banner6

Yerli ilaç politikası elzem

banner37

Pharma Mondial Fabrikası Direktörü Feridun Adahan, ilaç sektöründeki dışa bağımlılığın çözümünün ‘yerli üretime destek’ olduğunu kaydetti:

Yerli ilaç politikası elzem
banner8

Ali ÇATAL
“YÜZDE 80 BANDINDA DIŞA BAĞIMLIYIZ”… Feridun Adahan, günümüz dünyasında aslında hiçbir ülkenin bu alanda ‘yüzde 100 kendi kendine yeter’ konumda olmadığını belirterek, KKTC olarak bizim de tıbbi ilaç konusunda ‘yüzde 80’in üzerinde’ dışa bağımlı bir ülke olduğumuzu söyledi. Bu sektörde yerli üretime verilecek desteğin, bu bağımlılığı ‘büyük ölçüde’ ortadan kaldıracağını kaydeden Adahan, hükümet edenlerin hiçbirisinin ‘yıllar süren gayretlerine rağmen’ bir ilaç politikasını oluşturulamadığını savundu.

“GÜNEY KIBRIS’IN İHRACAT CİROSU 500 MİLYON EURO”… Feridun Adahan, Güney Kıbrıs’ta ilaç sektöründe şu anda üç fabrika bulunduğuna işaret ederek, Güney Kıbrıs’ın sadece ilaç ihracatından sağladığı yıllık cironun 500 milyon Euro’yu bulduğunu söyledi. Güney Kıbrıs’ın, bu denli ciddi bir kazancı, dünyanın farklı 72 ülkesine sattığı ilaçlardan elde ettiğine dikkat çeken Adahan, yurt dışı ziyaretlerinde ‘ilk iş’ bir eczaneye girdiğini, ilaçları incelediğini ve Güney Kıbrıs menşeli ilaçlarla karşılaştığını anlattı.

Pharma Mondial Fabrikası Direktörü Feridun Adahan, tıbbi ilaç konusunda ‘yüzde 80’in üzerinde’ dışa bağımlı bir ülke olduğumuzu söyleyerek, bu sektörde yerli üretime verilecek desteğin, bu bağımlılığı ‘büyük ölçüde’ ortadan kaldıracağını kaydetti.

KKTC’nin tek yerli ilaç üreticisi Pharma Mondial’ın ilaçlarının sadece yurt içinde değil; yurt dışında da kullanıldığını belirten Adahan, hükümet edenlerin hiçbirisinin ‘yıllar süren gayretlerine rağmen’ bir ilaç politikasını oluşturulamadığını savundu.

İlacın, herhangi bir emtia olmadığına da dikkat çeken Adahan, ilaç üretiminin ‘kesinlikle ihmal edilemez’ birtakım kurallara bağlı olduğu gerçeğine parmak bastı.

Adahan, ilaç sektörünün oluşmasının da belirsiz bir sürece bağlı olduğunu aktarırken; günümüz dünyasında aslında hiçbir ülkenin bu alanda ‘yüzde 100 kendi kendine yeter’ konumda olmadığı bilgisini de verdi.

Bu bağlamda, ilaç konusunda ülkeler arasında satın alma metoduna başvurulduğunu belirten Adahan, dünyada bu alanda bazı ülkelerin çok ileriye gittiğini, bazılarının yolun henüz başında olduğunu, bazılarının ise hiçbir adım atmadığını söyledi.

banner134

Kuzey Kıbrıs ilaç sektöründe 1990 yılından bu yana faaliyet yürüttüklerini ve İngiltere’de dahi ilaç sattıklarını aktaran Adahan, KKTC’de an itibarıyla faal tek fabrikanın da Pharma Mondial olduğunu hatırlattı.

Güney Kıbrıs’ta ise bu sektörde şu anda üç fabrika bulunduğuna işaret eden Adahan, Güney’in, sadece ilaç ihracatından sağladığı yıllık cironun ise 500 milyon Euro’yu bulduğu bilgisini verdi.

Güney Kıbrıs’ın, bu denli ciddi bir kazancı, dünyanın farklı 72 ülkesine sattığı ilaçlardan elde ettiğine dikkat çeken Adahan, yurt dışı ziyaretlerinde ‘ilk iş’ bir eczaneye girdiğini, ilaçları incelediğini ve Güney Kıbrıs menşeli ilaçlarla karşılaştığını anlattı.

“Bir kasa ilaç satmak, bir kamyon patates satmaktan çok daha kârlıdır” şeklinde konuşan Adahan, tıbbi ilaç üretiminin, maliyeti etkin ve katma değeri yüksek olmasının yanı sıra mali yapılar için oldukça önemli bir ‘kuvvet çarpanı’ olduğunu belirtti.

“Güney’de dışa bağımlılık yüzde 20”

Pharma Mondial’ın, 100’e yakın oturmuş kaleminin olduğunu kaydeden yani Kuzey Kıbrıs’ta ilaç sanayisinin olduğunu söyleyen Feridun Adahan, bu kalemlerin de eczaneler tarafından alındığını, devlet tarafından ihale yoluyla alındığını ve bir kısmının da ihraç edildiğini belirtti.

Adahan, bahse konu ‘kısıtlı’ ihracatın ise Avrupa, Orta Doğu ve Afrika ekseninde geliştiği bilgisini verdi.

KKTC’deki ilaç üretiminin, Avrupa’nın saygın kuruluşları tarafından denetlendiğini de kaydeden Adahan, tansiyon, şeker ve kolesterol ilaçları ile ağrı kesicilerin üretiminde yeterli konumda olduğumuzun kabul edilebileceğini fakat ‘bütün ülkenin ihtiyacını karşılayabilecek’ bir kısım kalem de dahil olmak üzere potansiyelin çok altında kalındığını dile getirdi.

Kuzey Kıbrıs’ın yıllık ilaç ihtiyacının yüzde 80 bandında Türkiye’den geldiğini söyleyen Adahan, bu alanda bir devlet politikası geliştirilseydi, bu rakamın şu an çok daha aşağılarda olacağını kaydetti.

“Ülkeye gelen ilaçların muadillerini üretiyoruz, yani yüz kalem ilaçla, yüzde 80 bandındaki dışa bağımlılık rakamını çok daha aşağıya çekilebilmemiz mümkün” diyen Adahan, Pharma Mondial’ın an itibarıyla yıllık kapasitesinin 600 milyon tablet civarında olduğu bilgisini de verdi.

İlaç konusunda kendi kendimize yetme oranının sadece yüzde 20 olduğunu ifade eden Adahan, “Devletin ilaç endüstri için durumunu tekrar gözden geçirmesi gerekiyor. Şu anda ilaç endüstrisi için devletin hiçbir düşüncesi de katkısı da yok. ‘Kendi başına bir şeyler yapmaya çalışan’ bir konumdayız biz” ifadelerini kullandı.

“Muadil ilaç kullanımı cazip kılınmamalı”

Feridun Adahan, hükümet edenlerin, her şeyden önce yerli üretim ilaçlara öncelik vermesi gerektiğini belirtirken, dıştan gelen tüm ilaçların kayıt altına alınması gerektiğini söyledi.

“Nasıl ki içteki üretim kayıt altındaysa, dıştan gelenlerin de kayıt altına alınması gerekir” şeklinde konuşan Adahan, yabancı menşeli muadil ilaçların tüketiminin cazip olmaktan çıkarılması gerektiğini de vurguladı.

Tıbbi açıdan aynı etken ilaç şayet yerli olarak ve kurallara uygun şekilde üretiliyorsa, etkin bir konumda ve kabul edilebilir bir standarttaysa, dışardan gelen ilacın kullanılmaması gerektiğini de savunan Adahan, bu tedbirlerin ise ancak devlet tarafından alınabileceği gerçeğine dikkat çekti.

Pharma Mondial’ın ürettiği ilaçların an itibarıyla hastanelerde, özel sektörde ve de yurt dışına ihraç edilerek faal şekilde kullanıldığını hatırlatan Adahan, sözlerini şu ifadelerle sonlandırdı:

“Ne gariptir ki ürettiğimiz bu ilaçlar, ülkemizdeki askeri tesislerde kullanılamıyor. Yani kendi askerime ilaç veremiyorum çünkü askeri reçetelerin ödenmesi, Türkiye’den SGK’ya bağlı ve SGK’nın sitesinde de bu ilaçların isimlerinin belirtilmesi gerekiyor. Bu konuda gerekli müracaatları gerçi yaptık ve Türkiye Büyükelçiliği de başvurumuzu uygun buldu, lakin bundan sonrası sadece siyasi iradenin işi.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88