banner6

Yeşilırmak: Toprak edinmede ciddi endişelerim var

banner37

UBP Milletvekili Emrah Yeşilırmak, yabancılara toprak ve mülk satışı konusunda endişelerini dile getirdi, “Yatayda toprak edinmenin önünü engellememiz gerekir” dedi.

Yeşilırmak: Toprak edinmede ciddi endişelerim var
banner150

banner150 banner150

“YASAL ÇALIŞMA YAPILIYOR”… Yeşilırmak, yatayda toprak edinmenin engellenmesi gerektiğine dair ciddi endişeleri olduğunu belirterek, “Ülke güvenliğini, egemenliğinin tehdit etme noktasında toprak edinmede ciddi yasal yaptırımlar olmalı. Bu konuda çalışma yapıyoruz. Para ve hapis cezaları da söz konusu olacak” ifadelerine yer verdi.

Ezgi ÇELİK

   Ulusal Birlik Partisi (UBP) Milletvekili Emrah Yeşilırmak, KIBRIS TV ekranlarında yayınlanan Sabah Sabah programında Haluk Yerli’nin konuğu oldu.

   Komitelerde yasa yapmaya çalışan bir vekil olarak konuşan Yeşilırmak, yasalarda büyük değişikliklere ihtiyaç olduğunu belirterek bunun için de Meclis’in yapısının güçlendirilmesi gerektiğine dikkat çekti.

   Yeşilırmak, yaşanılan bazı sıkıntıları aktararak sözlerini şöyle sürdürdü:

   “Teknik anlamda yasaların amacı, kapsamı, yan başlığı, detayı gibi yönleriyle yasa yapmayı bilmeyen, yazmayı bilmeyen hukukçularımız da var. Onları eleştirmek maksatlı söylemiyorum. Meclisin genel sekreterliğinin içerisinde yasama uzmanlarımız var. Hatta meclisin gündemine gelen, meclisin daha aktif çalışabilmesi için meclis içerisindeki kadrolarda yeni bir düzenleme yapıyoruz. Stenograf sayılarının artırılması,  meclis memurlarının artırılması hem de yasama uzmanlarının sayılarının artırılması üzerine kadrolarda değişikliğe gidiyoruz. En azından meclisin komiteleri yasama uzmanlarının da katkılarıyla çok daha hızlı bir şekilde ilerleyebilsin.”

“Meclis’te Yasama Bölümü Müdürlüğü açılmalı”

   Bunun da çözüm olmayacağını anlatan Yeşilırmak, “En azından geniş kapsamlı bir kadro çalışması yapılıp meclisin içerisine bir yasama bölüm müdürlüğü açılana kadar hukukçu sayılarını artırıp, meclisteki komitelerin verimliliğini artırmayı hedefliyoruz” dedi.

   Yeşilırmak anayasa ile beraber yasaları tamamının elden geçmesi gerektiğini kaydederek, yasaların günün koşullarına göre şekillenmesi gerektiğine vurgu yaptı.

“Yatayda toprak edinmenin önünü engellememiz gerekir”

   Yabancıların ciddi oranda toprak ve mülk edinmeleri konusunun farklı sıkıntılar doğurduğuna değinen Yeşilırmak, hem bu noktalarda ciddi alt yapı sorunları yaşandığını hem de ülke egemenliği noktasında sıkıntılar doğabileceğine vurgu yaptı.

   Yabancı birinin dikey büyümede 3 apartman dairesi alması durumunda bunun egemenliği tehdit edecek bir durum yaratmayacağını ancak üç dönümlük bir arazi alması durumunda orada Kıbrıs Türkü’nün egemenlik hakkının tehlikeye girebileceğini dikkat çeken Emrah Yeşilırmak, “Gaziveren bölgesinde Yahudilerin çok ciddi şekilde mal edindiğini biliyorum. Yatayda toprak edinmenin önünü engellememiz gerekir” ifadelerine yer verdi.

   “Ülke güvenliğini, egemenliğinin tehdit etme noktasında toprak edinmede ciddi yasal yaptırımlar olmalı” diyerek sözlerini sürdüren Yeşilırmak,  bu konuda çalışma yapıldığını belirterek, bu çalışmaların para ve hapis cezalarını da kapsayacağı bilgisini paylaştı.

   UBP’li Yeşilırmak, “Yatay büyümede yani toprak edinmede ciddi endişelerim var” dedi.

“Planlı gelişimi yapamıyoruz”

   Gelişen bölgelerdeki alt yapı sorunlarına da değinen Yeşilırmak, sözlerine şöyle devam etti:

   “Herhangi bir bölgede yapılaşma olacaksa, yapılaşmayla ilgili altyapının iyi planlanması gerekir.  Yol, su, eğitim, sağlık, kanalizasyon, yeşil alan her şeyi iyi planlamalısınız. Oraya bir nüfus gelecek sonuçta. En önemlisi planlı gelişimi maalesef yapamıyoruz ve bununla alakalı da ciddi sıkıntılar yaşıyoruz. Örneğin Tatlısu, İskele, Karşıyaka, Esentepe bölgelerine yoğun ilgiler var.  Esentepe’ye mesela yığılma olduğunda oradaki okul ihtiyacı nasıl giderilecek? Altyapı ihtiyacı nasıl giderilecek?”

   İskele’de şu an en ciddi problemlerden birinin kanalizasyon olduğunu ifade eden Yeşilırmak, “Belki de kanalizasyon sistemini tamamlayamazsak beş sene içinde oradaki denizlere giremeyeceğiz. Şu an Girne’nin yaşadığı duruma düşecek İskele. Tekrardan altını çiziyorum planlı gelişim çok önemlidir” ifadelerine yer verdi.

   Planlı gelişim içerisinde Tarım Bakanlığı’na ciddi görevler düştüğünü söyleyen Yeşilırmak, “Tarım arazilerinin korunması önemlidir. Bununla birlikte dikey büyümeye ve dikey büyüme ile mal edinilmesine karşı değilim sınırlı sayıda olmak koşuluyla” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34

banner75

banner88

banner104