destek vereceğini aktaran Sorakın, büyük oranda net olan bölgelerin bunlar olduğunu ifade etti.

CTP 16 belediyede aday çıkaracak, şu ana kadar ise 15 adayının ismini açıkladı. Çatalköy Belediyesi’nde de kendi adayını çıkaracak olan CTP, henüz isim netleşmediğinden açıklama yapmadı.

CTP, 5 bölgede ise bağımsız adayları, bazı bölgelerde de diğer partilerin çıkaracağı adayları destekleyecek.

CTP; Gönyeli’de Ahmet Benli’yi, Alayköy’de Hulisi Manisoy’u, Akıncılar’da Hasan Barbaros’u, Geçitkale’de

Hasan Öztaş’ı, Serdarlı’da Salih Bayraktar’ı, Akdoğan’da Ahmet Latif’i, Dikmen’de Yüksel Çelebi’yi, Güzelyurt’ta Osman Bican’ı, Lefke’de Aziz Kaya’yı, Dipkarpaz’da Suphi Coşkun’u, Yeni Boğaziçi’nde Sertaç Yalçın’ı, Mehmetçik’te Cemil Sarıçizmeli’yi, Mağusa’da Erol Adalıer’i, Değirmenlik’te Ali Karavezirler’i ve Girne’de ise Birol Karaman’ı parti rozeti altında aday gösterdi.

HP’de adaylar çoğalabilir

Halkın Partisi (HP), parti rozetiyle 5 aday çıkaracak, 5 de bağımsız aday destekleyecek.

HP; Vadili’de Erhan Kaya’yı, Paşaköy’de Mehmet Aktaş’ı, Lefke’de Fehmi Çamlıkoylü’yü, Mehmetçik’te Kani Buranay’ı ve Dipkarpaz’da Havva Erkovan’ı parti rozeti altında aday gösterdi.

HP’nin destekleyeceği bağımsız adaylar şöyle:

“Alsancak’ta Fırat Ataser, Esentepe’de Sinan Günes, Beyarmudu’nda Ethem Akmercan, Yeniboğaziçi’nde Mustafa Zurnacılar, İnönü’de Beyhan Gürgöze”.  HP, ileriki günlerde Parti Meclisi kararıyla adayların çoğalabileceğini açıkladı.

TDP’den Lefkoşa ve İskele’de rozetli aday

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP), yerel yönetim seçimlerine yönelik çalışmalarını sürdürüyor. TDP, sadece iki Lefkoşa'da Mehmet Harmancı ile İskele'de Cemaliye Soğancı’yı aday gösterecek.

TDP; Gönyeli, Değirmenlik, Alayköy, Akıncılar, Akdoğan, Serdarlı, Geçitkale ve Dikmen'de Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) adaylarına; Vadili ile Paşaköy'de Halkın Partisi'nin (HP) adaylarına, Tatlısu'da ise Demokrat Parti (DP) adayına destek verecek.

Lefke ve Dipkarpaz'da da CTP adaylarının desteklenmesi kararı alan TDP, “Aday oldukları bölgelerde değişimi sağlayacağına inandığımız, Gazimağusa'da bağımsız aday Ulaş Gökçe, Beyarmudu'nda bağımsız aday Ethem Akmercan, Lapta'da ise bağımsız aday Mustafa Aktuğ'un desteklenmesi kararı alınmıştır” açıklamasını yaptı.

TDP, diğer ilçelerle ilgili MYK ve ilçe örgütleriyle değerlendirme yaptıktan sonra kararını açıklayacak.

DP’nin sürpriz adayı Gencay Eroğlu

Demokrat Parti (DP), 4 belediyede kendi adayını çıkaracak, iki belediyede de başka partinin adayını destekleyecek.

DP’nin sürpriz adayı 3. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun kızı Gencay Eroğlu oldu. Eroğlu, Lefkoşa Belediye Başkan adayı olarak DP’den seçime girdi.

DP, Tatlısu’da Hayri Orçan’ı, Vadili’de Siyami Şimşek’i, Dipkarpaz’da ise Aslan Çebi’yi aday olarak gösterecek.

DP, bağımsız aday olarak Çatalköy’de Serdar İlhan’ı, Lapta’da Mustafa Aktuğ’u, Esentepe’de Sinan Güneş’i, Alsancak’ta Fırat Ataser’i, Gazimağusa’da İsmail Arter’i, İnönü’de Beyhan Gürgöze’yi, Yeniboğaziçi’nde Katip Demir’i, İskele’de Halil İbrahim Orun’u destekleyeceğini açıkladı.

Büyükkonuk’ta Ulusal Birlik Partisi adayı Ahmet Sennaroğlu’nu destekleme kararı alan DP, Lefke’de Halkın Partisi adayı Fehmi Çamlıköylü’yü destekleyecek.

DP, Güzelyurt’ta ise Cumhuriyetçi Türk Partisi adayı Osman Bicanı’ı destekleyecek.

En fazla aday UBP’den

Ulusal Birlik Partisi (UBP), 20 belediyede kendi adayını çıkaracak, 7 belediyede de bağımsız adayları destekleyecek.

Parti rozeti altında toplam 20 aday gösteren UBP, Lefkoşa’dan Hasan Sertoğlu’nu, Gönyeli’dem Mustafa Akyön’ü,

Değirmenlik’ten Bozdağ Töre’yi, Alayköy’den Arif Ulaş’ı, Beyarmudu’ndan İlker Edip’i, Tatlısu’dan Ali Çil’i, Serdarlı’dan Halil Kasım’ı, İnönü’den Turgut Çevirgen’i, Akdoğan’dan Erdinç Akgür’ü, Paşaköy’den Halil Tülücü’yü, Vadili’den Mehmet Adahan’ı, Dikmen’den Mustafa Erişmen’i, Lapta’dan Fuat Namsoy’u, Esentepe’den Muhammet Aygün’ü, İskele’den Hasan Sadıkoğlu’nu, Büyükkonuk’tan Ahmet Sennaroğlu’nu, Mehmetçik’ten Cenk Şeren’i, Dipkarpaz’dan Yusuf Akgün’ü, Güzelyurt’tan Mahmut Özçınar’ı ve Lefke’den ise Timuçin Pirgalıoğlu’nu aday gösterdi. 

UBP’nin destekleyeceği bağımsız adaylar ise şöyle:

“Mağusa’da İsmail Arter, Yeniboğaziçi’nde Mustafa Zurnacılar, Geçitkale’de Oğuzhan Oran, Girne’de Nidai Güngördü, Çatalköy’de Mehmet Hulusioğlu, Alsancak’ta Fırat Ataser, Akıncılar’da ise Osman Tamsarı”. 

YDP sadece Lefkoşa’da aday gösteriyor

Yeniden Doğuş Partisi (YDP) Genel Başkanı Erhan Arıklı, sadece Lefkoşa’da Kemal Altuncuoğlu’nu aday göstereceklerini söyleyerek 10 bölgede de bağımsız aday destekleyebileceklerini belirtti.

Bu konuyu bugün MYK’da görüşeceklerini ifade eden Arıklı, 28 belediyede de belediye meclisi adaylarının olacağını dile getirdi.  Lefkoşa dışında başkan adayı göstermemelerinin sebebinin ise belediyeler reformu yapmadan seçime gidilmesi olduğunu ifade eden Arıklı, önerilerinin seçime gidilmeden önce belediyeler reformunun yapılması olduğunu belirtti.

Bu önerilerinin hükümet tarafından kabul edildiğini söyleyen Arıklı, “Türkiye Cumhuriyeti’nden ülkeye gelen iki bakan ısrarla üzerinde durdu. ‘Önce reform, sonra seçim yapın’ dedi. Ulusal Birlik Partisi’nin onayı olmadı maalesef, başaramadık. Dolayısıyla batık belediyelerle seçim yapmak durumundayız” dedi.

Yenierenköy Belediyesi’ne yaşanan sorunların benzeriyle karşılaşılacağını savunan Arıklı, “UBP bunu bile bile bizi seçime sürükledi” dedi.

Lefkoşa dışında da güçleri olmasına rağmen aday göstermediklerini belirten Arıklı, “Prensip kararımızdan bir tanesi de hiçbir siyasi partinin adayını desteklememektir” dedi.

TKP de seçimlerde

Toplumcu Kurtuluş Partisi Yeni Güçler (TKP-YG) Genel Sekreteri Mehmet Davulcu ise TKP-YG’nin yerel seçimlere katılacağını açıkladı.

Önümüzdeki hafta içinde adaylarını duyuracaklarını belirten Davulcu, çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

YKP, Mağusa’da “cümbez” dedi

Yeni Kıbrıs Partisi (YKP) Genel Sekreteri Murat Kanatlı, belediye meclis üyesi adaylarıyla ilgili çalışmalarının devam ettiğini belirterek şu aşamaya kadar kesinleşen bölgenin Mağusa olduğuna dikkat çekti. Kanatlı, “Cümbez’in altında buluşmaya karar verdik. Bağımsız aday Ulaş Gökçe’yi destekleyeceğiz” dedi.

Mağusa’da TDP’yle birlikte belediye meclis üyeliğine aday göstereceklerini belirten Kanatlı, görüşmelerin de devam ettiğini ifade etti.

Değirmenlik’te CTP listesinden bir arkadaşlarının belediye meclis üyeliği seçimlerine gireceğini söyleyen Kanatlı, farklı siyasi grup, örgüt ve yapılarla çeşitli düzeylerde çalışmalarının sürdüğünü dile getirdi.

Girne, Mağusa, Değirmenlik, Lefkoşa ve Beyarmudu’nda seçimlere katılacaklarını söyleyen Kanatlı, kiminle birlikte veya yalnız mı seçime girecekleri konusunda görüşmelere devam ettiklerini vurguladı.

Kanatlı, partinin yetkili organlarında durumu değerlendireceklerini belirtti.

BKP, MYK’ya yetki verdi

Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP) Genel Başkanı İzzet İzcan, parti meclisinin belediye seçimleri konusunda MYK’ya yetki verdiğini belirtti.

Henüz kararlarını açıklamadıklarını dile getiren İzcan, işbirliği ve ittifak ruhuna uygun davranacaklarını kaydetti.  Belirli yerlerde adaylarını daha sonra açıklayacaklarını ifade eden İzcan, “Şu anki durum, çözüme barışa inanan, halka hizmet veren aday ve listelere destek olunması yönündedir” dedi.

KSP’de bekleyiş

Kıbrıs Sosyalist Partisi Genel Sekreteri Mehmet Birinci, Yeni Kıbrıs Partisi (YKP) ile bir görüşme yaptıklarını belirtti ve YKP’den bir sonuç beklediklerini söyledi.

Sonucun bugün belirleneceğini söyleyen Birinci, belediye seçimlerine katılmayı düşündüklerini belirterek, Lefkoşa veya Gönyeli’de sadece bir başkan adayı göstereceklerini ifade etti. Lefkoşa’da mı yoksa Gönyeli’de mi aday göstereceklerinin henüz net olmadığını belirten Birinci, ilerleyen günlerde son durumu açıklayacaklarını söyledi.

MDP, kararını gelecek hafta verecek

Milliyetçi Demokrasi Partisi (MDP) Genel Sekreteri Aktaç Atai, belediye seçimleriyle ilgili çarşamba günü MYK’da karar alacaklarını belirtti ve bu kararı cuma günü parti meclisine sunacaklarını dile getirdi.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 12 10 1 1 17 31
2 YENİCAMİ AK 12 9 2 1 18 29
3 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 12 7 0 5 9 21
4 CİHANGİR GSK 12 6 3 3 2 21
5 TÜRK OCAĞI LİMASOL 12 6 2 4 9 20
6 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 12 6 2 4 1 20
7 GÖNYELİ SK 12 6 1 5 4 19
8 BAF ÜLKÜ YURDU 12 5 3 4 8 18
9 LEFKE TSK 12 5 3 4 0 18
10 ÇETİNKAYA TSK 12 5 3 4 0 18
11 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 12 2 7 3 -10 13
12 GENÇLİK GÜCÜ TSK 12 2 4 6 -8 10
13 BİNATLI YSK 12 3 1 8 -10 10
14 GİRNE HALK EVİ 12 2 1 9 -9 7
15 ESENTEPE KKSK 12 2 1 9 -15 7
16 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 12 1 4 7 -16 7
yukarı çık