banner6

Yerli ürün otellere yeterince giremiyor

banner37

Üreticiler, otellerin yerli ürün kullanımının az olduğunu ve ihtiyaç duydukları ürünleri dışarıdan ithal ettiğini iddia ederken, Sanayi Odası ile Kıbrıs Türk Otelciler Birliği, otellerde kullanılan yerli ürünün miktarını belirlemek için ortak bir çalışma başlattı

Yerli ürün otellere  yeterince giremiyor
banner99

Ahmet KARAGÖZLÜ

Turizm cenneti olan ülkemizde bulunan birçok otelin, ülkemizde yetiştirilen ürünleri satın almak yerine dışarıdan ithal edilen ürünleri kullanması hem üreticilerin, hem de birçok vatandaşın tepki göstermesine yol açıyor.

Ülkemizde hali hazırda üretilen ürünleri kullanmak yerine dışarıdan ithal edilen ürünleri kullanan otel işletmeleri ile Sanayi Odası bir araya gelerek otellerde yerli üretimin ne kadar kullanıldığına dair ortak bir çalışma içerisine girdi.

Çalışmayla birlikte otellerde yerli üretimi artırmaya yönelik ne gibi önlemler alınabileceği çalışmanın neticesiyle birlikte belirlenebilecek.

Kıbrıs Türk Sanayi Odası Başkanı Candan Avunduk, otellerin yerli ürün kullanmadığına dair şikayetlerin olduğunu belirterek, söz konusu şikayet hakkında otel sahipleriyle görüştüklerini ve otellerde ne kadar yerli ürün kullanıldığına dair çalışma içerisinde olduklarını ifade etti.

Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Turgay Deniz, otellerde yerli ürün kullanılmasını sonuna kadar desteklediklerini belirterek, bunun ülke ekonomisine katkısının çok büyük olacağını dile getirdi.

Kıbrıs Türk Otelciler Birliği (KITOB) Başkanı Fethi Özboğaç, birçok insanın otellerin meyve ve sebze ihtiyacını dışarıdan karşıladığına inandığını belirterek, otellerin dışarıdan gıda ithal ettiği iddiasının gerçeği yansıtmadığını ve otellerin gıda ihtiyacını tedbirli olarak ülkemizde bulunan yerli işletmelerden karşılandığını ifade etti.

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, yerli ürünlerin otellerde kullanılmasına yönelik yıllardır yetkililerle görüştüklerini belirterek, otellerin ihtiyaç duyduğu ürünlerin yüzde 50’sini yerli piyasadan karşıladığına vurgu yaptı.

Patates Üreticileri Birliği Başkanı Ahmet Yeşilada, birçok otelin işletmelerinde donmuş patates kullandığını belirterek, ülkemize yılda iki bin ton civarında donmuş patates ihraç edildiğini ve birlik olarak otellerin ihtiyaç duyduğu patatesin yerli üreticiden karşılamasını istediklerini dile getirdi.

KKTC Seracılar Birliği Başkanı Mahmut Doğan, otellerin ihtiyaç duyduğu sera ürünlerini yerli piyasadan karşıladığını belirterek, sadece yaz döneminde seraların dinlenmeye bırakıldığı zamanlarda dışarıdan ürün ithal ettiklerini ifade etti.

Avunduk: Otellerin ne kadar yerli üretim kullandığına dair çalışma yapılıyor

Kıbrıs Türk Sanayi Odası Başkanı Candan Avunduk, yıllardır otellerin yerli ürün kullanmadığına dair şikayetlerin olduğunu belirterek, otellerde ne kadar yerli ürün kullanıldığına dair çalışma yürüttüklerini ifade etti.

Avunduk, söz konusu şikayet hakkında otel sahipleriyle görüştüklerini belirterek, otellerden yerli ürün olarak kullandıkları ürünlerin listesini çıkarıp yapılacak olan çalışma için kendilerine vermesini söylediklerini dile getirdi.

Yapılan çalışmanın henüz tamamlanmadığını kaydeden Avunduk, verilerin otellerden yavaş yavaş gelmeye başladığına dikkat çekti.

Avunduk, otellerden gelecek olan verilerin tamamlanmasının ardından yerli üretimin otellerde tüketilmesine dair öneride bulunacaklarını belirterek, öneride bulunmadan önce otellerin ne kadar yerli ürün tükettiği ve ne kadar ürüne ihtiyaç duyduğunu tespit etmeye çalıştıklarını ifade etti.

“Hükümet edenlere yerli üretimin desteklenmesi için yol göstereceğiz”

Kıbrıs Türk Sanayi Odası olarak Kıbrıs Türk Otelciler Birliği’yle söz konusu çalışma üzerine beraber çalıştıklarını belirten Avunduk, öte yandan ceviz macunu, hellim ve yerli zeytin gibi ülkemize ait ürünlerin otellerde nasıl daha fazla tüketilebileceğine dair de önerilerinin olduğuna vurgu yaptı.

Avunduk, “Hükümet edenlere tüm bunların önerisini sunup onlara yol göstereceğiz şeklinde konuşarak, yerli ürünlerin otellerde tüketimine yönelik taahhüt verilmesi gerektiğini söyledi.

Ülkemize içeriden veya dışarıdan yatırım yapan otel sahiplerinin ülkemizin denizini, sahilini ve güneşini kullandığını belirten Avunduk, “Otel sahiplerinin bunun karşılığında bu ülkeye bir şeyler vermesi gerekir. Bu da bu ülkede üretilen ürünleri alıp kullanmakla olmalıdır” ifadelerini kullandı.

“Yerli üretimin desteklenmesi için oteller yerli ürün kullanmalı”

Avunduk, yerli üretimin desteklenmesi açısından otellerin yerli ürün kullanması gerektiğini kaydederek, ayrıca yerli ürün kullanımın desteklenmesinin toplumda sosyal bir yanı da olduğuna dikkat çekti.

İnsanların sürekli çalıştığından dolayı üretimden kopmayacağını, böylece de kötü alışkanlıklardan uzak duracağını savunan Avunduk, üretimden dolayı para kazanan üreticilerin refah seviyesinin yükseleceğini ve ülke ekonomisine katkılarının da artacağını ifade etti.

Ayrıca üretimden kopmayan üreticilerin devlet kapılarına gidip iş istemeyeceğini belirten Avunduk, yerli üretimin desteklenmesiyle kamunun üzerine yığılmaların azalacağını dile getirdi.

Avunduk, üretim olduğu için köyden kentlere olan göçlerin de bu şekilde engellenebileceğini belirterek, “En önemli olan şey ise üretimden kopmayan insanların mutlu olmasıdır” şeklinde konuştu.

Yerli üretimin desteklenmesine yönelik yapılan çalışmayı sonuna kadar destekleyeceklerini kaydeden Avunduk, çalışmanın tamamlanabilmesi için yaklaşık bir aya kadar süreye ihtiyaçlarının olduğunu, çünkü yaz sezonu olduğundan dolayı otellerin yoğun olduğunu ve verilerin toplanmasının zaman alacağını ifade etti.

Avunduk, verilerin toplanmasının ardından kamuoyuna sonuçları paylaşacaklarını da sözlerine ekledi.

Deniz: Ülkemizde üretim artarsa, istihdam da artar

Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Turgay Deniz, otellerde yerli üretimin kesinlikle kullanılması gerektiğini belirterek, hellim, zeytin ve zeytinyağı gibi ürünlerin otellerde kullanılması için de teşvik edilmeleri gerektiğini ifade etti.

Deniz, otellerin genellikle yabancı yatırımcılar tarafından yapıldığını kaydederek, yabancı yatırımcıların teşvik edilmesi için bir süreliğine vergi muafiyeti ya da gümrüksüz mal alımı izni verildiğini söyledi.

Bu bağlamda otellerin gerek gıda, gerekse de temizlik ürünleri gibi ihtiyaçlarını yerli üretimden karşılamasının önemli olduğuna değinen Deniz, “Ürettiklerimi ambargo altındaki ülkemizde tüketemezsek dışarıya satmamız da zor olur” şeklinde konuştu.

Deniz, otellerde yerli ürün kullanılmasını sonuna kadar desteklediklerini belirterek, bunun ülke ekonomisine katkısının çok büyük olacağını dile getirdi.

“Ülkemizde üretim artarsa istihdam da buna paralel olarak artar” ifadesini kullanan Deniz, ekonomimizin yerli ürünlerin daha fazla kullanılmasıyla canlanacağına vurgu yaptı.

Özboğaç: Otellerin dışarıdan gıda ithal ettiği iddiası gerçeği yansıtmıyor

Kıbrıs Türk Otelciler Birliği Başkanı Fethi Özboğaç, ülke genelindeki otellerde yerli ürün kullanımının desteklenmesi için yapılan çalışmada zaten kendilerinin de yer aldığını belirterek, çalışmayı başbakanlığın talimatıyla Sanayi Odası ile yürüttüğünü ifade etti.

Özboğaç, birçok insanın otellerin meyve ve sebze ihtiyacını dışarıdan karşıladığına inandığını belirterek, otellerin dışarıdan gıda ithal ettiği iddiasının gerçeği yansıtmadığını dile getirdi.

Otellerin meyve ve sebze gibi gıdaları ithal etmediğini belirten Özboğaç, söz konusu gıdaların tedbirli olarak ülkemizde bulunan yerli işletmelerden karşılandığını ifade etti.

Özboğaç, yerli işletmelerin bazı gıdaları vergisini ödeyerek dışarıdan ithal ettiğini belirterek, otellerin ürünleri ülkemize ithal eden yerli firmalardan aldığına vurgu yaptı.

“Oteller için en büyük problem ürün arzı”

Hellim gibi iç piyasadaki talebi karşılayan belli başlı ürünlerin ise tamamının zaten iç piyasadan alındığına dikkat çeken Özboğaç, bununla ilgili zaten bir çalışmanın yapıldığını kaydetti.

Özboğaç, oteller için en büyük problemin ürün arzı olduğunu belirterek, otellerin istenilen kalitedeki ürünleri istedikleri periyotlarda bulmakta sıkıntı yaşadığını ifade etti.

“Bir tesisimiz, Doğancı’da bulunan birçok patatesi satın aldı, ancak ikinci partiyi istediğinde üreticiler bunu karşılayamadı” şeklinde örnekte bulunan Özboğaç, “Bize sadece yerli üretim satın alın demek olmuyor” şeklinde sitemde bulundu.

“Otellerin yerli ürün almama gibi bir durumu yok”

Özboğaç, otellerin sürekli olarak yerli ürün tüketmeye hazır olduğunu belirterek, otellerin yerli ürün almama gibi bir durumunun olmadığını ifade etti.

Üretimin bir zincir olduğunu belirten Özboğaç, “Biz zaten yerli ürün tüketmeyi arzu ediyoruz. Ancak esas önemli olan istediğimiz kalitede ürünü istediğimiz zamanda bulabilmektir” ifadelerini kullandı.

banner134

Özboğaç, otellerin kamu için çalışan özel işletmeler olduğuna vurgu yaparak, yerli üretimin desteklenmesi adına yapılacak olan her türlü çalışmaya katkı göstereceklerini ifade etti.

Naimoğulları: Oteller, ihtiyaçlarını öncelikli olarak yerli üreticiden karşılamalıdır

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, yerli ürünlerin otellerde kullanılması hakkında yıllardır yetkililerle görüştüklerini belirterek, eskiden bazı otellerin yerli ürün kullanmadıklarını, ancak zaman geçtikçe durumun eskiye oranla biraz daha iyi olduğunu ifade etti.

Naimoğulları, ülkemizdeki bütün otellerin sanayi tipi et olan salam, sosis, sucuk ve hamburger gibi ürünler dışında yerli et tükettiğini, ancak beyaz peynir ve kaşar gibi süt ürünlerini ise birçok otelin dışarıdan ithal edilen ürünlerden karşıladığını dile getirdi.

Otellerin ihtiyaç duyduğu ürünlerin yüzde 50’sini yerli piyasadan karşıladığını belirten Naimoğulları, bazı otellerin ise nispeten yerli ürün kullandığını söyledi.

Naimoğulları, “Eğer bizim ülkemizde kaşar ve peynir gibi süt ürünlerinin yanı sıra zeytinyağı gibi ürünler de üretiliyorsa, oteller öncelikli olarak yerli üreticiden ürün almak zorundadır. Ülkemizde üretilen tarımsal ürünleri otellere veya üniversitelere veremezsek kime vereceğiz” ifadelerini kullanarak, kendilerine önceden talepte bulunulması durumunda otellere veya üniversitelere istediği kalitede her ürünü vermeye hazır olduklarını dile getirdi.

Yeşilada: Oteller ihtiyaç duyduğu patatesi yerli üreticiden karşılamalı

Patates Üreticileri Birliği Başkanı Ahmet Yeşilada, birçok otelin işletmelerinde donmuş patates kullandığını belirterek, donmuş patatesin yüzde 60’ının dış piyasadan, yüzde 40’ınınsa iç piyasadan karşılandığını ifade etti.

Yeşilada, ülkemize yılda iki bin ton civarında donmuş patates ihraç edildiğini belirterek, birlik olarak otellerin ihtiyaç duyduğu patatesin yerli üreticiden karşılamasını istediklerini dile getirdi.

Ülkemizde donmuş patates üreten çok az firma olduğunu belirten Yeşilada, “İthalatçı firmaların neden ülkemizde fabrika kurup yerli üretimi desteklemiyor” diye sordu.

Yeşilada, Kıbrıs’ın patatesinin dünyaca ünlü ve birinci sınıf kalitede olduğunu söyleyerek, ülkemizde donmuş patates üretecek bir fabrika kurulması durumunda otellerin ihtiyaç duyacağı donmuş patatesin iç piyasadan karşılanabileceğini ifade etti.

Yılda iki defa patates üreten ender ülkeler arasında yer aldığımızı belirten Yeşilada, ilkbaharda üretilen patatesin havaların sıcak olmasından dolayı soğuk hava depolarında bekletildiğini ve otellerin istemesi durumunda üreticilerin talebi karşılayacak patates üretimi yapabileceğine dikkat çekti.

Doğan: Oteller sera ürünlerini yerli piyasadan karşılıyor

KKTC Seracılar Birliği Başkanı Mahmut Doğan, otellerin ihtiyaç duyduğu sera ürünlerini yerli piyasadan karşıladığını belirterek, sadece yaz döneminde seraların dinlenmeye bırakıldığı zamanlarda dışarıdan ürün ithal ettiklerini ifade etti.

Doğan, ülkemizde üretimi yapılmayan ürünlerin ise doğal olarak dışarıdan karşılandığını sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 23 Temmuz 2018, 08:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104