Yerli halk bizi unuttu

banner37

Lefkoşa’da Surlariçi bölgesinde bulunan tarihi Belediye Pazarı (Bandabulia) esnafı kan ağlıyor

Yerli halk bizi unuttu
banner99

YERLİ HALK İLGİ GÖSTERMİYOR… Lefkoşa’da yer alan tarihi Belediye Pazarı (Bandabulia), yerli halk tarafından unutulmuş durumda. Bandabulia’nın çevresinde park yeri sıkıntısının olması, bölgede bulunan oto parkların ise ücretli olması yerli halkın marketlere rağbet etmesine yol açıyor. Bandabulia esnafı, yerli halkın Belediye Pazarı’na ilgi göstermediğini dile getirerek, pandemi süreciyle birlikte işlerin daha da kötüye gittiğini kaydetti.

UMUT ÖĞRENCİLERDE… Bandabulia esnafı, müşteri olmaması nedeniyle birçok esnafın kiralarını, elektrik faturalarını zor ödediğini, dükkanlarını kapattığını dile getirerek, esnafların zor durumda olduğunu ifade etti. Pandemi süreciyle birlikte öğrencilerin, turistlerin, askerlerin piyasadan çekildiğine işaret eden esnaflar, okulların açılmasıyla adaya gelecek öğrencilerin esnaflara katkısı olacağına inanıyor.

Ahmet UÇAR

Lefkoşa’da Surlariçi bölgesinde bulunan tarihi belediye pazarı (Bandabulia) esnafı kan ağlıyor. Esnaflar, yerli halkın alışveriş merkezlerine, marketlere rağbet gösterdiğini belirterek, Bandabulia’nın unutulduğunu kaydetti.


Bandabulia’nın çevresinde oto park sorunu yaşandığını dile getiren esnaflar, bölgede bulunan park yerlerinin ücretli olması nedeniyle yerli halkın marketlere eğilim gösterdiğinden yakındı.


Esnaflar, Belediye Pazarı’nın pandemi sürecinden önce de kötü bir durumda olduğuna dikkat çekerek, pandemiyle birlikte turistlerin eksikliği nedeniyle daha da zora girdiklerini söyledi.


Esnaflar, birçok esnafın dükkanlarını kapatmak zorunda kaldığını belirterek, üniversitelerin açılmasıyla birlikte adaya gelen öğrencilerin esnaflara katkısı olabileceğinin altını çizdi.

Bandabulia esnafı ne dedi ? Bandabulia esnafı ne dedi ? Bandabulia esnafı ne dedi ?

Mehmet Şila:


Bandabulia’da hiçbir hareket yok. Sabahtan beri burada oturuyoruz, telefonu televizyon olarak kullanıyoruz ki vakit geçsin. 5 dakika otur, gözlem yap, yaprak bile kımıldamadığını göreceksin. Emekli maaşım olmasa dükkanın masraflarını çıkarmam mümkün değil. Maaşı evde yiyeceğime burada oturarak yiyorum. Sadece dükkanda yaptığım satışla kiramı bile ödeyemem. Pandemiden önce de durum pek farklı değildi. İnsanlar artık alışveriş merkezlerine yöneliyor. Ne yerli halk geliyor ne de turist, birbirimize bakıp oturuyoruz.

banner134
Osman Köklüoğlu:


Belediye Pazarı esnafının durumu normal değil. Ne öldürür ne doyurur durumdayız. Pandemiden dolayı iş yapamaz hale geldik. Yine de ekmek paramız çıkıyor ama eskisi gibi değil. Bandabulia’da eskiden cuma günleri ayak basacak yer bulunmazdı. Öğrenciler gelmeye başladı, belki işlerimiz az da olsa düzelecektir.

Ali Akkoyun:


Her şey iyi, hiçbir sıkıntı yok, her şey yolunda. İnsanlar ucuz şeyler almıyor, demek ki maddi durumları çok iyi. Vatandaş ucuz bir şey almıyor, pahalı şeylere yöneliyor. Pırasayı 50 kuruşa satıyorum kimse almıyor, 3 buçuk, 5 TL’ye satsam herkes alır.

Yavuz Umar:


Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Pandemi süreciyle Sadece Bandabulia’nın değil, Kıbrıs’ın, hatta dünyanın düzeni değişti. Türkiye bize yardım ederse canlanırız, etmezse daha da kötüye gideriz, kim ne derse desin. Biz çabalarımızla bir yere kadar gelebiliriz. İyi mal satarsak müşteriyi çekeriz ki çekmeye çalışıyoruz. En güzel mallar Bandabulia’dadır, her gelen memnun olarak gider. Bandabulia ölmüş durumdadır biz de canlandırmaya çalışıyoruz. Bu kalitede meyve sebzeyi kimse satamaz çünkü biz kendimiz köyde üretiyoruz. Alışveriş merkezleri insanlar için moda haline geldi, herkes oralara gidiyor, Bandabulia’nın nostaljik bir atmosferi var. Gelenleri burada 1974’ten önceki ve sonraki zamanlarda üretilen Kıbrıs’a özgü ürünleri de bulabilirler. Bazı üniversiteler de açılıyor, öğrencilerin gelmesi mutlaka bize de katkı sağlayacak. Öğrenciler benden almasa diğer esnaftan alacak, o esnaf da gelip benden alışveriş yapacak. Bu bir zincirdir.

Bekire Tatarlar:


Ülkede turist, öğrenci, asker yok, hiç kimse kalmadı. Dükkanda, sandalyenin üzerinde uyuyorum. Yerli halkın Bandabulia’ya zaten ilgisi kalmamıştı, marketlere talep vardı. Bandabulia’ya ilgisi olanlar da yok oldu, sadece siyahi öğrenciler kaldı. Böyle giderse herkes kepengi indirecek. Öğrencilerin gelmesinin belki bize katkısı olur, umudumuz olsun. Ama şu an durum kötü, ışık görünmüyor. Pandemiden önce her şey çok iyiydi. Turist, asker, öğrenci, yerli halk vardı şimdi pandemi nedeniyle insanlar çıkmıyor. Herkes büyük marketlere gidiyor. Bir de buralarda park sorunu da var, insanlar bir kilo domates almaya gelecek arabasını park edecek yer bulamıyor. Buraları trafiğe kapattılar ama park sorununu da düşünmeleri gerekirdi. İnsanlar, marketlerde araçlarını da park edecek yer buldukları için burayı tercih etmiyor.

Ekram Tayfur:


Bandabulia esnafının derdi çok ama çaresi yok. Görünen köy kılavuz mu ister? Ortalıkta müşteri yok, esnaflar biz bize oturuyoruz. Dükkanın kirası, elektrik faturaları geliyor, para vermemizi söylüyorlar ama bize bir şey veren yok. Dükkanın kirasını bazen çıkarıyorum bazen çıkarmıyorum. Emekli maaşım olduğu için de hiçbir destek alamadım. Öğrencilerin adaya gelmesiyle ekonominin düzeleceğine de inanmıyorum. Pandemi süreci nedeniyle gelenler dışarıya çıkmaya korkacak bu yüzden esnafların rahatlayacağını düşünmüyorum. “Ya yine bir şey olur da geri dönmek zorunda kalırsak” şeklinde düşünecekler.

Veysi Dündar:


Esnafın sıkıntısı çok. İnsanların alım gücü çok düştü, çarşıda insan kalmadı. Yetkililer her konuda memurlara ayrıcalık tanıyor, özel sektördekileri ise unutuyor. Biz üvey evlattan da aşağıdayız. Halkın geneli marketlere eğilim gösteriyor, böyle olunca da esnaflar zora giriyor. Zaten Bandabulia’da esnaf kalmadı. 5- 6 tane esnaf kaldı. Herkes dükkanlarını kapattı. Öğrenciler çarşıya gelmiyor, öğrencilerin yüzde 90’ını marketlere gidiyor. Bandabulia’ya eskiden yerli halk da gelirdi, şimdi ise yerli halk yolların kapanması ve park yeri sorunu gibi nedenlerden dolayı gelmiyor. Burayı canlandırmak basit ama yetkililerde istek yok.

Baki Dilekçi:


Uğraşırsan, üretirsen iş her zaman vardır. Bazen iş düşer ama yok olmaz, uğraşmadan, üretmeden oturursan

bitmeye mahkumsun. ‘Hazıra dağ dayanmaz’ derler, eğer hazıra alışırsan zor duruma düşersin. Tek alışveriş

merkezi eskiden Bandabulia’ydı, Girne’den, Güzelyurt’tan, Mağusa’dan insanlar buraya alışveriş yapmaya

gelirdi. Şimdi her yerde 50 tane market açıldı. Böyle olunca da Bandabulia’daki müşteri kitlesi paylaşıldı.

Öğrencilerin gelmesi ise sadece Bandabulia esnafına değil tüm esnaflara iyi gelecek. Bana faydalı olmasa

fırıncıya faydalı olacak. Olumsuz düşünmeyelim, olumlu düşünelim ki her şey güzel olsun.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75