Yeter artık!

banner37

Ülkede son bir buçuk yılda savaşları aratmayacak felaketler yaşandı. Ciklos’ta 5 Aralık 2018’de yaşanan selde 4 gencin hayatını kaybetmesiyle başlayan felaketler zinciri, yangınlar, salgınlar, füze düşmesi, bomba ve cephanelik patlamasıyla devam etti

banner87
Yeter artık!
banner90
banner99

FELAKETLER PEŞ PEŞE GELDİ… Ülkenin üzerine 2018 yılının aralık ayında çöken karabulutlar hâlâ dağılmadı. Ciklos’ta 5 Aralık 2018’de yaşanan selde 4 gencin hayatını kaybetmesiyle başlayan felaketler zinciri hiç durmadan devam etti. Ülkenin acı bir gerçeğine dönüşen trafik kazaları ve iş kazalarına da, bu bir buçuk yıllık süre zarfında salgınlar, füze düşmesi, hastane yangını, orman yangını, bomba ve cephanelik patlaması da eklendi.

KORONA’NIN ARDINDAN YANGINLAR BAŞLADI… Ülkede 10 Mart 2020’de görülen ilk Koronavirüs vakasının ardından alınan “kısmi sokağa çıkma yasağı”, “21.00-06.00 arası sokağa çıkma yasağı” ve “işyerlerinin kapatılması” gibi kararlar kademe kademe kaldırılıp, normalleşme sürecine geçilirken, bu kez de yangınlar ülkenin yakasına yapıştı. Son bir haftada 10’dan fazla yerde yangın çıktı.

Ceren ÖZBİL

   Ülkenin üzerinde 2018 yılının aralık ayından beri karabulutlar geziniyor. Ciklos’ta 5 Aralık 2018’de yaşanan selde 4 gencin hayatını kaybetmesiyle başlayan felaketler zinciri, ne yazık ki peş peşe devam etti.

   Bu sel felaketinin ardından salgınlar, hastalıklar, yangınlar ülkenin yakasından düşmedi. Hatta olmaz denilen, füze düşmesi, bomba ve cephanelik patlamasına kadar birçok olay yaşandı.

   Ayrıca trafik kazalarında, iş kazalarında ölümler yaşanmaya devam etti, salgınlardan ve dövizden kaynaklı ekonomik kriz de halkın belini büktü.

   Bu felaketlerin bazıları ihmalkarlıktan dolayı yaşanırken, bazıları ise elde olmayan nedenlerden meydana geldi.

Ülkede ilk kez sel

nedeniyle can kaybı oldu

   Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde ilk kez sel nedeniyle can kaybı yaşandı. 5 Aralık 2018’de, Çarşamba akşamı meydana gelen sel felaketi sırasında Ciklos mevkiinde aynı araçta seyir halinde olan Ahmet Kılıç, Tolga Bekçi, Gaye Soyutok ve Günay Kandaz sel sularına kapılarak hayatını kaybetti.

Bomba patlaması sonucu

hayatını kaybetti

   Yuvacık’ta sakin Gürcistan uyruklu 13 yaşındaki Makhir İsmailov, 14 Aralık 2018 tarihinde Mevlevi Atış Alanı’nda ölü bulundu.

   İsmailov’un atış alanındaki bir bombaya teması neticesinde patlaması sonucu hayatını kaybettiği öğrenildi.

Taşkent’e füze düştü…

   Taşkent bölgesine 1 Temmuz 2019’da füze olduğu düşünülen bir cisim düştü. Bu cismin düşmesi nedeniyle bölgede yangın çıktı. Bölgedeki bazı evler güvenlik amaçlı tahliye edildi.

Askeri cephanelik patladı…

   Girne Çatalköy bölgesindeki 12 Eylül 2019 tarihinde Acapulco Hotel yanında bulunan askeri cephanelikte patlama meydana geldi.

   Can kaybı olmaması sevindirdi.

Batı Nil Virüsü’nden üç ölüm…

   2010 yılından sonra salgını artan ve bazı insanlarda hiç fark edilmeden atlatılırken, bazı insanların ölümüne kadar neden olan Batı Nil Virüsü KKTC’de de geçen yaz aylarında görülmüştü.

   Bu virüs nedeniyle üç kişi hayatını kaybetmişti. Geçen yaz yayınlanan haberlerden derlenen bilgiye göre 8 kişide Batı Nil Virüsü görülmüştü. 

   Yetkililer ise yine virüsün görülmesinin ardından önlem alma yoluna gitmiş ve bataklık, havuz gibi su birikintileri temizlenmişti.

Hastane yandı…

   Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde 28 Şubat 2020’de yangın çıktı.

   Yangın Lefkoşa Dr Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Anjiyo Bölümünde başladı.  Yangın nedeniyle hastalar diğer devlet hastanelerine ve özel hastanelere sevk edildi.

   Diğer hastanelere sevk edilen 3 hasta hayatını kaybetti.

   Ayrıca yangında birçok cihaz da yanarak zarar gördü.

İlk Koronavirüs vakası 10 Mart 2020’de görüldü…

   KKTC’de ilk Koronovirüs vakası 10 Mart 2020’de bir Alman turistte görüldü. Ülkede ilk vakanın görülmesinden bir süre sonra “kısmi sokağa çıkma yasağı” ve “21.00 ile 06.00 saatleri arasında sokağa çıkma yasağı” uygulamaya konuldu.       

   Ayrıca birçok iş yeri bakanlar kurulu kararı ile bir süreliğine kapatıldı, kamuda maaşlardan yüzde 25 kesinti yapıldı, bazı işyerleri personel maaşını ödeyemedi ya da kesinti yaptı, devlet bazı sektör çalışanlarına destek verdi. Bunlara ek olarak, ülkeye uçuşlar durdu ve kuzey güney geçiş kapıları kapatıldı, okullar tatil edildi.

   Ülkede 4 Mayıs 2020 itibari ile normalleşme sürecine geçildi. 

 

4 kişi hayatını kaybetti…

   KKTC’de toplam 108 Koronavirüs vakası görüldü. Koronavirüs nedeniyle 4 kişi hayatını kaybetti. Hayatını kaybedenlerin 3’ü ülkede bulunan Alman turistlerden oluşurken biri ise Kıbrıslı Türk oldu.

   KKTC’de Koronavirüs nedeniyle ilk ölüm 28 Mart’ta oldu. Ülkede Koronavirüs tedavisi gören Alman turist hayatını kaybetti.

   17 Nisan’dan beri Koronavirüs vakasına rastlanmaması ise sevindirdi.

Yangınlar yaşandı…

   Ülkede 2018 yılının aralık ayından beri yaşanan felaketler arasında yangınlar da yer aldı. Özellikle son günlerde birçok bölgede yangın çıktı.

   Sadece geçtiğimiz hafta içinde bile birçok arazi ve ormanlık alan yandı. Bu yangınlardan bazıları ise Tepebaşı-Kalkanlı arasındaki ormanlık alanda, Gönendere’de, Serdarlı’da, Pınarlı’da, Alayköy’de, İskele’de Ulukışla’da St. Hilarion Kalesi yakınlarında, Altınova’da ve Akıncılar’da çıkan yangın…

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75