Yeşilırmak: Reformlar yapılmazsa belediyecilik oynarız

banner37

Yeşilırmak: Reformlar yapılmazsa belediyecilik oynarız
banner90
banner99

Yenierenköy Belediye Başkanı Emrah Yeşilırmak, Kıbrıs TV’nin konuğu oldu. Pandemi sürecinde belediyelerin yaşadığı zorluklara değinen Yeşilırmak,  vakalar azken vatandaşın daha tedbirli olduğuna dikkat çekti.  Bölgede bir vakanın bulunduğunu duyuran Yeşilırmak, yakın temaslıların yeniden teste tabi tutulacağını duyurdu.

Pandemi döneminde yaşanan ekonomik krizlere değinen Yeşilırmak, 28 belediyenin dünya standartlarına göre fazla olduğunu kaydetti. Yeşilırmak, çağdaş ve modern yerel yönetimlerde vatandaşlara nitelikli ve kaliteli hizmet sunabilmek için belediyelerin mali güce sahip olması gerektiğini kaydetti ve yerel yönetemlerin acilen reforme edilmesi gerektiğini ifade eden Yeşilırmak,   “ Emrah Yeşilırmak’ın yapabilecekleri sınırlıdır ya da x bir vatandaşın ya da yöneticimizin yapabilecekleri sınırlıdır.  Vatandaş kötü bir yönetici de seçebilir, o işin ehli de olmayabilir. Siyasi bağlamda seçilen kişi kurumu iyi yönetir, yapıyı sağlıklı kurarasa başarısız olmaz. Aksine başarılı olur” diyerek, devraldığı belediyeninin kurumsal yapıya kavuşturulduğunu şu sözlerle aktardı;  “Yenierenköy Belediyesi baktığınızda tam anlamıyla bir enkazdı. Hem örgütsel anlamda, hem makine parkıyla mali yönüyle, ekonomik yönüyle, çalışanların ihtiyat sandığı, sosyal sigortlar bağlamında da bir enkazdı.  Bu enkazın ne olduğunu biliyorduk çok iyi analiz etmiştik. Seçimden sonrada analiz etmiş olduğumuz herşeyi yerine getirdik. Temelleri sağlam, en azından Emrah Yeşilırmak gitse bile yerine gelecek arkadaşımız orada doğru bir yapı bulacak.”

banner134
ÖZKAYNAKLARA YÖNELECEĞİZ

Koronavirüsün ülkemizde görüldüğü Mart ayından bu yana belediyenin yoğun çabalar sarf ettiğini aktaran Yeşilırmak, “Eskiden vaka sayısı azdı korku ve panik daha fazlaydı şimdi durum tam tersi. Tüm dünyanın uğraştığı bir hastalık.  2018 yılında belediyemi devraldığımda ciddi bir sel felaketi olmuştu, ciddi bir krizle boğuştuk. Ardından döviz krizi geldi, kasada para yok, Yenierenköy Belediyesi olarak ciddi sıkıntılar içerisindeydik. Hiçbir belediye, ne AB ne de TC kaynaklı iş birliği ofisinden de katkı alamadı. Protokol imzalanmadığı için daha önceki yıllarda ciddi kaynaklar vardı.  Para vardı, proje yoktu… Proje var, vizyon var, kaynak yok. Bu bağlamda kendi ayaklarımız üzerinde durmak için ciddi hamlelerimiz var. Önümüzdeki dönemde de projelerimizi hayata geçirebilmek için artık dış kaynakları beklemeksizin özkaynaklarımızı kendimiz yaratacağız. Bu reformlar yaratılmazsa sadece belediyecilik oynarız” dedi.

KRİZİ YÖNETEBİLMEYİ YENİERENKÖY BELEDİYESİ BAŞARDI

Pandeminin yalnızca ülkemizin değil tüm  dünyanın sorunu olduğuna dikkat çeken Yeşilırmak,  bölgesinde yaşananları ise şu sözlerle aktardı: “Her çıkan durumda değerlendirme yaparak adımlar attık.  Ama o planlamayı uygularke çok zorlandım. Yarın başka bir yerde olursa, belediye başkanı nasıl hizmet verecek? Vatandaşın suyunu, ekmeğini götürmek zorundasınız. İlaçlar da var…  O dönem de 30 bin 40 bin dolayında ilaç satışı oldu. Vatandaş sipariş verdi, o siparişlerin hepsini belediye personellerimiz götürdü. Çok ciddi bir hizmetti.  O dönem içerisinde ciddi bir özveri ile çalışıldı. Korku vardı. Şu an o korku yok. Eskiden çok fazla vaka yoktu, vaka sayısı azdı çok fazla korku ve panik vardı. Şu anda vaka sayısı fazla ama korku ve panik düştü.  Olağanüstü krizlerde doğal fetlerde krizi yönetebilmeyi Yenierenköy belediyesi olarak biz başardık. O süre içerisinde almış olduğumuz tedbirler hem polisi teşkilatımızla, sağlık görevlilerimizle yerel yönetimlerimizle bu enkazın içinden çıktık. Geçen gün bizim bölgemizde yine bir vaka tespit edildi onunla ilgili temaslı  takiplerini Sağlık Bakanlığı yapıyor. Bizim düşündüğümüz kaynaklar var, bazı toplu kitleler oldu ve bütün temaslılarını PCR testi yaptırdık negatif çıktı. Cuma ya da Cumartesi günü yakın temaslılarına yeniden test yapılacak.”

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75