banner6

Yerel seçimler havada kaldı

banner37

Yerel seçimler havada kaldı
banner150 banner151 banner143

Ceren ÖZBİL-Eniz ORAKCIOĞLU

   Anayasa’ya göre haziran ayı içerisinde yapılması gereken yerel seçim tarihi hâlâ belirlenemedi. Seçim tarihinin belirlenmesi için Yüksek Seçim Kurulu (YSK) 6 Nisan 2022’de Cumhuriyet Meclisi’ne ve Başbakanlığa bir yazı gönderdi.  

   Söz konusu yazıda en son yerel seçimin 24 Haziran 2018’de yapılıp, Anayasa’da belirtilen sürenin haziran sonunda dolduğu ifade edildi ve 12 Nisan’a kadar dönüş istendi. Ayrıca seçim tarihi olarak 26 Haziran önerildi. Buna rağmen meclis hâlâ seçim tarihini açıklamadı.

   Konuyla ilgili KIBIR Gazetesi’ne konuşan Yüksek Mahkeme Başkanı Narin Ferdi Şefik, seçimin yapılabileceği en uygun tarihi belirleyerek, 6 Nisan’da, Başbakana ve meclise bir yazı gönderdiklerini ifade ederek, seçim için en uygun tarihin 26 Haziran olacağını ve 12 Nisan’a kadar cevap vermelerini rica ettiklerini vurguladı.

   Cumhuriyet Meclisi Başkan Yardımcısı, CTP milletvekili Fazilet Özdenefe ise hükümet tarafından göz göre göre Anayasa ile Seçim ve Halk Oylaması Yasası’nın ihlal edilip, yasama iradesinin yok sayıldığını belirtti.

Şefik: Seçim tarihi için 26 Haziran’ı önerdik

   Yüksek Mahkeme Başkanı Narin Ferdi Şefik, 6 Nisan’da Başbakana ve meclise seçimin yapılabileceği en uygun tarihi belirleyerek bir yazı gönderdiklerini ifade ederek, seçimin en uygun tarihinin 26 Haziran olacağını ve 12 Nisan’a kadar cevap vermelerini rica ettiklerini vurguladı.

   Şefik, seçimin 26 Haziran 2022 tarihinde olması halinde 12’sinden önce her belediyenin kaç meclis üyesi çıkaracağının belirlenerek, Resmi gazetede yayınlamaları gerektiğinin altını çizdi.

   “Seçim tarihini belirleme yetkisi Cumhuriyet Meclisi’nindir” diyen Şefik, Anayasa’nın 119’uncu maddesinin 3’üncü bendinin yerel seçimle ilgili 4 yıllık süresinin haziran ayında sona ereceğini belirttiğini vurguladı.

   Şefik, 30 Haziran 2022 tarihinde belediye başkanlarının, muhtarların, azaların ve belediye meclis üyelerinin görevinin sona ereceğini ifade etti.

Özdenefe: 6 Nisan’da YSK

tarafından meclise yazı gönderildi

   Cumhuriyet Meclisi Başkan Yardımcısı CTP milletvekili Fazilet Özdenefe, Yüksek Seçim Kurulu’nun Meclis Başkanlığı’na seçim tarihiyle ilgili bir yazı gönderdiğinin bilgisine geldiğini, ancak maalesef ki hükümetin bu konuda bir girişimde bulunmadığını söyledi. Özdenefe, şöyle konuştu:

   “Yüksek Seçim Kurulu Genel Sekreterliği tarafından 6 Nisan 2022’de meclise ve başbakanlığa bir yazı gönderildi.  

   Burada en son yerel seçimin 24 Haziran 2018’de yapıldığı bu nedenle de 4 yıllık sürenin 2022 Haziran sonunda dolduğu belirtildi.  

   Cumhuriyet Meclisi’nin seçim gününü saptaması ve en geç 12 Nisan’a kadar dönmesi istendi.

   Ayrıca aynı yazıda seçimin pazar dışında bir günde de yapılmasında yasal bir sıkıntı olmadığı ancak kamu ve özel sektör çalışanlarının oy kullanabilmesi ve sandık kurallarında görevli bulmakta sıkıntı yaşanmaması adına pazar yapılması tavsiye edildi.

   Aynı yazıda seçim için en uygun tarihin 26 Haziran olduğu ifade edildi.”

“Seçim tarihini meclisin belirlemesi gerekiyor”

   Anayasa’da yerel seçimlerin 4 yılda bir yapılması gerektiğinin açıkça belirtildiğini kaydeden Özdenefe, şöyle devam etti:

   “Meclisin seçim tarihini belirlemesi gerekiyordu. Ancak hâlâ belirlemedi.

   Hatta biz Anayasa gereği 4 yılda bir, yani haziran ayında yapılması gerektiğini söylediğimizde de gayri ciddi sorgulamalar oldu.  

   Ancak Anayasa ve Seçim ve Halk Oylaması Yasası açıktır. Yerel seçimler 4 yılda bir yapılır ve bu sürede haziran ayında sona eriyor. Bilindiği üzere de seçim tarihinden 60 gün önce seçim yasakları devreye giriyor. Ancak seçim tarihini meclisin belirlemesi gerekiyor.”

   Özdenefe, meclisteki muhalefet partileri CTP ve HP olarak yerel seçimin haziran ayının son pazarı, yani 26 Haziran’da yapılması için meclise öneri getirdiklerini ve bunun için de ivedilik istediklerini kaydetti.

   Ancak bunun genel kurulda oyçokluğu ile reddedildiğini kaydeden Özdenefe, şunları kaydetti:

   “Göz göre göre Anayasa, Seçim ve Halk Oylaması Yasası ihlal ediliyor.

   Bu saatten sonra Anayasa ihlal edilmiştir. Yasama iradesi yok sayılmıştır.

   Bizim yasa önerimiz ile ilgili ivedilik talebimiz 5 Nisan tarihli Meclis oturumunda reddedilmişti. Ancak öneri. hâlâ daha komite gündemindedir. Niyet görüşmemek ve süreci atlatmaktır.

   Hükümetin kendi tasarısı olan ve seçimin 27 Kasım’da yapılmasını içeren düzenleme de ivedilik almış olmasına rağmen komitede görüşülmedi.

   Direkt seçim süreci Anayasa delinerek geçiştirilmeye çalışıyor.

   Aynen geçen yıl ara seçim sürecinde yapıldığı gibi…”

   Fazilet Özdenefe, ülke bu kadar sıkıntılı günlerden geçerken suni bir gündem yaratıldığını ve bir bakanı görevden almak için hükümetin dağıldığını ifade etti.

   Özdenefe, “Suni gündem yaratıldı. Bakanı görevden almak yerine hükümet bozuldu. Sayın Tufan Erhürman’ın da dediği gibi resmen maskaralık yaşıyoruz. Ülke tam bir demokrasi krizinin göbeğinde…  Anayasa çiğneniyor, Seçim ve Halk Oylaması Yasası çiğneniyor” dedi. 

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110