Yerli üretim zivaniya‘Alav’ için geri sayım başladı

banner37

KTEZO Genel Sekreteri ve EZ-KOOP Başkanı Hürrem Tulga, pekmez üretiminde girişimlere başladıklarını; zivaniya üretiminde ise son raddeye geldiklerini açıkladı

Yerli üretim zivaniya‘Alav’ için geri sayım başladı
banner99

“ETİKETLERİNE KADAR HAZIR”…Esnaf, Zanaatkarlar ve Üreticiler Pazarlama Kooperatifi Başkanı Hürrem Tulga, ‘Alav’ adını verdikleri yerli üretim zivaniyanın marketlerdeki yerini çok yakında alacağı söyledi. Tulga, yerli zivaniyanın alkol oranının yüzde 45 olduğunu ve bu bağlamda standardın yakalandığını belirterek halen depoda dinlendirilen ve analiz sonuçları beklenen ürünün etiketlerine kadar her şeyinin hazır şekilde şişelenmeyi beklediğini söyledi.

“BAĞCILIK VE TURİZM KAZANACAK”… Hürrem Tulga, kooperatif bünyesinde üretilecek zivaniyanın, ülkedeki bağcılık sektörünü de tetikleyeceğini söyleyerek iç pazarın yanı sıra oteller başta olmak üzere turizm sektörünün de bu işten kârlı çıkacağına dikkat çekti. Tulga, yerli zivaniya üretimine başladıklarından bu yana üreticinin de yüzünün güldüğünü ve üzüm üreticisinin elinde ürün kalmadığını da aktardı. Tulga, “Bu atılımlar, tek üreticinin altından kalkabileceği şeyler değil ama birlik olunduğunda da sorunlar ortadan kalkıyor” dedi. Tulga, kooperatiflerinin, pekmez üretimi konusunda da çeşitli çalışmalarının olduğunu belirtti.

Ali ÇATAL

   Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası (KTEZO) Genel Koordinatörü; Esnaf, Zanaatkarlar ve Üreticiler Pazarlama Kooperatifi (EZ-KOOP) Başkanı Hürrem Tulga, zeytinyağının ardından, yerli üretim zivaniya ve pekmez konusunda hamlelerinin olduğunu söyledi.

   Zeytinyağında 25 yıldır süren ambargoyu delerek, İngiltere’ye ihracatın kapısını araladıklarını hatırlatan Tulga, İngiltere’ye 45 günde bir olmak üzere yaklaşık 15 ton zeytinyağı ihraç edilmesinin hedeflendiğini aktardı.

   Kamuoyunda iddia edilenin aksine, zeytinyağında herhangi bir rekolte sorunu yaşamadıklarını belirten Tulga, üreticiler arasında dönem dönem meydana gelen ve basına yansıyan tartışmaların da büyük ölçüde sonlandırıldığı bilgisini verdi.

   Tulga, zeytin ve zeytinyağı gibi ürünlerinin üretiminin, yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgını sürecinde diğer birçok üründe olduğu gibi darbe aldığına dikkat çekerek ihracata yeterli önemi vermeyip iç piyasaya muhtaç kalmanın ne denli yanlış bir yaklaşım olduğunun, salgın döneminde bir kez daha ortaya çıktığını söyledi.

   Salgın sürecinde ciddi miktarda ürünün stoklara yığıldığı bilgisini de paylaşan Tulga, bahse konu sorunu aşabilme doğrultusunda atılması gereken birincil adımınüretim kalitesini ihracat standartlarına yükseltecek şekilde dizayn etmek olduğunu vurguladı.

   Tulga, üretim alanında böylesi bir yaklaşımın benimsenip içselleştirilmesi durumunda sadece iç piyasa tüketimine bağlı bir ekonomik yapının götürülerinin de ortadan kalkacağını aktardı.

Kooperatiflerinin, pekmez üretimi konusunda da çeşitli çalışmalarının olduğunu fakat bu alandaki sürecin sonlanması için zamana ihtiyaç duyulduğunu söyleyen Tulga, pekmezin de ‘soğuk sıkım’ metoduyla üretilme zorunluluğu taşımasının yanı sıra şeker oranının da üretimde çok önemli bir diğer kıstas olduğunu vurguladı.

Yerli zivaniya yakında raflarda

   Hürrem Tulga, ‘Alav’ adını verdikleri yerli üretim zivaniyanın da marketlerdeki yerini çok yakında alacağı bilgisini kamuoyuyla paylaşırken; bu alandaki çalışmaların sona yaklaştığını duyurdu.

   Yerli zivaniyanın adını ‘Alev’ sözcüğünden esinlenerek koyduklarını ve bu isimden vazgeçmek istemediklerini de kaydeden Tulga, “Şirketler Mukayyitliği ile temaslarımız sürüyor. Kurumun müdürü şu an izinde olduğundan, isim tescili süreci beklediğimizden uzun oldu. En zor işlerin en kolay görünenlerden çok daha kısa sürede halledilmesi de bu ülkenin ne yazık ki gerçekleri arasında” şeklinde konuştu.

   Yerli zivaniyanın alkol oranının yüzde 45 olduğunu ve bu bağlamda standardın yakalandığını belirten Tulga, halen depoda dinlendirilen ve analiz sonuçları beklenen ürünün etiketlerine kadar her şeyinin hazır bir şekilde şişelenmeyi beklediğini söyledi.

   Tulga, kooperatif bünyesinde üretilecek zivaniyanın, ülkedeki bağcılık sektörünü de tetikleyeceğini söylerken; iç pazarın yanı sıra oteller başta olmak üzere turizm sektörünün de bu işten kârlı çıkacağına dikkat çekti.

   Yerli zivaniya üretimine başladıklarından bu yana üreticinin de yüzünün güldüğünü ve üzüm üreticisininelinde ürün kalmadığını da aktaran Tulga, sözlerini şu ifadelerle sonlandırdı:

   “Bütün bunları, sadece kurumumuzun çabalarıyla meydana getiriyoruz. Bu atılımlar, bir veya birkaç üreticinin altından kalkabileceği şeyler değil ama birlik olunduğunda da sorunlar ortadan bir bir kalkıyor. ‘Özen ve disiplin’ oldukça, Kıbrıs Türk üreticisinin yapamayacağı şey yok.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75