banner6

Yeşilırmak, yasa önerisinde artan miktarın bütçeye dahil edilmeyeceğine yönelik madde bulunduğunu ifade etti

banner37

Yeşilırmak, yasa önerisinde artan miktarın bütçeye dahil edilmeyeceğine yönelik madde bulunduğunu ifade etti
banner90
banner99

Doğal Afet ve Depremle İlgili Mevzuatın Düzenlenmesine İlişkin Oluşturulan Geçici ve Özel (Ad Hoc) Komite üyesi, UBP Milletvekili Emrah Yeşilırmak, gelir ve gider kalemleriyle ilgili detaylı bilgi verdi.

Önerinin amacına da değinen Yeşilırmak, depremden zarar görenlerin ve KKTC’ye gelenlerin ihtiyaçlarının karşılanmasına katkı, arama kurtarmaya yönelik çalışmaların desteklenmesi, deprem bölgelerindeki konsolosluklara yardım, Türkiye Cumhuriyeti devletine yardım, öğrencilerin ihtiyaçlarına destek gibi kalemler içerdiğini ifade etti.

Öneride KKTC’nin depreme hazırlanması anlamında ihtiyaç analizi ve bütçesi, eğitim harcaması ve okul binalarının bakım ve onarımı, okullarda deprem ve doğal afet eğitimleri, deprem ve doğal afetler noktasında barınma harcamaları gibi kalemlerin bulunduğunu söyleyen Yeşilırmak, doğal afetlerde sivil savunmanın arama kurtarma noktasında güçlendirilmesi ekipman alınması gibi noktalara destek içerdiğini kaydetti.

KKTC içinde yapı stokunun ve zemin testlerinin yapılması ve depremde hayatını kaybedenlere yönelik yasal süreçlerin takibi için de kalemler ayrıldığını söyleyen Yeşilırmak, tüm kalemlerle ilgili rakamlara yer verdi.  

Gelirler noktasında rakamların sadece ‘maaşa indirgenmesi’ söyleminin “gerçeği yansıtmadığını” söyleyen Yeşilırmak, genel bütçeden aktarılacak rakamın dışında siyasi partilerden, kamu ve özel sektörden ayrıca taşınmaz mal stopajı, motorlu araç kayıt ruhsatları, şans oyunları izinleri gibi alanlardan fona katkı yapılacağını kaydetti.

Yeşilırmak, halkın gördüğü üzere bu çalışmadan ihtiyaçlar tespit edildiğini, gider kalemlerinin muhalefetle ortak belirlendiğini ifade etti.

Deprem Doğal Afet Komisyonu oluşturulacağını ve giderlerin önceliklerinin belirlenmesi noktasında kararın komisyonda olacağını söyleyen Yeşilırmak, yasa önerisinde artan miktarın bütçeye dahil edilmeyeceğine yönelik madde bulunduğunu ifade etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104