banner6

Yerel seçimler de siyasetin oyuncağı oldu

banner37

Yerel seçimler de siyasetin oyuncağı oldu
banner151 banner143

Ceren ÖZBİL

   Ülkemizde 23 Ocak 2022’de yapılan genel seçimin ardından Ulusal Birlik Partisi (UBP), Demokrat Parti (DP) ve Yeniden Doğuş Partisi’nin (YDP) 3 kez hükümet kurduğu bu kısacık süreçte, ülkedeki sorunların dev gibi birikmesinin yanı sıra anayasa gereği 4 yılda bir yapılması gereken yerel seçimlerin tarihi de belirsizliğini koruyor.

   Son yerel seçimler 24 Haziran 2018 tarihinde yapılmış ve anayasa gereği haziranda yapılması gereken yerel seçimlerin akıbetinin ne olacağı ise hâlâ belirsiz.

   Yüksek Mahkeme, kısa süre önce, Meclis’e, seçim tarihinin belirlenmesi için bir yazı göndermiş ve 26 Haziran tarihini önermişti.

   3 aylık süreçte sürekli hükümet değişikliğinin yaşandığı ülkemizde, yerel seçimlerin de siyasi istikrarsızlığın kurbanı olduğu değerlendiriliyor.

   Kısa süre içerisinde yaşanan bu hükümet değişikliklerinden birçok yasa tasarısı ve icraat gibi, yerel seçimler de nasibini aldı.

   “Seçim tarihi ertelenecekti- ertelenmeyecekti” derken, henüz ortada net bir tarih yok.

   Şimdi de seçim tarihinin belirlenmesi için gerekli çalışmaların başlayabilmesi için hükümetin güvenoyu alması bekleniyor.

   23 Ocak 2022 seçimleri öncesinde de işbaşında olan, seçimden sonra da 3. kez kurulan UBP-DP-YDP koalisyonu için bugün Cumhuriyet Meclisi’nde güven oylaması yapılacak.

   Seçim tarihiyle ilgili değişiklik yasasının görüşüldüğü Hukuk Siyasi İşler ve Dışilişkiler Komitesi Başkanı Yasemin Öztürk ve Belediyeler Birliği Başkanı Mahmut Özçınar, konuyla ilgili KIBRIS’a konuşarak,  hükümetin güvenoyu almasını beklediklerini açıkladı.

   Belediyelerde örgütlü sendikalar biri olan Kamu-İş’in Genel Başkanı Ahmet Serdaroğlu ise siyasi istikrarın sağlanamaması nedeniyle ülkenin kaosa doğru sürüklendiğini belirtti.

Öztürk: Hükümetin güvenoyu almasını bekliyoruz

   Cumhuriyet Meclisi Hukuk Siyasi İşler ve Dışilişkiler Komitesi Başkanı Yasemin Öztürk, seçim tarihiyle ilgili tasarıyı komitede değerlendirmek için yeni hükümetin güvenoyu almasını beklediklerini ifade etti.

   Yasa gereği şu anda komitelerin toplanamadığını ifade eden Öztürk, “Süreci bekliyoruz” dedi.

Özçınar: Yeni belediye başkanı seçilene kadar bir önceki başkan görevdedir

   Belediyeler Birliği Başkanı ve Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar, seçim tarihini belirleme yetkisinin Meclis’te olduğunu söyledi ve bu konuda Meclis’e taşınan yasal değişiklik olduğunu ancak bunun ardından hükümetin bozulması nedeniyle konun netleşemediğini kaydetti.

   Bu nedenle yeni hükümetin güvenoyu almasının beklendiğini belirten Özçınar, bunun ardından da tarihin belirleneceğini söyledi.

   Özçınar ayrıca, yeni belediye başkanı seçilene kadar bir önceki belediye başkanlarının da görevde kalacağını belirterek, “Cumhurbaşkanlığı seçiminde de aynısı yaşanmıştı. Bu ne çabuk unutuldu” diye konuştu.

Serdaroğlu: Ülke kaosa sürükleniyor

   Kamu-İş Genel Başkanı Ahmet Serdaroğlu, haziran sonu itibariyle belediye başkanlarının yetkisinin duracağının Yüksek Mahkeme Başkanı tarafından da, eski ombudsman tarafından da açıklandığını kaydetti.

   Serdaroğlu, ortada doğru düzgün bir hükümet olmaması nedeniyle de belirsizliği sürdüğünü ifade etti ve “sözün bittiği yerdeyiz” dedi.

   Ülkenin kaosa doğru sürüklendiğini belirten Serdaroğlu, artık bu konuya bir çözüm bulunması gerektiğini belirtti.

   Ahmet Serdaroğlu, bunun için hükümet ile muhalefetin ortak çalışması gerektiğini söyledi ve şöyle konuştu:

   “Bu saatten sonra seçim tarihi nasıl belirlenecek?

   Bunun için hükümetin ve muhalefetin ortak hareket etmesi gerekiyor. Adaylar bile belli değil. Ülke kilitlenmiş durumda… Yasa gayet açıktır. Bizim yasayı tartışmamız söz konusu değildir. Ülkede zaten ciddi sorunlar var. Bir sorun daha eklenecek.

   Zaten hükümetler konusunda istikrarsızlık var ve bu birçok sorunu beraberinde getirdi. Artık meclisin kendi içerisinde düzeni kurması gerekiyor”. 

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104