Yetkililer, Güzelyurt Barajı’ndaki çöpleri görmezden geliyor

banner37

Güzelyurt Barajı’nda biriken ve gün geçtikçe artan çöpler mikrop saçmaya devam ederken, yetkililer eli kolu bağlı oturuyor. Vatandaş ise bıkmadan usanmadan insan sağlığını tehdit eden bu sorunun çözülmesi için yetkililere çağrı yapmayı sürdürüyor

banner87
Yetkililer, Güzelyurt Barajı’ndaki çöpleri görmezden geliyor
banner90
banner99

Güren TİLKİ

Ülke geneline su sağlayan Güzelyurt Barajı, adeta çöplüğe döndü. Evsel atıkların yanı sıra molozların da döküldüğü baraj, mikrop ve zehir saçıyor. Ayrıca buradan sağlanacak suyun ne kadar sağlıklı olacağı da ayrı bir tartışma konusunu oluşturuyor.


Buna rağmen barajdaki çöp sorunu ve bununla ilgili belde halkının serzenişleri hiçbir yetkilinin umurunda olmuyor.  


Defalarca gündeme taşınan sorunun çözümü için ne Güzelyurt Belediyesi, ne Güzelyurt Kaymakamlığı ne de Çevre Dairesi adım atıyor.


Yetkililerin barajı temizleyip, aynı hale tekrar dönmemesi için önlem almaması da, barajda biriken çöplerin ve sağlık tehdidinin daha da büyümesine yol açıyor.


Çevreye duyarlı vatandaşlar, “Bu felaketle ilgilenecek olan Güzelyurt Belediyesi, kaymakamlık ve Çevre Dairesi nerede?” diye soruyor.

“Oyacak yer kalmadı”


Güzelyurt Barajı’nın çöplük olarak kullanılmasının yanı sıra barajdan toprak ve çakıl da alındığı gözlemlendi. İnşaat işlerinde kullanılmak amacıyla baraj içerisinden kimi zaman kepçe, kimi zaman ise kürekle zemin veya sınır duvarları kazılarak tonlarca toprak alındı.


Bugüne kadar o kadar çok toprak alındı ki, önü ve arkası oyulan toprak dağ gibi orta yerde kaldı.

Vatandaş öfkeli


KIBRIS’a konuşan vatandaşlar, “Böyle ilgisizlik görmedik”, “Bu barajı çöplük olması için mi yaptılar?”, “Değerlerimize saygımız bu kadar mı?”, “Yer altı sularımıza mikrop akacak ama kimse kılını kıpırdatmıyor” diye tepkisini ortaya koydu.


Vatandaşlar, Güzelyurt Belediyesi ile Çevre Dairesi’ni ve kaymakamlığı bir an önce tedbir almaya çağırdı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75