banner6

Yerli zeytinin kilosu 10 TL

banner37

Lefkoşa pazarında, sebze ve meyve fiyatlarında çeşitli kampanyalar yapan esnaf, aybaşı olmasına rağmen satış yapamamaktan yakındı. Hasadı başlayan zeytin de bu haftadan itibaren tezgahlardaki yerini aldı

Yerli zeytinin kilosu 10 TL
banner8

Ali ÇATAL

Her hafta pazar günü, Merkez Lefkoşa’da kurulan pazar yerinde yine tezgahlar rengarenkti.

Hasadı yeni başlayan zeytin bu haftadan itibaren satışa çıktı. Yerli zeytin kilosu 10 TL’den alıcı buldu. Fiyatı geçtiğimiz aylarda 20 TL’ye kadar çıkan limon ise, kilosu 5 TL’ye düştü.

Son dönemlerde market raflarındaki yüksek fiyatıyla dikkat çeken domates de pazarda kilogramı 10 TL’den satıldı.

banner134

Pek çok üründe kampanyalar yapıldığını ancak buna rağmen satış yapamadıklarını ifade eden esnaf, “Masrafımız dahi neredeyse çıkmıyor. Ürünlere sürekli zam geliyor ama bu fiyat artışını fiyatlara yansıtamıyoruz. İşçilik ücretleri de son dönemde oldukça arttı. Fiyatları düşürdük ama alan yok. Burada sadece belediye kazanıyor” dedi.

“Kazandığımızdan fazla harcamazsak sorun olmaz. Sadece ülkede değil; dünyada kriz var. İnsanların alım gücü iyice düştü” diyen bir kısım esnaf ise satış rakamlarının ‘tatmin edici’ olduğunu belirtti.

Pazar tezgahlarındaki bazı fiyatlar şöyleydi:

“Bal kabağının tanesi 5 TL; 3 kilo salatalık 10 TL; acı biber, dolmalık biber kilosu 10 TL, kapya biber kilogramı 7 ile 8 TL, nar kilosu 5 TL, patlıcan 4 TL, patates 5,50 TL, Pergama patatesi 7 TL, soğan 5 veya 6 TL ile üç kilogramı 10 TL, muz 10 TL, Hatay biberi 7,50 TL, limon 5 TL, börülce 15 TL, karpuz 3 TL, domates 10 TL”.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104