Yetkililer bizi yok sayıyor

banner37

Derince Muhtarı Osman Korkmaz, işsizlik ve ilgisizlik nedeniyle köy nüfusunun hızla azaldığını belirterek, devletin köye ilgi göstermesini istedi:

Yetkililer bizi yok sayıyor
banner90
banner99

“GENÇLER KÖYDEN GÖÇ EDİYOR”… Köy gençliğinin işsizlik nedeniyle şehirlere göç ettiğini, kalan nüfusun da genellikle bahçecilik, çiftçilik, hayvancılıkla uğraşıp, bölgedeki otellerde çalıştığını anlatan Derince Muhtarı Korkmaz, devletin köylerine hiç ilgi göstermediğini, kendi sorumluluklarını dahi belediyenin üzerine yıktığını iddia ederek, “köyümüzde doğru dürüst yol yok, Karayolları Dairesi’nin bu yolları yapması gerekirken yapmıyor, belediye de elinden geldiğince beton dökerek sorunu aşmaya çalışıyor” diye örnek verdi.

“TAMİR EDECEKLERİNE, OKULU KAPATTILAR”… “Köyümüzde Ziyamet İlkokulu’na bağlı Derince Anaokulu vardı. Geçtiğimiz kışın sert geçmesi nedeniyle iki sınıflı anaokulun damı akıttı, kiremitleri düştü. Milli Eğitim Bakanlığı tamir edeceği yerde okulu kapattı. O da harabe olup yıkılacak. Yıkılacak olana hiçbir zaman yetkililer sahip çıkmıyor, yıkılıp yok olmasını istiyorlar” diye konuşan Osman Korkmaz, köy gençliğine kırsal kesim arsası dağıtılmamasını da eleştirdi.

Ayşe BULUT

Derince Köyü Muhtarı Osman Korkmaz, devletin köylerine ve bölgeye ilgisizliği nedeniyle köy gençliğinin şehirlere göç ettiğini, geride kalanların ise bölgedeki otellerde çalışarak, bahçecilik, hayvancılık, çiftçilikle uğraşarak geçim mücadelesi verdiğini belirtti.


“Yetkililer bizi yok sayıyor” diyen Muhtar Osman Korkmaz, köyleri ve bölgeyle ilgili devletin yapması gerekenleri yapmayarak tüm iş ve sorumlulukları belediyenin üzerine yıktığını savundu.


Derince köyünün nüfusunun eskiden 736’yken, işsizlik nedeniyle gençlerin köyden göç ettiğini ve nüfusun şu anda 550’ye kadar düştüğünü, göçün de devam ettiğini anlatan Korkmaz, Derince’ye 1974 sonrası, Kıbrıs’ın yerlileri, Türkiye’den özel göçmen olarak gelenlerin, sonrasında da Ordu, Konya, Adana, Mersin, Antep ve Türkiye’nin diğer doğu bölgelerinden gelen kişilerin yerleştiğini belirtti.


banner134
Köy gençliğinin işsizlik nedeniyle şehirlere göç ettiğini, kalan nüfusun da genellikle bahçecilik, çiftçilik, hayvancılıkla uğraşıp, bölgedeki otellerde çalıştığını anlatan Derince Muhtarı Korkmaz, devletin köylerine hiç ilgi göstermediğini, kendi sorumluluklarını dahi belediyenin üzerine yıktığını iddia ederek, “köyümüzde doğru dürüst yol yok, Karayolları Dairesi’nin bu yolları yapması gerekirken yapmıyor, belediye de elinden geldiğince beton dökerek sorunu aşmaya çalışıyor” diye örnek verdi.


“Köyümüzde Ziyamet İlkokulu’na bağlı Derince Anaokulu vardı. Geçtiğimiz kışın sert geçmesi nedeniyle iki sınıflı anaokulun damı akıttı, kiremitleri düştü. Milli Eğitim Bakanlığı tamir edeceği yerde okulu kapattı. O da harabe olup yıkılacak. Yıkılacak olana hiçbir zaman yetkililer sahip çıkmıyor, yıkılıp yok olmasını istiyorlar” diye konuşan Osman Korkmaz, köy gençliğine kırsal kesim arsası dağıtılmamasını da eleştirdi.


Köyün bir sorunu olduğunda, devlet dairelerinde aylarca bu sorunu çözebilmek için uğraştıklarını ancak yetkililerin sorunu çözmek yerine sorumluluğu belediyenin sırtına yüklediğini savunan Korkmaz, “Belediye de imkansızlıklar içinde, vatandaşını mağdur etmemek için köyümüze bir şeyler yapmaya çalışıyor. Devlet yetkilileri köyün hiçbir sorunuyla ilgilenmek istemiyor, ‘belediye yapsın’ diyorlar, sanki belediye ayrı bir hükümetmiş gibi. Bizim istediğimiz köyün bir sorunu olduğunda ve hükümet yetkililerine gittiğimizde muhtarlara yardımcı olsun. Bizler de seçilmiş kişileriz. Köyümüzde üç tane kilise var ve onlar da atıl durumdadır” diye konuştu.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Kenan cil
Kenan cil - 1 yıl Önce

Yaşa osman abi bir arsa verdiler gelip atyapisini yapaz dediler beşsene gecti ustune daha yok bizim hukumek koltuk sevdalisi ne yaparlarsada kendi efrafindakilere yaparlar yollat desen ladas tarlasi gibi arabalar takir tukur oldu utanmadan vergi parasi da isterler kucucuk adayi yonetemedirler gitti

SIRADAKİ HABER

banner75