Yetkililer denetimde, çalışanlar grevde, öğrenciler okulsuz...

banner37

British Culture College isimli özel okulda yaşanan bazı sıkıntılar hem eğitimin aksamasına, hem de öğrencilerin mağdur olmasına neden oldu

banner87
Yetkililer denetimde, çalışanlar grevde, öğrenciler okulsuz...
banner90
banner99

Himmet KAZAN

   Hamitköy’de faaliyet gösteren British Culture College isimli özel okulda yaşanan bazı sıkıntılar eğitimin aksamasına neden olurken, bu sıkıntıların okulların bitimine az bir süre kala yaşanması öğrencilerin mağdur olmasına yol açtı.  

   British Culture College’in uzun süredir maddi sıkıntı içinde olmasından dolayı çalışanlarına aylardır maaş ödeyemediği, bu nedenle de okuldaki öğretmenlerin birer birer okuldan ayrıldığı öne sürüldü.

   KIBRIS’a konuşan bazı veliler, öğretmenlerin sürekli değişmesinden dolayı çocukların zaten mağdur edildiğini, bunun üzerine bu kez de kendilerine haber verilmeden okulun kapandığını söyledi.

   Öte yandan dün bazı haber sitelerine okulun mühürlendiğine dair çıkan haberlerin ise asılsız olduğu belirtilirken, Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’nın velilere çocuklarının eğitiminin yarım kalmaması için farklı opsiyonlar sunacağı bildirildi.

Burhan: Sıkıntılar giderilmezse gerekli adımlar atılacak

   Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı Müsteşarı Mehmet Burhan, British Culture College’le ilgili geçtiğimiz ay bakanlığa birçok şikayetin geldiğini belirterek, bu şikayetler ışığında okula birçok kez denetmen gönderdiklerini dile getirdi.

   Denetmenlerin okulda incelemede bulunduğunu ifade eden Burhan, inceleme sonucunda okulun fiziki yapısı, eğitim süreci ve öğretmenlerin çalışma saati gibi birçok konuda sıkıtı olduğunun tespit edildiğini belirtti.

   Burhan, okuldaki sıkıntıların giderilebilmesi için okula 17 Nisan tarihinde bir ay süre tanıdıklarını kaydetti.

   17 Mayıs tarihine kadar sıkıntıların giderilmemesi durumunda, yasaların kendilerine önce geçici kapama, ardından da sürekli kapama hakkı tanıdığını belirten Burhan “Eğer sıkıntılar giderilmezse gerekli adımlar atılacak” dedi.

“Çocukların devlet okullarına alınması opsiyonu sunacağız”

   British Culture College’de yaşanan sıkıntılardan dolayı dün okulda ani bir gelişme yaşandığını belirten Burhan, söz konusu okulda görev yapan öğretmenlerin greve gittiğini söyledi.

   Okulda yaşanan bu sorunların ise eğitimin akmasına neden olduğuna işaret eden Burhan, öğrencilerin bu eğitim yılını sağ salim tamamlayabilmeleri için bakanlığın adım attığını belirtti.

   Burhan, okulda yaşanan sorunlara çözüm bulmak için bugün sabah velilerle bir araya geleceklerini dile getirerek, velilere çocukların eğitiminin yarım kalmaması için farklı opsiyonlar sunacaklarını söyledi.

   British Culture College’de öğrenim gören öğrencilerin farklı devlet okullarına aktarılması için çalışma yaptıklarını belirterek, “Biz velilere bu opsiyonu sunacağız, kabul ederlerse çocukları devlet okullarına alacağız” dedi.  

Ecesoy: Mühürlemek için değil, süre tanımak için gittik

   LTB İşyeri Denetim Sorumlusu Ali Ecesoy, British Culture College isimli okulun bu yıl işyeri iznini yenilemediğini belirterek, zabıtaların okula süre tanımak için gittiğine vurgu yaptı.

   Bazı medya kuruluşlarında söz konusu okulun mühürlendiğine dair bir takım haberlerin yer aldığına dikkat çeken Ecesoy, bunun gerçeği yansıtmadığını söyledi.  

   British Culture College’in Milli Eğitim Bakanlığı’ndan onaylı evrakla belediyeye başvurması gerektiğini ifade eden Ecesoy, okulun işyeri iznini yenilememesi durumunda gerekli adımların atılacağını vurguladı.

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2019, 10:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108